گروه: اخبار استان خبر: 164593 / تاریخ انتشار : 1399/7/27 ساعت : 02:00

قرار گرفتن بقعه سیدون علی نقیا در زنجیره حفاظتی میراث فرهنگی

براساس آخرین اخبار واصله، قرار گرفتن بقعه سیدون علی نقیا در زنجیره حفاظتی میراث فرهنگی صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ حمید مشتاقیان اظهار کرد: در دل بافت تاریخی و ثبتی ابرکوه و در قسمت مرتفعی در محله تاریخی نبادان، گنبدی بلند و آجری چشم نوازی می کند که به «بقعه سیدون علی نقیا» شهرت دارد.

وی اضافه کرد: این بنای چهارضلعی شکل که بلندی آن تا زیرقوس های گنبد، 9 متر و هر ضلع آن از داخل 8.5 متر طول و 1.25 متر ضخامت دارد، مدفن دو سید بزرگوار از نوادگان امام علی النقی(ع) است.

رئیس میراث فرهنگی ابرکوه ادامه داد: بدنه ی هر چهار طرف و چهار زوایه زیرگنبد، مقرنس کاری است و بالای پنجره ی این بقعه نیز کتیبه ای از کاشی معرق و با خطوط آبی کار شد.

مشتاقیان با بیان اینکه در فضای داخل گنبد کتیبه ای از آیات قرآن با خط کوفی و با رنگ آبی تیره وجود دارد، عنوان کرد: بالای سر در ورودی بقعه در قسمت شرق و غرب، دو شمسه با نقوش هندسی و آیات قرآنی به خط کوفی و با رنگهای الوان آبی، سبز، خاکستری و قهوه ای به صورت محو شده دیده می شود.

وی یکی از آسیبهای جدید این نوع آثار را وجود موریانه دانست و ابراز کرد: با توجه به اینکه اجزای اصلی ساختمان این بنا، خشت و کاهگل است، بدلیل شرایط اقلیمی حاکم، محل مناسبی برای تغذیه و آسیب موریانه بوده و پیش از این بخشی از لایه های سطح زیرین، اتصال با لایه تزئینات سست شده و بسیاری از آنها ریزش کرده بود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در همین راستا، میراث فرهنگی طرح پاکسازی بنا را در دستور کار خود قرار داده و این اقدام در دوره های مختلف و در صورت مشاهده مجدد موریانه ها، تکرار می شود.

مشتاقیان همچنین از انجام اقدامات حفاظتی سازه ای برای مصون ماندن این بنا از تخریب خبر داد و گفت: پس از مشاهده ترک در گنبد بقعه سیدون، این بنای با ارزش در برنامه پایش و کنترل از سوی اداره میراث فرهنگی قرار گرفت و با نصب داربست، تا حدودی از تخریب آن جلوگیری می شود.

وی یادآور شد: بقعه سیدون علی نقیا که قدمت آن به دوره سلجوقی بازمی گردد، با شماره 2451 در مهرماه سال 1378 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

علامه نسابه عبدالرزاق کمونه در کتابی نوشت؛ نسب سادات مدفون در این بقعه به امام موسی کاظم(ع) می رسد و ظاهرا این بقعه بدلیل قرار گرفتن در جوار خانه ای که صاحبش «علی نقی» نام داشت، به «سیدون علی نقیا» معروف شده است.

انتهای پیام/لست سکند

 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.