گروه: اخبار استان خبر: 165855 / تاریخ انتشار : 1399/8/21 ساعت : 08:30
من ماسک نمی زنم؟!

وقتی یک گوش در و یک گوش دروازه باشد/سفید ترین استان کشور سیاه شد/یاسوج آماج موج سوم کرونا در روزهای سیاه؟!

رعایت نکردن بسیاری از نکات بهداشتی در شهرستان بویراحمد بویژه مرکز استان، برای بسیاری از جوانان یک عادت بغرنج شده،به گونه ای که گوششان به توصیه های بهداشتی هم بدهکار نیست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کرونا شوخی نیست،او در کنار مردم در میان جامعه و آنجایی که فکر نمی کنیم وجود دارد و امروز تعداد کثیری از شهروندان را آلوده خود کرده و هر روز با تاخت و تاز خودش در بین همه جولان می دهد.

امروز خبرهای خوبی از کرونا به کوش نمی رسد، قریب یک میلیارد و اندی از مردم جهان به کرونا مبتلا شده اند و روزانه جمع کثیری از تمام سنین تسلیم آن.

سیاه بختی استان چهار در موج سوم کرونا

در موج سوم کرونا مبتلایان به این بیماری افزایش چشمگیری داشته اند و استان کهگیلویه وبویراحمد نیز بر اساس آخرین داده ها رشد چشمگیری در مبتلایانش نشان داده و به روزهای سیاه دچار شده است.

متأسفانه سن ابتلا به جوانان، نوجوانان و حتی کودکان هم رسیده  ودر چنین شرایطی استفاده از ماسک برای برچیده شدن زودتر کرونا در اماکن عمومی و شلوغ اجباری شده است، اما متأسفانه دیده می شود شهروندان زیادی از جمله جوانان به این پروتکل ها بهاء نمی دهند و ساز (من ماسک نمی زنم) را برای هم دیگر گوشزد می کنند.

چرا لجبازی می کنیم!

حتی این رعایت نکردن ها به دیگر پروتکل همانند حفظ فاصله حداقل یک متری، شستشوی مرتب و صحیح دست‌ها و خودداری از تماس دست‌ها با ماسک و صورت هم رسیده و باعث شده که در کهگیلویه وبویراحمد از جمله شهرستان بویراحمد میزان مبتلایان به کرونا با افزایش چشمگیری روبه رو شود.

 
تاکید کارشناسان بر استفاده از ماسک درحالی است که بسیاری از افراد هنگام حضور در اماکن عمومی و سرپوشیده از این کار امتناع می‌کنند یا از نکات بهداشتی مرتبط با استفاده از ماسک آگاهی ندارند که خود می‌تواند به عاملی در افزایش خطر ابتلا به بیماری یا گسترش آن به دیگران را افزایش دهد.

با توجه به رشد همه گیر رونا در استان، بازار یاسوج،گچسارانف لندهف بهمئی، سی سختف چرام و دهدشت برای کنترل این بیماری بسته شده اند و حتی اندک مغازه ای که می توانند خدماتی به شهروندان ارائه دهند باز هستند، اما می بینیم که بعضاً در این مغازه ها پروتکل ها همچنان رعایت نمی شود.

ترافیک هایی که همچنان پابرجاست؟

ترافیک های شلوغ خودروها در صبح زود،تراکم جمعیت در برخی از حواشی های شهر یاسوج مرکز استان، استفاده نکردن از ماسک توسط رانندگان خوردو های میوه فروش و حتی برخی مغازه دارها باعث شده که امروز وضعیتی بغرنج دامن مردم دیار زاگرس را بگیرد.

شهرستان بویراحمد که براساس نقشه توپرگرافی بیشترین جمعیت در شهرستانهای چند گانه استان را دارد، امروز درگیر دارد رعایت نکردنها گیر افتاده و و در روزهای کرونایی غوطه ور است.

من کرونا نمی گیرم؟

این رعایت نکردن ها و القای من یک بار کرونا گرفته ام و دیگر نمی گیرم، باعث شده که رشد چشمگیر کرونا در بین مردم افزایش یابد و بر اساس برخی از آمار جمعیت اندکی از مبتلایان جدید کرونا، برای دومین بار به  این ویروس مبتلا شده اند که این خود زنگ خطری برای دیگر اهالی شهر و حتی خانواده این قربانیان است.

 استفاده از ماسک امروزبه عنوان مهمترین سلاح مبارزه با ویروس‌های تنفسی کرونا در نظر گرفته شده اس ،حتی داده های پزشکی می گویند پس از سال‌های پاندمی آنفلوآنزا در صد سال پیش، بسیاری از مردم در آن زمان از ماسک برای جلوگیری از تین ویروس استفاده می کردند.

چرا ماسک نمی زنیم؟!

استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی می تواند ۸۵ درصد، رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۲ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی نیز ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش دهد.

یکی از مهمترین نکاتی که در کهگیلویه وبویراحمد میزان چشگیر مبتلایان به کرونا در حال افزایش قرار داده است،وجود زندگی های بومی و عشیره یای بوده که مردمانی سخت کوش از آنان ساخته که همین موضوع در برهه ای نقطه ضعفی برای جوانان و یا این مردمان شده است.

این تفکرات اشتباه در بین این مردم به شکلی رواج داده شده که برخی از این مردمان روستایی و حتی جوانان امروز فکر می کنند بدن آنها دربرابر ویروس کرونامقاوم است و این موضوع در حالی رخ داده که کرونا امروز مرز نمی شناسند و به بدن های قوی هم رحم نخواهدکرد.

گوش هایی که بدهکار پروتکل های بهداشتی نیست؟!

رعایت نکردن بسیاری از نکات بهداشتی در شهرستان بویراحمد بویژه مرکز استان، برای بسیاری از جوانان یک عادت بغرنج شده،به گونه ای که گوششان به توصیه های بهداشتی هم بدهکار نیست.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، تمامی نقاط کشور از جمله شهرها،روستاها، مناطق گردشگری و حتی خانه های مردم امروز آغشته به ویروس کرونا است و بسیاری از شهرهای کشور هم وضعیت سیاه را به خود گرفته اند  که در این ارتباط کهگیلویه وبویراحمد مستثنی نیست.

باید این نکته را به خودمان یادآور شویم که کرونا هنوز تمام نشده و ممکن است قربانی بعدی ما باشیم! استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در کنار حفظ سلامتی ما گام بلندی در مسیر قطع زنجیره کرونا است.

انتهای پیام/
 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.