گروه: اخبار استان خبر: 164749 / تاریخ انتشار : 1399/7/26 ساعت : 07:00

هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه

براساس آخرین خبرهای بدست آمده، هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ؛نام عسلویه در جنوب استان بوشهر در دهه های اخیر همواره با پارس جنوبی، پالایشگاه، پتروشیمی، سکوهای نفتی و گازی و صنعت و انرژی همراه بوده و بسیاری از ایرانی ها شگفت زده می شوند وقتی تصاویری از سواحل صخره ای روستاهای چاه مبارک و پارک ملی دریایی نایبند با تلاقی طبیعت زیبای کوه و دریا و تنوع زیستی حیات وحش مختلف را باهم می بینند، می فهمند که این جاذبه های منحصر بفرد طبیعی در جنوب ایران است.

شاید بنود را در سکانسی از فیلم سینمایی محمد رسول الله بخاطر بیاورید یا عکسهایی از سواحل صخره ای آن را دیده و مشتاق سفر به این روستا شده باشید. بنود در 35 کیلومتری شرق عسلویه و از شرقی ترین روستاهای بوشهر بوده که تا نزدیکی خلیج فارس امتداد یافته است.

این روستا فاصله بسیار کمی با دریا دارد و علاوه بر قابلیت بالای این مکان برای رونق صیادی، هم نشینی سنگ سخت و آب، سواحل صخره ای، غار ساحلی و در یک کلام طبیعت دریایی بکر بنود این روستا را برای توسعه گردشگری و ورزش های ساحلی مستعد کرد، در حالیکه تاکنون نبود زیر ساخت گردشگری مانع از به فعل رسیدن استعداد شده بود.

هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه

توسعه گردشگری و سهولت صیادی؛ دو کاربرد جاده تازه تاسیس بنود

احداث جاده اتصال بنود به ساحل برای گردشگران آسانی دسترسی به کرانه خلیج فارس برای تماشای مناظر کم نظیر ساحلی، تماشای خیال انگیز غروب از غار ساحلی و استراحت و تفریحی به یادماندنی را به همراه دارد و برای بنودی های سخت کوش و سایر روستاهای بخش چاه مبارک سهولت در رسیدن به محل کار و حمل ماهی های صید شده برای رساندن به بازار را به ارمغان آورده است.

بخشدار چاه مبارک پیرامون هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه می گوید: احداث این راه آرزوی چندین و چندساله بخش چاه مبارک را تحقق بخشید و فضایی شادمانه را در بین مردم رقم زده است.

حسین طاهری نیا گفت: جاده بنود به ساحل دو کاربری برای روستای بنود و روستاهای همجوار دارد که یکی کاربری تفریحی و جذب گردشگر و دیگری کمک به رونق ماهیگیری برای بنودی ها و صیادان سایر روستاها و شهرها است.

وی ادامه داد: پیش از این، مسیر کوهستانی بنود به ساحل هر ساله با بارندگی ها و جریانات آب دچار تخریب و ناهمواری می شد که هموار کردن مجدد آن صرف هزینه و وقت را بدنبال داشت.

طاهری نیا اضافه کرد: بسیاری از روزها این اتفاق فعالیت صیادانی که در ساحل تجهیزات ماهیگیری دارند را متوقف می کرد، زیرا نمی توانستند از این راه گذر کنند، بنابراین کاربری تسهیل و رونق صیادی این جاده بیشتر مورد توجه بوده است.

بخشدار چاه مبارک به کاربرد مهم دیگر این جاده نیز اشاره کرد و آن ویژگی تسهیل رونق گردشگری در این منطقه است، کاربردی که پس از اینکه بنود لوکیشن محمد رسول الله شد و بخش زیبایی از این فضا سازی در ساحل به جای ماند و به معرفی جاذبه های این روستا کمک کرد، نمود بیشتری یافته است.

به گفته طاهری نیا آخر هفته ها بسیاری از علاقمندان کنجکاو برای دیدن مناظر و لوکیشن این فیلم به ساحل بنود می آیند، بنابراین می تواند قابلیتی برای اشتغالزایی در این منطقه باشد.

وی گفت: این پیشنهاد مطرح شده تا دهیاری بنود با دریافت عوارضی از گردشگران درآمدی کسب کند که صرف توسعه و آبادانی روستا می شود.

بخشدار چاه مبارک گفت: هر چند 4 کیلومتر از جاده کوهستانی است، اما با علائم استانداردی که راهداری نصب کرده ، ایمنی لازم را دارد.

طاهری نیا اضافه کرد: راهی که پیش از این به سختی در زمان20 دقیقه طی می شد اکنون در کمتر از پنچ دقیقه می توان رفت و ایجاد این گونه زیر ساخت ها می تواند با توسعه گردشگری برای جوانان منطقه اشتغالزا باشد.

توسعه گردشگری و سهولت صیادی؛ دو کاربرد جاده تازه تاسیس بنود

بی شک احداث این جاده علاوه بر اینکه سختی ناهمواری را از پیش پای همسایگان خلیج فارس برداشته و کسب روزی را برای صیادان منطقه بهبود بخشیده، می تواند زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری و ایجاد درآمد پایدار برای این روستا باشد.

چنانکه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر معتقد است اگر منحصر بفردترین جاذبه ها نیز در منطقه ای وجود داشته باشد، اما راه دسترسی مناسب نباشد، گردشگر از دیدن آن صرف نظر می کند.

سکینه سالاری تاکید کرد: وجود راه های ایمن، استاندارد و بدون حادثه را در صنعت توریسم بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر آن باید در جاده ها تابلوهای مناسب برای اطلاع رسانی وجود بومگردی و آثار طبیعی یا تاریخی نیز نصب شود، زیرا در صورت نبود این اطلاع رسانی جاذبه های گردشگری آنطور که باید دیده نخواهد شد.

این مدیر بخش گردشگری استان بوشهر به اهمیت عسلویه بعنوان قطب گردشگری صنعتی و مدخل ورودی این استان از فارس و هرمزگان در توسعه صنعت گردشگری بوشهر اشاره کرد و گفت: روستاهای این منطقه با جاذبه های طبیعی منحصر بفرد می توانند اکوکمپ بی نظیری داشته باشند.

وی ادامه داد: قابلیت های گردشگری روستاهای جنوب استان بوشهر باید در طرح آمایشی در نظر گرفته شود و اقدامات لازم برای معرفی و دسترسی به آن نیز صورت گیرد.

خداحافظی با ناهمواری راه با تلاشی یکساله

در زمان حاضر فعالیت اقتصادی بیشتر مردم بنود و بخشی از روستاهای بخش چاه مبارک صیادی است و نیاز به ارتباط آسان با دریا، این مسیر را به شریانی حیاتی برای آنها بدل کرد، از این رو این جاده شادمانی و رضایت را با خود برای صیادان چاه مبارک به ارمغال آورد.

اما علاوه بر این راه روستایی اتصال بنود به ساحل خلیج فارس بی هیچ اغراقی مسیری است که روستاییان این منطقه را در دیدی بلند مدت به سمت توسعه می برد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان بوشهر نیز با اشاره به جاذبه گردشگری سواحل خلیج فارس در نزدیکی این روستا بیان کرد: پیش بینی می شود احداث این راه رونق صیادی و گردشگری را برای منطقه در پی داشته است.

سید حمیدرضا علم را پیشین بنود ساحل را ناهموار و صعب العبور خواند و گفت: جاده آسفالت بنود به ساحل با طول 8.5 کیلومتر و عرض 5.5 متر و با اعتبار 5 میلیارد و 200 میلیون تومان احداث شد و این روستای را به ساحل خلیج فارس متصل می کند.

وی گفت: اداره کل محیط زیست استان بوشهر در مورد حفاظت از زیست بوم و پوشش جانوری این ساحل مانند گونه های لاکپشت بحث هایی مطرح کرد که در نهایت سال گذشته با بررسی کارشناسانه با احداث راه موافقت شد.

علم ادامه داد: احداث این جاده یکسال طول کشید و اکنون معضلات بسیاری را از پیش روی ساکنان بنود و سایر روستاییان چاه مبارک برداشته است.

روند میمون آبادانی روستاها مقدمه ای برای توسعه پایدار و آبادانی ساحل نشینان خلیج فارس است. برای اجرای این پروژه ها شامل سکوی 2 هزار و 500 نفره ورزشگاه، مجموعه بومگردی و ساختمان آتش نشانی "اخند"، ساختمان آتش نشانی "سهمو شمالی"، مجتمع فرهنگی هنری "سهمو جنوبی"، جاده "بنود" به ساحل 216 میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار هزینه شد.

معاون عمرانی وزیر کشور در این سفر از روند اجرایی ورزشگاه و سالن ورزشی بانوان اخند، سالن ورزشی روستای بزباز، تعریض جاده اصلی عسلویه پارسیان محدوده روستای دهنو و روستای کلات نیز بازدید کرد و در جریان آخرین روند اجرای این پروژه ها قرار گرفت.

پرداختن به عمران و آبادانی روستاها سبب می شود هیچ ظرفیتی از خاک زرخیز ایران مغفول نماند و هر نقطه از کشور بتواند نقش شایسته خود را در توسعه ملی ایفا کند.

انتهای پیام/ایرنا

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.