گروه: اخبار استان خبر: 165076 / تاریخ انتشار : 1399/8/3 ساعت : 10:55
مدیر کل صنعت و معدن و تجارت استان در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد:

افزایش تقاضا علت کمبود سبد میوه در استان/سبد میوه از استان های همجوار تامین می شود

مدیر کل صنعت و معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه حجم زیاد درخواست هابرای سبد میوه در زمان برداشت محصول سبب کمبود آن شده، گفت: باغدار از 6 ماه قبل از طریق اتحادیه ها نسبت به تامین سبد اقدام کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس با آغاز فصل برداشت میوه، باغداران اقدام به برداشت ثمر و دسترنج یکساله خود می کنند، تا هم سود و منفعتی کسب کنند و همچنین نیاز بازار را تامین کنند.

در همین راستا محصولاتی مانند سیب، انگور، هلو از جمله محصولاتی است که توسط باغداران مورد برداشت، فروش و حتی صادر می شود.

 شهرستان دنا  که در 35 کیلومتری از مرکز استان قرار دارد سالانه بیش از 50 هزار تن سیب و انگور تولید کرده و بخش قابل توجهی از نیاز های بازار را تامین می کند.

 

در شرایط حاضر باغداران با مشکلاتی نظیر نبود سردخانه نگهداری محصولات باغی، نبود باراچه دائمی محصولات کشاورزی و حتی نبود میدان میوه و تربار مواجهه هستند به تازگی کمبود سبد توزیع  به مشکلات باغداران اضافه شده است.

در خصوص سبد، هر چند کارخانه ی سبد سازی واقع در "دشت بازار" سی سخت در طول سال به صورت شبانه روزی مشغول کار است و دپو سازی سبد را انجام می دهد، ولی با این وجود با توجه به حجم بالای محصولات، باغداران این منطقه در حال حاضر با کمبود سبد در این شهرستان مواجه هستند.

 

لازم به ذکر است یکی از کارخانه داران تولید سبد از افزایش هزینه های قیمت سبد از 3 هزار تومان به 6 هزار تومان خبر داد و گفت افزایش هزینه های مواد اولیه دلیل افزایش قیمت سبدها بوده است.

 

سالار حسین پور در گفتگو با صبح زاگرس در خصوص آخرین اقدامات برای تامین سبد باغداران و حمایت از آنها گفت: سه واحد تولید سبد در استان داریم که روزانه نزدیک به 12 هزار عدد سبد تولید می کند و به صورت 24 ساعاته فعالیت دارند و کل تولیدی خود را در اختیار باغداران قرار می دهند.

 

مدیر کل صنعت و معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحد به نبود اتحادیه باغداران اشاره کرد و گفت: نبود اتحادیه باغدارن سبب می شود باغدار با تامین سبد مشکل مواجهه شوند زیرا آنها  باید از طریق اتحادیه های خود قبل از برداشت محصول نسبت به تامین سبد اقدام به خرید کنند، از طرفی در 6 ماه گذشته باغدار یا تولید کننده پیگیری سبد از یک واحد تولیدی نیست و در مواقع برداشت محصول برای سبد اقدام می کنند که حجم درخواست ها سبب کمبود سبد می شود.

 

وی با بیان اینکه با چند استان از جمله چهارمحال بختیاری برای تامین سبد رایزنی شده است، بیان کرد: تعدادی از کارخانه داران در چهارمحال بختیاری  بیان کردند نماینده باغداران در منطقه باید با بستن قرار داد و پرداخت هزینه  اقدام کرده، تا روزانه به تعداد 3 هزار سبد برای آنها ارسال شود.

 

حسین پور در خصوص بازار باغداران و فروش و حمایت از آنها، گفت: ظرفیت سردخانه ها در استان محدود و حدود 12 هزار تن است بخشی از محصولات به سمت استان های مجاور صادر و بخشی دیگر به سمت میادین میوه و تربار جهت فروش منتقل می شود، اما هر باغداری در خصوص سرمایه گذاری نظیر صنایع تبدیلی مانند سردخانه مراجعه کند نهایت همکاری با انها انجام می شود تا سردخانه های بیشتری ایجاد شده تا بتواند پاسخگوی نیاز این افراد باشد.

 

وی با بیان اینکه صنعت و معدن از دستگاه های صادر کننده حقیقی و حقوقی جهت فروش محصولات باغداران، حمایت می کند، گفت: بر اساس سیاست های کلان که به صنعت و معدن ابلاغ شده است اگر فرد یا افرادی جهت تمدید و صدور کارت بازرگانی مراجعه کنند و اگر اعتبار به ما تخصیص داده شود و  این افراد جهت حضور در نمایشگاه به حمایت نیاز داشته باشند از آنها حمایت می شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.