گروه: اخبار استان خبر: 164687 / تاریخ انتشار : 1399/7/24 ساعت : 01:30

آیا سفر هوایی از دسترس مردم خارج می شود؟

بدنبال خبر و گزارشهای منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که آیا سفر هوایی از دسترس مردم خارج می شود؟

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نرخ نامه جدید پروازهای داخلی در حالی اعلام شد که مخالفت مجلس، وزیر راه و سازمان هواپیمایی را بدنبال داشته است. دلیل این گرانی، الزام شرکت های هواپیمایی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پروازها و فروش صندلی های پروازی به صورت یک نفر در میان و افزایش نرخ ارز اعلام شده است. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: بلیت پروازها 80 درصد گران شده که 40 درصد آن سهم ارز 27 هزار تومانی و 40 درصد سهم مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

بررسی ها نشان می دهد نرخ بلیت پرواز در بیش از 60 مسیر داخلی به بیش از یک میلیون تومان می رسد. کف قیمت حدود 500 هزار تومان تعیین شده و در طولانی ترین مسیر هوایی (تبریز ـ بندرعباس)، قیمت به دو میلیون و 674 هزار تومان رسیده است. قیمت مسیر پرتردد تهران ـ مشهد از 650 هزار تومان تا یک میلیون و 355 هزار تومان تعیین شده است. با این حساب یک خانواده چهارنفره برای یک سفر هوایی تهران ـ مشهد به صورت رفت و برگشت، در ارزان ترین حالت باید پنج میلیون و 200 هزار تومان هزینه کند.

وزیر راه نسبت به این قیمت ها که طبق اعلام انجمن شرکت های هواپیمایی قرار بود از اول آبان اجرا شود، واکنش نشان داد و گفته که این قیمت ها اعتبار ندارد. سازمان هواپیمایی نیز در واکنشی مبالغ تعیین شده را منصفانه ندانسته است. کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی هم تاکید کرد که به موضوع افزایش قیمت بلیت هواپیما به صورت جدی وارد خواهد شد.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اما هنوز به این افزایش قیمت که سفر را گران تر و از دسترس بیشتر مردم خارج می کند، واکنشی نداشته است. هرچند این وزارتخانه در دوره های پیشین نیز واکنشی به افزایش هزینه سفرهای هوایی نداشت و این حوزه را خارج از وظایف و ماموریت خود می دانست، با این حال بیشتر فعالان گردشگری گرانی پروازهای داخلی را در شرایط کنونی اقدامی بی تدبیرانه دانسته اند. از طرفی گرانی پروازها زمزمه هایی را برای افزایش قیمت در دیگر بخش های خدماتی سفر از جمله هتل ها بلند کرده است.

با وجود تمام این مخالفت ها و اعتراض ها اما مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی یادآوری کرد که طبق برنامه پنج ساله پنجم و ششم توسعه نرخ بلیت پروازهای داخلی آزاد شده، یعنی شرکت های هواپیمایی براساس عرضه و تقاضا به صورت رقابتی نرخ بلیت خود را تعیین می کنند و به فروش می رسانند.

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز در اعتراض به نرخ نامه جدید شرکت های هواپیمایی که هزینه سفرهای هوایی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، تعیین کف قیمت برای بلیت پرواز و آزاد گذاشتن سقف قیمت را خلاف قانون آزادسازی نرخ و اصل عرضه و تقاضا دانست و گفت: وزیر راه به صراحت با این نرخ نامه مخالفت کرده است، ضمن اینکه قانون مطابق اصل آزادسازی نرخ این اجازه را به انجمن شرکت های هواپیمایی نمی دهد که برای پروازها نرخ تعیین کنند، بلکه همانطور که در قانون هم صراحتا اشاره شده عرضه و تقاضا باید تعیین کننده قیمت بلیت پرواز باشد.

او پیرامون آیا سفر هوایی از دسترس مردم خارج می شود؟، ادامه داد: حکایت شرکت های هواپیمایی مثل صنعت خودروسازی شده است، 10 هزار پرسنل سپر بلا قرار می گیرند و به 80 میلیون نفر ظلم می شود. وقتی قیمت ها را بالا می برند ادله می آورند که آن 10 هزار نفر در معرض بیکاری قرار گرفته اند و خودروهایی را که غیراستاندارد است با بالاترین قیمت ممکن به مردم می فروشند و قیمت یک پراید را هم ردیف با قیمت جهانی مرسدس بنز کرده اند. در صنعت هوایی هم با وجود هواپیماهای از رده خارج که البته با سرمایه مردم این کشور خریداری شده، با تهدید تعدیل نیرو، قیمت بلیت پرواز را افزایش می دهند. در حالیکه قیمت پروازهای داخلی ما همین حالا هم نسبت به کشورهای دیگر گران است.

رفیعی افزود: شرکت های هواپیمایی در تعیین قیمت به هیچ وجه از قانون عرضه و تقاضا پیروی نمی کنند. شیوه نرخ گذاری بلیت هواپیما در کشور ما به این شکل است که یک رقم را به عنوان کف نرخ تعیین می کنند که به این ترتیب شرکت های هواپیمایی و آژانس ها اجازه ندارند پایین تر از آن نرخ بفروشند. از آن طرف، سقف نرخ را باز می گذارند. اینطور می شود که قیمت بلیت مسیر تهران ـ استانبول وقتی به 50 تا 60 میلیون می رسد آقایان می گویند این رقم طبیعی است، اما چرا همان نرخ به یک باره چهار و نیم میلیون می شود؟ یا می گویند قیمت بلیت مسیر ایران تا آمریکا به 300 میلیون تومان رسیده است ولی وقتی بررسی می کنیم به نرخ های 30 تا 65 میلیون تومان (یک طرفه) می رسیم. چرا این حرفها را می زنند، چه هدفی دارند!؟

او اضافه کرد: در شرایطی که پروازهای ترکیه کامل برقرار نشده و بلیت به قیمت چهار پنج میلیون تومان پیدا می شود، بعضی شرکت های هواپیمایی داخلی بلیت یک طرفه تهران ـ استانبول را تا 20 میلیون تومان می فروشند و قیمت را قفل می کنند. چرا نرخ ها سقف ندارد؟ وقتی فقط کف قیمت را آن هم به این شکل گران تعیین می کنند، حق افراد کم توان را ضایع کرده اند و به آن ها ظلم می شود. گروهی از مسافران هستند که در زمان خلوتی سفر، بلیت هواپیما می خرند و سالی یک سفر مشهد یا به دیدار خانواده می روند. وقتی کف قیمت گران باشد، در فصل خلوتی سفر که تقاضا پایین است دیگر نمی توان بلیت را ارزان فروخت، و آن قشر هم از سفر محروم می شود.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی هشدار داد: با گرانی بلیت هواپیما باید منتظر افزایش نرخ در دیگر بخش ها به ویژه خدمات گردشگری از جمله هتل ها و دیگر ناوگان حمل و نقل عمومی باشیم، چه بسا که این افزایش نرخ روی کالاها و خدمات غیرمرتبط هم تاثیر بگذارد. بنابراین باید پاسخگوی این عملکردشان باشند، چرا در این شرایط اقتصادی، فضا را به هم می ریزند؟

رفیعی درباره تاثیر افزایش نرخ بر سفرهای داخلی اظهار کرد: درحال حاضر سفر به معنی گردشگری و تور به ندرت انجام می شود، البته در پایان تابستان شاهد تحرک کوچکی بودیم اما با اوج گرفتن آمار مبتلایان کرونا و آغاز فصل سرما، دوباره تقاضا برای سفر کاهش پیدا کرده است. از طرفی با وجود آنکه قرار است نرخهای جدید از آبان اجرا شود، اما اعلام آن در مقطع کنونی، تقاضا برای سفر هوایی را در چند روز گذشته با ریزش مواجه کرد.

انتهای پیام/ایسنا

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.