گروه: اخبار استان خبر: 166288 / تاریخ انتشار : 1399/9/1 ساعت : 02:41

شیر غران فارغان حاجی آباد به هرمزگان باز می گردد

براساس سخنان معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان، شیر غران فارغان حاجی آباد به هرمزگان باز می گردد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ؛عباس نوروزی اظهار داشت: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اداره کل میراث فرهنگی کرمان خواسته مشخصه های شیر سنگی را به وزارتخانه ارسال کند.

وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان با توجه به دستور وزیر بایستی همکاری کند و درصورت همکاری آن اداره کل فرآیند انتقال ظرف مدت یک هفته قابل انجام است.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر گروه های مختلف میراث دوستان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز پیگیر این موضوع هستند و امید می رود بزودی شاهد این شی ارزشمند تاریخی در موزه مردم شناسی خلیج فارس شویم.

بنا به گفته مهدی رهبر، باستان شناس مجسمه شیر برنزی با 62 کیلو وزن مربوط به دوره هخامنشی بوده که بلندی آن حدود 42 سانتیمتر است و زیر چهار دست و پای آن چهار میخ مخروطی شکل وجود دارد که 8 سانتیمتر بلندی دارد و نشان می دهد این مجسمه برنزی در یک محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.

هیبت این شیر، یک شیر غران با یک دم برگشته و دهن باز درحال حمله است و از 2 قسمت سر و بدن تشکیل شده، سر به صورت جدا به بدن الحاق شده و به نظر می رسد سر نسبت به بدن بزرگتر است و این نشان می دهد که یک شیر نر است.

شیر در دوره مادها و هخامنشی ها به عنوان نماد قدرت و صلابت مطرح بوده، این شیر برنزی بصورت اتفاقی توسط کشاورزان منطقه فارغان در شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان کشف و تحویل میراث فرهنگی استان شد که به علت نبود امکانات نگهداری به کرمان ارسال شد.

شیر غران فارغان حاجی آباد به هرمزگان باز می گردد

انتهای پیام/ایرنا

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.