گروه: اخبار استان خبر: 165025 / تاریخ انتشار : 1399/8/1 ساعت : 17:39
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در نشست با اصحاب رسانه:

سیاست کنونی دانشگاه علوم پزشکی ترویج فرزند آوری است/از نظر تولید علم نسبت به کشور عقبیم

در خصوص کمیت جمعیت و ولادت گفت: این موضوع نگران کننده است تجزیه و تحلیل در حال انجام است و بر اساس این تجزیه تحلیل تصمیماتی در سطح کشور دیده می شود اکنون سیاست علوم پزشکی ترویج فرزند آوری است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در نشست با اصحاب رسانه گفت:  رسانه پل ارتباطی مهم بین مردم و مسولان است و در به روز رسانی جامعه نقش مهمی ایفا می کنند، نقش رسانه ها در دنیای امروز بسیار مهم است، قبلا دسترسی به یک روزنامه خیلی دشوار و سخت بود اما امروز با گوشی هوشمند در لحظه اخبار را دریافت می کنیم، از این ظرفیت ها باید در جهت توسعه استان و کشور استفاده کرد.

 

 

سید ابوالقاسم هادی نیا گفت : تحلیل  انتقادی رساته ها برای بهبود امور جامعه نیاز است که در جهت افزایش خدمات گام برداریم، بخش سلامت همیشه برای مردم مهم بوده و کمتر به بخش فرهنگی پرداخته شده است.

 

شهین تاج آرامش، معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در این نشست گفت: ۵ دانشکده در دانشگاه داریم که هر کدام مستقل و زیر نظر حوزه آموزش فعالیت میکنند،

۲۳۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف داریم، ۱۳ رشته تحصیلات تکمیلی و ۹ رشته کارشناسی ارشد داریم و ۲۱۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه فعالیت می کنند.

 

معاون فناوری و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: سه مدیریت توسعه، تحقیقات توسعه فناوری و اطلاع رساته پزشکی،سه مرکز تحقیقات فعال سلولی ملکولی، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و مرکز تحقیقات سلامت داریم.

 

وی افزود:در سی سخت یک مرکز برای ثبت داده های جمعیتی داریم، به لحاظ تولید دانش اعضای هیئت علمی ما رشد خوبی داشتند، از رتبه ۱۱ به چهار رشد کردیم.

 

معاون فناوری و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد:در استان ۷ شرکت دانش بنیان فعال است که ۳ تا متعلق به دانشگاه است البته نسبت به کشور وضعیت خوبی نداریم از نظر تولید علم نسبت به کشور عقب هستیم، باید ۵۰ شرکت دانش بنیان داشته باشیم .

 

هادی نیا گفت: از اسفند ماه شروع کرونا را داشتیم اکنون در اوج هستیم، مرکز آموزش مجازی راه اندازی شد. اوایل با مشکلاتی رو به رو بودیم و کارگاه هایی را برگزار کردیم و آموزش های آنلاین ادامه دارد.

 

وی ادامه داد:یکسری رشته های دانشگاه نیاز به حضور بر بالین بیمار را داریم که تلفیقی در حال برگزاری است و تا کنون مشکلی نبوده و کلاس های دانشگاه در حال برگزاری است.

 

هادی نیاگفت: امسال یکی از اعضای هیئت علمی ما به عنوان یک فرد علمی و دانشمند مطرح کشوری امتیاز آورد.

 

وی گفت: دانشگاه یاسوح به واسطه چند نفر از اعضای هیئت علمی اش که از افراد مطرح کشوری است، تاثیرگذار و قابل توجه شده است.

 

هادی نیاافزود: در زمینه کرونا ۲۶ طرح تحقیقاتی ر در دست اجرا داریم، با پیگیری ما سیستم تولید ماسک راه اندازی شد، در گچساران کارگاه تولید ماسک عملیاتی شده است.

 

هادی نیا در خصوص برنامه های فرهنگی و سیاسی دانشگاه گفت :تشکل های ما بدون هیچ تنشی برنامه های مختلف را اجرا میکنند برخی از برنامه های دانشگاه از شیکه سیما پخش شد هیچ برنامه ای نبوده که دانشجویان خواسته باشند و ما مانع شده باشیم

 

هادی نیا در خصوص کرونا گفت اکثرا تصمیمات در خصوص کرونا در ستاد کرونا کشور گرفته می شود در ستاد آستانی کرونا در استان  نیز گاهی تصمیمات ضد و نقیض گرفته   می شود و فراز فرودهایی داریم.

 

وی گفت: هر ساله اطلاعات مربوط به مرگ ها تجزیه و تحلیل می شود ،مثلا علل اصلی مرگ و نیر در استان قلبی، عروقی، سرطان ها و سانحه هاست ؛وقتی اطلاعات تجزیه و تحلیل شود، سیستم سلامت تاکید می کند روی چه مواردی از زندگی تاکید شود . مراکزی در کشور پیش بینی شده است که این موارد را مورد ارزیابی قرار دهند و مرگ های زودرس مورد را تجزیه و تحلیل قرار دهند.

 

وی گفت: اگر جامعه سالم باشد و زندگی به درستی مدیریت شود نباید در سن های کم مرگی رخ دهد، وقتی این ریزفاکتروها مد نظر قرار گرفته شود قطعا دسترسی به راه حل ها بهتر خواهد شد. اکنون اولویت ما که تجزیه و تحلیل می شود بیماری های قلبی و عروقی است که در استان در حال بررسی شدن است.

 

 

وی افزود: در خصوص کمیت جمعیت و ولادت گفت: این موضوع نگران کننده است تجزیه و تحلیل در حال انجام است و بر اساس این تجزیه تحلیل تصمیماتی در سطح کشور دیده می شود اکنون سیاست علوم پزشکی ترویج فرزند آوری است.

 

 

هادی نیا گفت:معاونت فرهنگی تسهیل ازدواج دانشجویی را داریم، برگزاری جشن های ساده دانشجویی را انجام می دهیم. این جشن هر ساله برگزار می شد اکنون بخاطر کرونا کنسل شد .

 

آرامش در خصوص بحث فرزند آوری گفت: اوایل یک سیاست پیش گرفته شده بود و ما باید اجرا می کردیم. به یاد دارم سال ها قبل از صبح تا عصر به مناطق مختلف استان می رفتیم و بحث بستن لوله رحم زنان را انجام می دادیم اکنون ۵ سالی هست که این موضوع ممنوع شده است.

 

وی گفت: برنامه های آموزشی مختلف در سطح استان در حال انجام است.

 

تصاویر تکمیلی خبر:

---
---
---
---
---
---
---

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.