گروه: اخبار استان خبر: 164739 / تاریخ انتشار : 1399/7/25 ساعت : 10:12
در گفتگو با نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی مطرح شد؛

اتحاد، اقتصاد مقاومتی و تولید ملی راهکار فرار از تحریم های ظالمانه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تکیه بر توان داخلی، هم افزایی بین مسئولان و اقتصاد مقاومتی را 3 راهکاری اثر گذار برای فرار از تحریم ها و فشار اقتصادی بر مردم عنوان کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در روزهای کرونایی ایران ،مردم در کنارترس از مبتلا شدن به ویروس کووید 19 به دوران سخت اقتصادی می اندیشند ، اقتصادی که به اذعان مردم به عدم توجه به پویایی آن توسط دولتمردان مبتلا شده است

.

بالا رفتن نرخ ارز ، بیکاری ، کاهش ارزش پول ملی ، گرانی ،کاهش صادرات و افزایش واردات ،عدم توجه جدی به بازار و کاهش قدرت خرید تاثیر فراونی بر وضعیت اقتصادی مردم گذاشته تا در چنین فضایی مردم به این موضوع بیندیشند که آینده اقتصاد کشور چه خواهد بود؟

 

ضرورت غربالگری اقتصادی نکته ای بود که کارشناسان زیادی در گفتگو با ما بر آن تاکید داشتند.

 

محمدحسین فرهنگی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی را پیگیری کننده تمام سیاست های پولی ،مالی و معادلات نظام پولی دانست و گفت:تحریم ظالمانه بانک مرکز توسط آمریکا می تواند بر حوزه اقتصادی تاثیر داشته باشد اما این تحریم تاثیر آنچنانی ندارد.

وی با اشاره به نگاه خصمانه آمریکا و تحریم های یک جانبه و بدون تاثیر بر اقتصاد کشور گفت: نمی توان در رابطه با تحریم بودن بانک مرکزی بی تفاوت بود چرا که آمریکا با وجود تخلف آشکار احکام اقتصادی و حقوقی بدنبال بستن همه راههای  فعل و انفعالات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است.

 

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرنگار ما گفت : آمریکا بارها بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده است و این کار جدیدی نیست که از سوی  آنها صورت گرفته و بیشتر بدنبال بار روانی و مالی  بر جمهوری اسلامی ایران است.

 

زهره الهیان نماینده مردم تهران ،ری، شمیرانات و اسلامشهر  و عضو  کمیسیون امنیت ملی  در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد ؛ در صورتی  جمهوری اسلامی ایران  تحت تحریم های  یکجانبه آمریکا  قرار گرفته است، که در طول سالیان گذشته  نیز این تحریمها اعمال شده ،و آمریکا نسبت  به تعهدات خود بخصوص در برجام  پایبند نبوده  وبه این قضیه نیز استمرار بخشیده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی تحریم های یک جانبه آمریکا را به نوعی نقض حقوق بشر ارزیابی کرد و ابراز داشت :همان گونه که کارشناسان غربی تاکید می کنند تحریمها باعث تقویت  توان داخلی جمهوری اسلامی ایران شده ،اما تحریمها اثرات منفی خود را در بعضی از جاها داشته و باعث نقض حقوق اساسی مردم و به نوعی مصداق نقض حقوق بشر  است.

 

قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه  و سیاسیت های اصل 44 در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با برنامه ریزی منسجم و اتحاد در سه قوه می توان تحریم ها را بی اثر کرد گفت:در زمانی که تحریم های بانکی وجود دارد  کشور باید از تمام ظرفیت ها  و نهادهای مردمی و غیر دولتی  با هم افزایی و حرکت پیش برنده 3 قوا استفاده و معاملات ارزی را انجام دهد تا فشار اقتصادی  که بر مردم است را کنترل کند.

 

او در پاسخ به این سوال که اقتصاد مقاومتی و تولید ملی تا چه اندازه می تواند در کاهش تحریم ها مفید باشد افزود: در حال حاضر ما راهی جز  تکیه بر تولید ملی و اقتصاد مقاومتی  و رفتن به این سمت نداریم، و باید توجه ویژه ای  بر تولید ملی در سطح های کلان داشته باشیم ،چون محدویتهای  ارزی این اجازه را به ما نمی دهد که  از خارج کالا وارد کنیم  بنابر این همه نگاهها باید بر تکیه بر تولید داخل کشور باشد و از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های داخلی  باید بهترین بهره را برد.

 

تاکید بر توان داخلی ،هم افزایی بین مسئولان ،اقتصاد مقاومتی 3 راهکاری بود که این نماینگان به آن تاکید داشتند تا اثر گذاری تحریم ها و فشار اقتصادی بر مردم را کمتر و تولید ملی را افزایش دهد.

فرهنگی نماینده مردم تبریز،در ادوار هفتم تا یازدهم مجلس شورای اسلامی تامین کالاهای اساسی  را روش نیازمند و مدیریت صحیح عنوان کرد و گفت :سیاست های سرکوب گرانه هیچ نفعی برای تولید ملی ندارد و با حمایت از تولید داخلی می توان نیاز کشور را برطرف کرد.

 

الهیان در این گفتگوخاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ثروت و منابع خوبی در کنار نیروی کار انسانی جوان و خلاق  دارد که با مدیریت صحیح می تواند برمشکلات  و تحریم ها غلبه کند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یک مدیریت جهادی و صحیح  در دستگاههای اجرایی دیده نمی شود افزود؛با وجود کمبود چنین مدیریتی  در دستگاههای اجرایی مشکلات اقتصادی در داخل کشور تشدید شده است، و نتیجه آن را در معیشت مردم مشاهده می کنیم،وبه نوعی فشار اقتصادی بر اقشار ضعیف و محروم و همچنین متوسط جامعه ناشی از این تورم و گرانیهاست.

 

قادری عضو کمیسیون جهش تولید بخشی از گرانی کالا ها را تحت تاثیر گرانی نرخ ارز دانست و تصریح کرد : وزارت صمت  باید بر قیمت کالاهای مهم و اساسی  نظارت کافی را داشته و اجازه افزایش لحظه ای قیمت ها را ندهد.

فرهنگی ایجاد مشوق های تولید داخلی همچون خرید های تضمینی، تولید و توزیع کالاهای اساسی برای عموم مردم را راهکار مناسب برای افزایش تولید ارزیابی کرد و گفت : کنترل قیمت ها دست مجلس و قوه قضائیه نیست، درست است که در قوه قضائیه تعزیرات حکومتی  وجود دارد ، اما عمده نطارتها در کنترل قیمت ها بر عهده  وزارت صمت است.

 

 وی با بیان اینکه روش های نظارتی در بازار کارساز نبوده و با نامطلوب ارزابی کردن بازرسی بر بازار گفت :اگرنظارت بر کارگاه های تولیدی در کنار نظارت بر بازار افزایش یابد اثر گذاری آن به خوبی دیده می شود.

 

الهیان شرایط بحران کرونا  را در تشدید مشکلات تاثیرگذار دانست وافزود : آنچه مسلم است اگر دولت با این گرانی و تورم  که فشار آن مستقیم بر طبقه ضعیف و متوسط جامعه است بخواهد غلبه کند  باید نظارت جدی تری  داشته باشد وضعیت فعلی را کنترل کند.

 


وی با غیر قابل پذیرش بودن افسار گسیختگی قیمت ها در کشور گفت : مردم و مجلس شورای اسلامی انتظار دارند ،دولت بعنوان متولی این امر نظارت جدی تری بر بازار داشته باشد.

 

این نماینده مجلس در پایان  گفت؛جلسات تخصصی  در رابطه با  موضوعات مختلفی مثل  مسکن، خودرو، بازار ارز و وضعیت بانکها  در مرکز پژوهشهای مجلس شکل گرفته است که راهکارهای مناسبی که از این جلسات استخراج شده، طی جلساتی با مسئولان مربوطه  برای اتمام حجت به آنها برای بهبود شرایط اعلام خواهیم کرد.

 

حشمت اله صمیمی دوست معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ایران کشوری است که  دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ای است و می توان  با مدیریت توانمند ، منسجم و هوشمند ، این پتانسیل ها را به الفعل تبدیل نمود گفت : اگر نفت را برای همیشه فراموش کنیم و فرض را بر این بگیریم که چنین حامل انرژی در کشور وجود ندارد، خیلی سریع با کار بر روی سایر منابع و محصولات به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

 

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم بانکی حمایت از شرکت های دانش بنیان ضرورتی انکار ناپذیر است تصریح کرد : اگر این شرکت ها مورد حمایت قرار گیرند، واحد های تولیدی که امکان صادرات محصولات آنها  وجود دارد می توان با صادرات این محصولات و تهاتر کالا به کالا نیازهای کشور را تامین کرد.

 


صمیمی دوست اذعان داشت :خوشبختانه کشورمان به لحاظ  داشتن نیروی توامند و صاحب نظر در مسائل اقتصادی غنی می باشد، در صورتی که در نظام اداری  کشور به اصل شایسته سالاری  توجه جدی شود و از نیروهای  توامند و با روجیه جهادی  و به فرمایشات مقام معظم رهبری ، نیروهای خسته نشو استفاده شود، تحرک خوبی  به حوزه اقتصادی داده می شود.

 

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد :  در زمینه معادن، گیاهان دارویی، منابع نفت و گاز، آب معدنی، شیلات، دامداری، زنبور داری، کشت های گلخانه ای، صنایع دستی استان دارای ظرفیت های بسیار خوبی  است  که جهت گیری  اقتصادی  استان به این سمت در حال پیشروی است.

وی با اشاره به  ایجاد کارخانجات تولیدی سیمان یاسوج و مارگون، معادن فسفات کهگیلویه، آهک هیدراته چرام و اکتشاف  معادن استان توسط  سازمان ایمیدرو گفت: ایجاد  کارخانجات  فرآوری سلستین و بوکسید و گچ در آینده نزدیک جز برنامه های اقتصادی استان برای جهت گیری پویایی و تحرک چرخه اقتصادی استان است.

 

صمیمی تامین نیاز های کهگیلویه و بویراحمد را در بخش های مختلف صنایع پتروشیمی ، صنایع پایین دستی ، فرآوردی صنایع معدنی، فرآوردی گیاهان دارویی ، کشت های گلخانه ای، صنایع دستی ، زنبور داری و صنایع وابسته، طرح های شیلات، صنایع تبدیلی و همچنین صنایع لبنی با توجه به استعداد ها و ظرفیتی که در استان وجود دارد را ضروری ارزیابی کرد و گفت: ورود به هر یک از این چرخه ها در کهگیلویه و بویراحمد می تواند به پویایی اقتصادی کشور و رسیدن به سود کلان باشد.

 

او اجرای طرح های پتروشیمی گچساران، پتروشیمی دهدشت ،ایجاد صنایع پایین دستی،.اجرای طرح های بزرگی از جمله پالایشگاه سوخت سبز گچساران که خوراک اصلی آن ذرت است را  تحول آفرین عنوان کرد.


صمیمی دوست تاکید کرد دستگاه های اقتصادی استان باید بر اساس سند آمایش سرزمین، طرح هایی که قابلیت اجرایی در هر شهرستان را دارند را دنبال کنند.

 

 معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت :با توجه به افزایش نرخ ارز،  افزایش قیمت روی کالاهای که منشاء وارداتی دارند تاثیر زیادی داد، بنابراین در این زمینه کار از دست دستگاه های نظارتی مانند سازمان صمت و یا تعزیرات حکومتی بر نمی آید.

 

 وی در این رابطه به واردات برنج و خوراک دام و تیور اشاره کرد و گفت : برنج دانه بلند در گذشته  با دلار 4200 تومان تامین می شد و اکنون دیگر خبری از این دلار نیست و تامین این کالا و یا سایر کالاهای وارداتی با دلار آزاد افزایش قیمت ها را بدنبال داشته است.

 

صمیمی دوست در پایان گفت: برخی از کالاهایی که منشاء وارداتی ندارند و در داخل تولید می شوند و نوسانات ارزی روی آنها تاثیری ندارد باید توسط دستگاه های نظارتی  به صورت ویژه مورد رصد قرار گیرند.

برای حفظ استقلال کشور و پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی رفع مشکلات اقتصادی کشور ، تولید واقعی  و کاهش واردات  ضروری است تا با نظارت ثمر بخش بر بازار از اثر بخشی تحریم ها جلوگیری و آنطور که مقام معظم رهبری انتظار دارند شاهد پویایی اقتصاد کشور و حل مشکل بیکاری جوانان و کمرنگ شدن مشکلات معیشتی مردم باشیم.

 

حال که دشمن معیشت مردم و تولید را نشانه گرفته است همه فعالان اقتصادی، مردم ، دولت و همه قوا با همبستگی و تلاش مضاعف باید از این مرحله عبور کنند.

 

اگر بخواهیم برش کوچکی بر وضعیت اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد بزنیم باید اذعان داشت : سیل خروشان جوانان کهگیلویه وبویراحمدی متقاضی کار روز به روز بیشتر می شود و بیکاری که بر نوک قله معضلات این استان جا خوش کرده است خانواده های زیادی را اسیر خود کرده و به اصلی ترین دغدغه  ساکنان دیار نفت خیر و سراسر ثروت های خدادادی که عنوان سرزمین چهارفصل را با خود به یدک می کشد، تبدیل شده است و تحریم با وجود تولیدی که می توان از این استان داشت فقط یک حرف گزاف و بی اثر است.

 

این استان از نظر اقتصادی به عنوان ناحیه کشاورزی و دامپروری به‌شمار می‌آید. بعد از دامداری و کشاورزی صنایع استخراج نفت گچساران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ولی با این حال فعالیت‌های صنعتی و معدنی در این استان نسبت به سایر مناطق کشور، رشد نیافته و رونق چندانی ندارد و نیازمند عزمی ملی برای توسعه و محرومیت زدایی اقتصادی دارد ، اقتصادی که می تواند ثروتی عظیم برای کشور به واسطه داشته های منابع طبیعیش داشته باشد.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.