گروه: اخبار استان خبر: 165366 / تاریخ انتشار : 1399/8/13 ساعت : 09:41
بجای دختر آبی ننه آبی را سمبل خود قرار دهید

ماجرای جالب ننه آبی و فوتبال/ پیرزن استقلالی کهگیلویه وبویراحمدی نمادی ازعشق فوتبال در سرزمین های زاگرس

ننه آفتاب معروف به ننه آبی که یکی از هوادار دو آتیشه آبی های پایتخت بوده برای مردم دیار خودش بسیار زبانزد است و این نه خوش زبان با سن و سال بالایش بیوگرافی تمامی بازیکنان استقلال را از حفظ بلد است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، عشق و تب فوتبال امروز در سرتاسر کشورها و مناطق جهان طرفداران خاص خودش را دارد و این ورزش که تقابل دو تیم 11نفره را در جدال با یک توپ گِرد دارد، امروز باعث شده که از پیر و جوان و حتی میانسال به آن علاقه مند شوند.

عشق به فوتبال پیر و جوان نمی شناسد

فوتبال که از آن به عنوان پر درآمد ترین ورزش در بین ورزشها از آن یاد می شود امروز سر از ناکجا آباد درآورده و حتی کُری خوانی های فوتبالی، زد و خورد های خیابانی و  حتی سیاسی بازی ها به آن هم رخته کرده است.

 
برخی فوتبال را جدایی از سیاست می دانند و آن را یک ورزش برای دوستی بین کشور ها دانسته اند ولی برخی از عشق آن در بین مردم سوء استفاده کرده و بلاها بر سرآن آورده و تیم های مطرح و دوست داشتنی زیادی را بر اساس همین ادله خود وبا دلالی های پی در پی سیاهی و تباهی کشانده اند.

ازاین مسائل که بگذریم امروز باید از عشق قرمز و آبی و این دو تیم پرطرفدار در بین روستائیان و از جمله میانسالان سخن به میان آورد که باعث شده یک تب فوتبالی دیگر را رقم بزند

از کِلکله و متیل های خودمانی تا تب و تاب فوتبال

اگر سری به دنیای گذشته و نچندان دور در میان زاگرس نشینان و روستائیان کهگیلویه و بویراحمد بزنیم خواهیم دید که بیشتر تفریحات خردسالان و بچه های روستا بازیهای محلی و متیل های ننه در شب برای آنان بوده و همچنان هم هرازگاهی یافت می شود.

اما امروز داستان کمی تغییر کرده و این متیل ها و دور هم نشینی ها جایش را به عشق های فوتبالی و کُری خوانی های قرمز وآبی در بین روستانشنیان داده است.

از جمله مهمترین عشق های فوتبالی را می توان در بین برخی میانسالان روستانشین از جمله "ننه آبی"، پیرزن میانسالی که در یکی از روستاهای مارگون شهرستان مارگون از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد زندگی می کند دانست.

عشقی که نام ننه آفتاب را به ننه آبی تغییر داد

ننه آفتاب پیرزن روستانشین معروف به ننه آبی که یکی از هوادار دو آتیشه آبی های پایتخت بوده برای مردم دیار خودش بسیار زبانزد است و این ننه خوش زبان با سن و سال بالایش بیوگرافی تمامی بازیکنان استقلال را از حفظ بلد است.

ننه آبی از عشق و طرفداری خود و خانواداش به تیم استقلال سخن به میان می آورد و می گوید:تمامی اعضای خانواده و بستگانش طرفدار تیم استقلال هستند.

حتی ما تمام رنگ و لعاب خانه ننه را آبی می بینیم و ننه در این جواب به ما می گوید؛به عشق تیم  استقلال تمامی دیوارها و وسایلمان آبی است و حتی پوسترهای بازیکنان محبوب این تیم پرطرفدار بردر ودیوار خانه مان نقش بسته است.

از شاهرخ بیانی تا نامجو و فرهاد مجیدی در البوم عکس ننه آبی

(ننه آفتاب) یا همان ننه آبی آلبومی را برای ما به نمایش می گذارد که در این آلبوم قدیمی ننه آبی عکس تمامی بازیکنان و پیشکسوتان تیم آبی پایتخت به چشم می خورد.

ننه آبی با وجود سن بالایش نام اکثر مربیان ادوار گذشته استقلال و حتی بازیکنان فعلی اش را از حفظ بلد بوده و با تمامی وجود نام آنها را برای ما می گوید و به آنها عشق می ورزد.

از قائدی و کریمی تا دیاباته و اسماعیلی

حافظه ای ننه آبی امروز پر از عشق به آبی های پایتخت و بازیکنانی بوده که اگر کمی با حوصله نقشه سوق الجیشی وطنمان را ببیند این پیر زن عاشق فوتبال را خواهند دید و برای دیدن آن لااقل کارت دعوتی برایش خواهند فرستاد تا بدانند  میدان مسابقه آنها  فقط در یک مستطیل سبز نیست و امروز آنها دوست دارانی دارند که در آنسوی پایتخت همچنان در میانسالی به انتظار دیدن آنها و بازیهای جوانمردانه شان نشسته اند.

فرهاد مجیدی اسطوره ای که در ذهن ننه آبی نقش بسته است

ننه آبی از محبویت دوچندان فرهاد مجیدی کاپیتان نچندان دور استقلال و مربی چند ماه پیش این تیم سخن به میان آورد و می گوید:مجیدی را بیشتر از دیگر بازیکنان استقلال دوست دارد و می گوید تا وقتی مجیدی در تیم استقلال بود و برای ان بازی می کرد،همیشه استقلال در کورس قهرمانی قرار داشت و تیمی قوی در بازیها بود.

پسر ننه آبی از عشق ننه برای دیدن بازیهای استقلال سخن به میان می آورد و می گوید؛مادرشان تمامی بازیهای استقلال را رصد می کند و حتی در برخی از بازیها که استقلال در دربی مغلوب رقیب سنتی اتش شده به دلیل بیماری فشارخون، فشارهای زیادی از لحاظ بیماری بر او تحمیل شده است.

خاطرات تلخ ننه آبی یک بازی تیم محبوب

ننه آبی از خاطرات تلخ خود بابت باخت تیم محبوبش سخن به میان می آورد و می گوید:باخت اخیر تیم استقلال در بازیهای باشگاههای آسیا به تیم پاختاکور یکی از غم انگیز ترین و خاطرات بدش در چند سال اخیر بوده و حتی هنوز از بابت این باخت بسیار ناراحت و اندوهگین است.

ننه آبی با لهجه شیرین خودش یکی از دلایل این باخت را ناداوری های بیشمار در حق تیمیش در بازهای آسیایی دانست و گفت: داور در این بازی با بازیکنان تیم استقلال نامهربان بود و در صحنه ای که باید برای آنها پنالتی می گرفت،نگرفت و تمامی سوتهایش برای تیم رقیب بود.

ننه آبی به عرض ارادت خاص خودوخانواده اش برای دیگر تیم های ایرانی در عرصه های بین المللی نیز برای ما سخن به میان آورد و افزود: درست است که من و خانواده ام تماماً استقلالی هستیم اما در بازیهایی که تیم های ایرانی در عرصه های بین المللی حضور دارند نیز طرفدار تیم های ایرانی از جمله پرسپولیس و دیگر تیم های ایرانی در این عرصه هستیم و آنجا رنگ پرچممان برای ما مهم است نه رنگ و تعصب به یک تیم خاص.

وی حتی به بازی مهم و پیروزی حماسه برانگیز تیم پرسپولیس مقابل تیم عربستانی اشاره کرد و گفت: این پیروزی برای ما دلچسپ بود، چون نشان داد که ایرانی آنچه را مه می خواهد به دست خواهد آورد.

 

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.