گروه: اخبار استان خبر: 165902 / تاریخ انتشار : 1399/8/21 ساعت : 11:30

چالش بزرگ حکم قصاص در کهگیلویه و بویراحمد/آمار بالای بخشش اولیای دم خوب است یا بد؟

در نوع دوستی مردم کهگیلویه و بویراحمد شکی نیست و از طرفی لذتی که در بخشش هست در قصاص نیست و در بعدی دیگر خداوند قصاص را برای زندگی مجدد آفریده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گروه اجتماعی - طی سنوات گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد قتل های زیادی رخ داده است و این موضوع باعث شده است که عده ای تحت عنوان اولیای دم و عده ای دیگر تحت عنوان خانواده خانواده قاتل و عده ای تحت عنوان مصلح قرار گیرند.

 

در نوع دوستی مردم کهگیلویه و بویراحمد شکی نیست و از طرفی لذتی که در بخشش هست در قصاص نیست و در بعدی دیگر خداوند قصاص را برای زندگی مجدد آفریده است.

 

در میان این دو راهی به چالشی بر میخوریم که نیازمند کار کارشناسی و پژوهشی مناسب است.

 

این دو دیدگاه را در اینجا بسط می دهیم و وارد این چالش انتخابی می شویم.

 

یک روی آرامش و آسایش این موضوع این است که خانواده اولیای دم از قصاص خود بگذرند و به نوعی دیگر به قاتل زندگی مجددی تحت عنوان بخشش دهند.

---

 این دیدگاه یک دیدگاه عامیانه و مرسوم است و طی پیشینه قبلی در سنت کهگیلویه و بویراحمد با عناوین دیگری هم بکار می رفته است، مثل در خون بست که در قدیم رایج بوده است شامل چنین مدل های مشابهی بوده ایم.

 

در نقد این دیدگاه یک نکته مورد توجه نقادان است و آن این است که آیا چنین شیوه ای منجر به نکوهش جنایت و قتل در استان می شود یا خیر؟

 

برخی عوام این دیدگاه را دارند که صاحبان جرم و بزه در استان با این دیدگاه که در صورت ارتکاب جرم، اقدام به جلب رضایت طرف مقابل می کنند دست به این گونه جرایم خشن می زنند و به امید اینکه طی ماه ها یا سالیان بعد طرف مقابل به سردی می گراید، دست به چنین اقداماتی می زنند.

 

با این دیدگاه این عده چنین اقداماتی را نکوهش می کنند و می پندارند که فرد جنایت کار باید به سزای عملش برید تا آمار جرم و جنایت پایین بیاید و به گونه ای درس عبرتی برای سایر متهمان و مجرمان باشد.

---

این دو مسیر در قالب یک چالش مطرح می شود و بنظر باید در قبال این موضوع چاره جویی شود که با چه استدلالی بحث مصلح ایل باید پیگیری شود؟

 

آیا اعلام برائت توسط مسئولین استان از چنین اقداماتی باید صورت بپذرید؟

 

بسیاری اما و اگر در پیش روی این چالش است که می بایست مورد نقد و پردازش فکری قرار گیرند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.