گروه: اخبار استان خبر: 166275 / تاریخ انتشار : 1399/8/30 ساعت : 13:43

روایتی تلخ از زایمان بدون تجهیزات در دل کوهستان های سرد کهگیلویه وبویراحمد

ساعت 2 بامداد مادری باردار از منطقه محروم سیلاب در حالی به مرکز درمانی شهرستان مارگون اعزام می شود که درمانگاه محل زندگی آنها فاقد هر گونه تحهیزات و امکانات درمانی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس یکی از ساکنین با ارسالی مطلبی به این سایت خبری گلایه خود را نسبت به نبود تجهیزات و پزشک در مرکز درمانی روستای امازاده شاه غالب (ع) و چگونگی مواجه شدن مادر باردار در این منطقه با این معضل بیان کرد.

 

ساعت 2 بامداد مادری باردار در روستای صعب العبور سیلاب امام زاده شاه غالب(ع) کهگیلویه وبویراحمد برای طی کردن مراحل درمانی به سوی مرکز درمانی شهرستان مارگون اعزام می شود.

 

انتقال این مادر باردار در حالی از این منطقه محروم صورت می گیرد که آن منطقه درمانگاه درمانی دارد اما فاقد هر گونه امکانات درمانی و پزشکی است.
 
 
این زن ۳۰ ساله در حالی که دردهای ناشی از بارداری را تحمل می کند بی هوش می شود و اهالی روستا در نیمه شب ناامید از مرکز درمانی و پزشکی وی را به وسیله خودروی شخصی به سمت شهرستان مارگون انتقال می دهند.
 
 
 بعد از گذشت ۲ ساعت در جاده های ناهموار و پر پیچ و خم وارد منطقه کوهستانی و بسیار سرد "دالون" می شوند، ساعت ۴ صبح که مادر از شدت درد ناله سر می دهد در  بیابان نوزاد او متولد می شود.
 
 
در  شرایط زایمان این مادر برق و امکاناتی وجود نداشت و تنها لطف خداوند تکیه گاه این مادر در این شرایط سخت بود.
 
 
 
بعد از زایمان تیم ۱۱۵ شهرستان مارگون به منطقه دالون اعزام و این مادر توسط همان خودروی شخصی به درمانگاه مارگون انتقال داده می شود.
 
 
این مادر هم اکنون در بخش زایشگاه درمانگاه مارگون بستری است. اما با کمال تاسف سادات امازاده شاه غالب (ع) به تعداد ۵۰۰ خانوار با جمعتی بالغ بر ۲ هزار نفر داری درمانگاهی هستند که فاقد دکتر و تجهیزات پزشکی است و باید گفت داستان مادرهای باردار برای زایمان در چنین روستاهای محرومی ادامه دارد و باید چشم انتظار اقدامات اثر گذار مجموعه پرتلاش درمانی علوم پزشکی استان بود.
 
 
در همین رابطه محسن جلیل گفت: بعد از تماسی با اورژانس 115 در خصوص کمک به یک مورد زن باردار، همکاران بعد از 2 ساعت به وی رسیدند و بند ناف و سایر مراقبت های درمانی را برای مادر اجرا کرده و به سمت درمانگاه مارگون با آمبولانس انتقال داده شد.
 
 رئیس فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: یکی از علت هایی که تیم اورژانس دیر به منطقه رسید به خاطر طولانی بودن مسیر دسترسی بود اما  توانستند با تلاش خود آن مادر باردار را تا درمانگاه همراهی و انتقال دهند.
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.