گروه: اخبار استان خبر: 166947 / تاریخ انتشار : 1399/9/14 ساعت : 14:05

سرما و شکارچیان غیر مجاز در کمین حیات وحش دنا

با بارش برف، حیات وحش به منظور تامین غذا و علوفه مورد نیاز ناچار می شوند که به دامنه ارتفاعات بیایند و هر از گاهی از روی گرسنگی میهمان ناخوانده باغات و خانه ها می شوند اما این میهمانی اجباری در بیشتر موارد به مرگشان ختم می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این باره اظهار داشت: در فصل سرما مراقب حیات وحش باشیم و در این روزها که هم سرما و هم شکارچیان غیرمجاز در کمین آنان نشسته اند.

 

وی افزود: اکنون که هوای پارک ملی دنا رو به سردی رفته است و احتمال پوشیده شدن مراتع از برف و یخ زدن روان آبها بیشتر می شود وحوش مجبورند برای تامین علوفه مورد نیاز خود به سوی پایین دست و دامنه های دنا در حومه روستاها حرکت کنند و حالا وظیفه ملی همگان ایجاب می کند از گونه های جانوری دنای سترگ محافظت کنند.  

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد به کمبود محیط بان در استان اشاره کرد و ابراز داشت: براساس استانداردهای جهانی به ازاء هر هزار هکتار یک محیط بان نیاز است اما این در حالی که اکنون هر محیط بان در منطقه حفاظت شده دنا از چهار هزار هکتار عرصه محافظت می کند ان هم در منطقه ای که تمام عرصه هایش کوهستانی و تردد در آن بسختی صورت می گیرد.

 

هاشمی از مردم خواسته در حفاظت از حیات وحش سرمازده با محیط بانان همکاری و همیاری نموده و از به دام انداختن و شکار آنان خودداری کنند.

 

وی تاکید کرد: پناهگاه ها و مناطق میزبان به صورت ۲۴ ساعته توسط پرسنل یگان حفاظت پایش و رصد می شوند به مردم توصیه می کند در صورت رویت هرگونه حیات وحش آسیب دیده موضوع را به نزدیکترین پاسگاه محیط بانی یا به شماره تلفن   ۲- ۰۷۴۳۳۳۳۴۴۴۱  اطلاع دهند.

 

هاشمی عنوان کرد: در صورت نیاز محیط بانان علوفه دهی به حیات وحش را انجام می دهند.

 

منطقه حفاظت شده دنا از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان، ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از ۳۲۰ گونه جانوری در این منطقه بکر و میراث گرانبهای طبیعی است. این منطقه در شانزدهم تیرماه سال ۹۰ به عنوان پانصد و شصت و یکمین ذخیره گاه زیست کره جهان در سازمان یونسکو ثبت شد.

 

وجود کوه، جنگل، بیش از ۱۰۰ چشمه، رودخانه و ۱۲۰۰ گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است. ذخیره گاه زیست کره دنا یکی از نقاط با ارزش از منظر سیمای سرزمینی و غنای زیستی در جهان محسوب می شود.

 

مناطق حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و۶۶۰ هکتار و دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲هکتار در شهرستان های بویراحمد و دنا در کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته اند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.