گروه: اخبار استان خبر: 164970 / تاریخ انتشار : 1399/8/2 ساعت : 07:00
در واکنش به خبر صح زاگرس مطرح شد ؛

دلایل نگهداری سنگ نوشته چندهزار ساله در محوطه فرمانداری بهمئی!

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهمئی به خبر بی توجه مسئولان به سنگ نوشته چندهزار ساله بهمئی که زیر آفتاب سوزان نگهداری می شود واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهمئی در واکنش به خبر این پایگاه خبری مبنی بر"اثر باستانی بهمئی در کانون بی توجهی مسئولان/سنگ نوشته چندهزار ساله که زیر آفتاب سوزان نگهداری می شود+تصاویر" توضیحاتی راجع به عواملی که دست به دست هم داد تا این اثر باستانی با این شرایط نگهداری شود، داد و آن را معرف سند هویت تاریخی شهرستان عنوان کرد.

 

مجتبی صلاحی نژاد تصریح کرد:از اینکه خبرنگاران و رسانه ها نسبت به صیانت از آثار باستانی که نماد هویت هر جامعه اند، دغدغه مند هستند، بسیار خوشحال و خرسندیم.

 

وی افزود:این دغدغه مندی مایه افتخار بنده است اما ای کاش قبل از اینکه این خبر رسانه ای می شد، خبرنگار یک سوال از علت وضعیت موجود از ما می پرسید اما به هر حال بنده آماده پاسخگویی هستم.

 

صلاحی نژاد گفت: این اثر باستانی بعد از دستبرد سارقین و برای جلوگیری از سرقت آن، با تلاش و مشقت فراوان به شهر لیکک منتقل شد.

 

مدیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهمئی خاطرنشان کرد: همانطوری که در عکس ها مشاهده کردید این نقش توسط مرمتگران تخت جمشید با تمامی ظرافت خاص قالب گیری حرفه ای شد و در یک چهار پایه چرخدار با حفاظت کامل محافظت می شود.

 

صلاحی نژاد افزود: این اثر باستانی توسط همان مرمتگران جهت حفاظت از گرما و سرما عایق نانو شده و گرما و سرما تاثیر چندانی بر تخریب آن ندارد.

 

وی ادامه داد:از نظر حفاظت فیزیکی، فرمانداری شهرستان بهترین مکان جهت نگهداری است چون دارای نیروی مسلح ۲۴ ساعته و دوربین های مداربسته بوده و ما به این خاطر این نقش را به آنجا انتقال دادیم .

 

صلاحی نژاد تصریح کرد: فرمانداری شهرستان مکانی است که با ورود مسئولان مختلف به آنجا می روند و اولین چیزی که مشاهده می کنند، این اثر است باستانی که معرف فرهنگ و تاریخ ماست .

وی گفت:در آخر هم این نقش زیر رواق ورودی فرمانداری بوده که به دلیل تعمیر فضای بیرونی فرمانداری فعلا در کنار دیوار و راه پله قرار دارد و انشالله به محل سایه و اصلی خود برگردانده می شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.