گروه: اخبار استان خبر: 166206 / تاریخ انتشار : 1399/8/29 ساعت : 10:19
به زیبایی برگ ریزان

درخشش الماس پایتخت طبیعت ایران در روزهای خزان پاییز/جلوه زیبای کائنات در پارک جنگلی یاسوج+تصاویر

پارک جنگلی یاسوج یا پارک بزرگ کوهستان یاسوج مساحتی نزدیک به هزار هکتار دارد و بزرگ‌ترین پارک جنگلی در جنوب کشور محسوب می‌شود و طبیعت منحصر به فردی دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،پارک جنگلی یاسوج یا پارک بزرگ کوهستان یاسوج مساحتی نزدیک به هزار هکتار دارد و بزرگ‌ترین پارک جنگلی در جنوب کشور محسوب می‌شود. این پارک در شمال شرق شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، واقع شده و بخشی از حوزه‌ آبخیز رودخانه‌ بشار محسوب می‌شود. پارک روی شیبی است که نمای زیبایی از شهر را برای بازدیدکننده به ارمغان می‌آورد.

 

 
پوشش غالب پارک درختان بلوط ایرانی است که حدود ۷۶ درصد از پوشش گیاهی پارک را تشکیل می‌دهند. باقی بادام کوهی، ارزن، کیکم، بنه و ... هستند. در ارتفاعات بالا هم بوته‌زار و درختچه‌زار پوشش غالب است.

طبق مقایسه‌ عکس‌های هوایی سال ۱۳۴۴ با عکس‌های ماهواره‌ای سال ۱۳۹۰، حدود ۶۰ درصد از اراضی پارک طی این مدت تغییری نکرده که نشانگر بکر ماندن پارک جنگلی است. در این مدت، مردم محلی برای چرای دام به منطقه می‌آمدند یا حتی برای تعلیف دام سرشاخه‌ها را قطع می‌کردند. تازه در دهه‌ گذشته بود که منطقه‌ای در مرکز پارک برای تفریح در نظر گرفته شد؛ مسیرهای پیاده‌روی و ۸۰ آلاچیق در آن ساخته شد، جاده‌ آسفالتی هم در مرز شمالی پارک برای رفت و آمد کشیده شد. مجموعاً ۹۰۰ میلیون تومان برای ساخت و سازها هزینه شد اما همچنان پارک از لحاظ بهداشتی و رفاهی جای پیشرفت دارد.

 
 
پارک جنگلی یاسوج پس از آبشار یاسوج مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌ گردشگری منطقه است و طبیعت آن حتی مردم محلی را همچنان به سوی خود می‌کشاند. طی تحقیقی میدانی که در سال ۱۳۸۸ بین بازدیدکنندگان پارک انجام شد، حدود ۸۷ درصد از آنان گفتند حاضرند برای ورود به پارک جنگلی مبلغی هم بپردازند. سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر از پارک بازدید می‌کنند و ارزش تفریحی کل معادل حدود ۷۰۰ میلیون تومان در سال است.
 

پارک جنگلی یاسوج با آنکه نزدیک به هزار هکتار مساحت دارد اما تنها حدود ۷۵ هکتار آن قابلیت اجرای تأسیسات و ساخت و ساز دارد باقی همه روی شیب و سنگلاخی است؛ بنابراین نتیجه‌ سرمایه‌گذاری می‌تواند متمرکز و چشمگیر باشد.

منطقه دارای اقلیم مرطوب و سرد است و میانگین دمای سالانه روی ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌گردد. حداکثر دما در مرداد ماه ۳۵ درجه و حداقل دما در بهمن ‌ماه ۳ درجه است. اگر خواستید دل به طبیعت یاسوج و پارک جنگلی‌اش بسپارید، بهترین زمان برای بازدید اوایل بهار است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.