گروه: اخبار استان خبر: 165964 / تاریخ انتشار : 1399/8/22 ساعت : 22:47

درگذشت اولین امام جمعه مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد+ زندگی نامه و سوابق

اولین امام جمعه مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ؛حجت الاسلام قربانعلی شهمیری، نماینده دوره اول استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه شهرهای یاسوج و کاشمر دار فانی را وداع گفت.

 

در ادامه فرازی از زندگی نامه این عالم مجاهد را مشاهده کنید:

 

حجت الاسلام والمسلمین قربانعلی شهمیری در سال ۱۳۱۸ش در روستای مسلم آباد (شاه آباد سابق) نیشابور، در خانواده ای کشاورز، مستضعف و مذهبی به دنیا آمد. پدرش به شغل کشاورزی اشتغال داشت و بسیار متدین بود و از زمان اصلاحات ارضی، از کشاورزی کناره گرفت،تحصیلات ابتدایی و قرآن را در مکتبخانه های روستایی فرا گرفت و همزمان در کار کشاورزی به پدرش کمک می کرد.

 

در چهارده سالگی به تشویق دایی اش(ملاعبدالخالق )که روحانی و امام جماعت روستا بود  و موافقت والدینش برای تحصیلات علوم دینی به مدرسه ی گلشن نیشابور رفت و در مدت دو سال در حوزه ی مذکور کتاب جامع المقدمات و سیوطی را فراگرفت. آنگاه در سال ۱۳۳۳ش برای ادامه ی تحصیل به مشهد مقدس مشرف شد.

 

در حوزه ی علمیه ی مشهد از محضر اساتیدی چون ادیب نیشابوری، حجت و آیت الله صالحی مازندرانی، دروس نحو، منطق و معانی بیان را فراگرفت. معالم را از محضر یک استاد خصوصی استفاده کرد و جلدین لمعه را از محضر مرحوم حاج میرزا احمد مدرس آموخت و سپس در محضر عالمانی چون مرحوم حاج شیخ غلامحسین ترک، آیت الله وحید خراسانی و فرید نهاوندی، رسائل و مکاسب را فرا گرفت. جلدین کفایه را از محضر آیت الله العظمی حسین وحید خراسانی که آن روزها در حوزه ی علمیه ی مشهد تدریس می کرد، استفاده کرد.

 

سپس به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت و از محضر آیت الله العظمی سیدمحمد هادی میلانی(ره) و آیت الله العظمی وحید خراسانی استفاده کرد و در فلسفه از درس حضرت آیت الله محمدی گیلانی و استاد جعفر سبحانی بهره مند شد.

 

سپس به تدریس دروس دینی پرداخت و کتاب های معالم الاصول، شرح لمعه، مکاسب، جلدین کفایة الاصول، بدایة الحکمه و نهایة الحکمه، شرح باب حادی عشر را تدریس کرده و در حال حاضر نیز مشغول تدریس عروة الوثقی در حد مستمسک آیت الله حکیم و تنقیح بحث مرحوم آیت الله خویی می باشد.

 

از حوزه های محل تدریسش می توان حوزه های علمیه ی زابل، یاسوج، کاشمر و قم را نام برد. او از حضرت امام خمینی اجازه ی دخالت در امور حسبیه و شرعیه دریافت کرد. او فعالیت های سیاسی اش را از سال ۱۳۴۲ ش از طریق پخش اطلاعیه های امام و مراجع عالیقدر و همچنین توزیع نوار و تشکیل جلسات سیاسی با دوستان هم فکر، برای مبارزه با رژیم شاهنشاهی و پیشبرد نهضت اسلامی حضرت امام خمینی(ره) آغاز کرد و به این خاطر یک بار بازداشت شد. پس از آزادی حضرت امام از زندان، به قصد زیارت معظم له از مشهد مقدس به قم رفت و با امام خمینی (ره) دیدار کرد.

 

پس از آن نیز مبارزات سیاسی خود را از طریق ایراد سخنرانی و پخش اعلامیه های امام خمینی ادامه داد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طی حکمی از سوی آیت الله مؤمن، حدود شش ماه در کمیته ی انقلاب اسلامی آستارا مشغول خدمت شد.

 

یک سال نیز به عنوان امام جمعه  زابل انجام وظیفه کرد. از سال ۱۳۵۹، به عنوان امام جمعه ی یاسوج، مرکز استان کهکیلویه و بویراحمد منصوب شد و مدت هشت سال تا ۱۳۶۷ش در آن سمت بود، در مدت امامت جمعه در آن استان، در تمام دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضور می یافت.

 

از دیگر مشاغل ایشان در شهر یاسوج می توان به موارد ذیل اشاره کرد: رئیس دفتر نمایندگی امام خمینی(ره) در بنیاد مسکن، دبیر هیئت مدیره ی هلال احمر، رئیس شورای کمیته ی امداد امام خمینی(ره)، رئیس شورای هماهنگی نهادهای انقلاب اسلامی، رئیس انجمن حمایت از زندانیان، عضویت در ستاد پشتیبانی از جبهه و جنگ، جذب و هدایت کمک های مردمی به جبهه های جنگ، نام برد.

 

ایشان در اولین دوره ی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از استان کهکیلویه و بویراحمد نامزد نمایندگی شد و توانست با کسب اکثریت آرا به آن مجلس راه یابد. در ۱۳۶۷ش به سمت امامت جمعه  شهرستان کاشمر در استان خراسان منصوب شد .

 

از اقدامات عام المنفعه ی مرحوم  شهمیری می توان به تأسیس حوزهی علمیه ی ولیعصر و مدیریت آن، احداث مصلای امام خمینی(ره)، احداث مسجد حضرت ابوالفضل، همکاری در تأسیس دانشگاه آزاد و پیام نور در کاشمر، همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه در تجدید بنای مسجد عتیق، تأسیس مدرسه ی علمیه ی امام خمینی(ره) در کوه سرخ، تأسیس کانون قرآن، احیا و احداث چندین مسجد دیگر، تشکیل جلسات تفسیر اشاره کرد.

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.