گروه: اخبار استان خبر: 165235 / تاریخ انتشار : 1399/8/6 ساعت : 19:28

آغاز پایش بیماریهای ویروسی ماهیان سردآبی در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس بهداشت و مدیریت بیماریهای آبزیان دامپزشکی استان از پایش و مراقبت بیماری های ویروسی در ماهیان قزل آلای رنگین کمان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس صفورا بزرگواری رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای آبزیان اداره کل دامپزشکی استان با اعلام بیان کرد: طرح مراقبت بیماری های ویروسی  IPN ، VHSو  IHN در ماهیان قزل آلای رنگین کمان در سطح  تمامی مراکز پرورش ، تکثیر و پرورش و تکثیر استان انجام می گیرد.

وی گفت :  در این طرح ملی ، کارشناسان ادارات دامپزشکی با مراجعه به مزارع فعال سردآبی شهرستان ها ، ضمن نمونه گیری از استخرها و تکمیل پرسشنامه های مربوطه، جزئیات عملیات پایش را در سامانه اطلاعات جغرافیایی سازمان دامپزشکی کشور ثبت می کنند.

 بزرگواری تصریح کرد: این بیماری های ویروسی آبزیان  عمدتا در فصول سرد سال و در ماهیان قزل آلا بروز می کند و اگرچه قابل انتقال به انسان نیست، اما باعث بروز تلفات سنگین و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر در استخرهای پرورش آبزیان می گردد.

وی راه انتقال این بیماری به استخرهای آبزی پروری را هم از طریق ابزار و وسایل آلوده، آب و غذا و جابه جایی بین مزارع عنوان و به آبزی پروران توصیه کرد: ضمن رعایت اصول و شرایط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل های سازمان دامپزشکی، از جابجایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه ای ادارات دامپزشکی خودداری کنند و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر سازمان های دامپزشکی و شیلات تهیه کنند.

این مقام مسئول افزود: آبزی پروران باید در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک در استخرهای خود را سریعا به دامپزشکی اطلاع بدهند تا اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای لازم انجام گیرد.

 بزرگواری از جمله اهداف این طرح شناسایی سریع مزارع آلوده و حاملین بدون علامت و حذف آنها از چرخه تکثیر و تولید ، تعیین میزان شیوع بیماری در مزارع، دستیابی به اطلاعات لازم برای اجرای برنامه های پیشگیری از بروز بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری و ارتقاء وضعیت بهداشتی و شرایط امنیت زیستی مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی می باشد.

 وی گفت : از تعداد 260 مزرعه فعال در کهگیلویه وبویراحمد تعداد 119 مزرعه تکثیر ، پرورش و مزارع تفریخ  بمدت یک ماه از ابتدای آبان ماه سالجاری و همزمان با سراسر کشور مورد پایش و نمونه برداری کارشناسان دامپزشکی استان قرار خواهند گرفت.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.