گروه: اخبار استان خبر: 164513 / تاریخ انتشار : 1399/7/20 ساعت : 20:19
در گفتگو با صبح زاگرس مطرح شد؛

شیطنت دولت در برداشت از صندوق توسعه ملی/مجلس،دولت را موظف به شفاف سازی کند

فعال سیاسی گچساران گفت:نقد دیگری که به دولت روحانی وارد است اینکه دولت کمترین واریزی به صندوق توسعه ملی و نیز بیشترین برداشت راهم داشته است به نحوی که سهم 35 درصدی از درآمد های نفت و گاز به 22 درصد آن هم با درآمد اندک رسیده است.

سعادت الله حسینی پور،فعال سیاسی گچساران در گفت و گو با صبح زاگرس؛ درباره سرنوشت نامعلوم یک میلیارد یورو که دولت جهت مقابله با ویروس کرونا از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است،گفت:بدون شک اگر بخش درمان در این موج جدید کرونا که با آغاز پاییز شدت گرفته است نتواند مقاومت کند،همانند خط مقدم جبهه ای که وظیفه دارد مانع از سقوط کشور در یک جنگ نظامی توسط بیگانگان شود، به تبع کشور نیز با مشکلاتی روبرو خواهد شد که برای بازگشت به نقطه فعلی باید هزینه های سایر بخش ها را هم به این بخش اختصاص داد.

دولت مستاصل در برابر کرونا

وی افزود:در نیمه اول فرودین ماه بود که دولت خود را مستاصل در مبارزه با این بیماری دید و رئیس جمهور طی نامه ای به رهبر معظم  انقلاب درخواست یک میلیارد یورو از حساب ذخیره توسعه ملی کرد.

شیطنت دولت

حسینی پور اظهارکرد:این درخواست ها که به کرار درطول این سالها به بهانه آبهای مرزی، برای سیل زدگان، زلزله زدگان، برای بیمه بیکاری، برای بیماری و... صادر شده است به نوعی همان شیطنت است که از یک طرف دولت برخلاف موارد قانونی آنچه که در نحوه استفاده از این حساب ذکر شده است ،عمل کرده است.

این فعال سیاسی گچساران تصریح کرد:در نحوه برداشت از صندوق توسعه ملی که قانونگذار به میزانی نسبت به جلوگیری از صرف منابع صندوق توسعه ملی در بخش‌های دولتی حساسیت نشان داده که در ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه نیز آورده بنگاه‌های اقتصادی که صرف‌نظر از نوع مالکیت، بیش از 20 درصد اعضای هیات مدیره آنها توسط مقامات دولتی تعیین می‌شوند، از نظر این ماده دولتی محسوب می‌شوند و پرداخت از منابع به آنها ممنوع است.

نقد دیگری به دولت

حسینی پور گفت:نقد دیگری که به دولت وارد است این است که این دولت کمترین واریزی به صندوق توسعه ملی و نیز بیشترین برداشت را هم داشته است به نحوی که سهم 35 درصدی از درآمد های نفت و گاز به بیست و 22 درصد آن هم با درآمد اندک رسیده است.

وی افزود:موضوع مهم دیگر بعد از فرمان رهبری مبنی به برداشت از منابع این صندوق نحوه  راهکار استفاده را هم بیان داشته اند ،اما مشاهده می کنیم که وزیر بهداشت وقتی در چند قدمی رئیس جمهور و معاون ایشان نشسته و جواب خود را نمی تواند بگیرد ،پس مجبور می شود که آن را برای چند بار رسانه ای کند.

عدم شفاف سازی

حسینی پوراظهارکرد:اما انگار برای دولت مهم نیست که در این زمینه شفافیت سازی کند و بعضا مشاهده می کنیم آماری که دولت و وزارت بهداشت در این زمینه اشاره می کنند فاصله بسیار دارند،بنابراین مجلس باید دولت را موظف به شفاف سازی در این خصوص کند هرچند جدیدا کمیسیون بهداشت مجلس هم به موضوع ورود پیدا کرده اما خروجی مطلوبی تا کنون نداشته است وهمین الان هم خیلی دیر شده است.

بحران عظیم

فعال سیاسی گچساران گفت:اما امیدوارم تا قبل از اینکه خیلی دیرشود این مشکل بزرگ که علاوه بر بهداشت سایر بخش ها اعم از اقتصادی ، سیاسی و امنیتی ما را دارد به سمت و سوی یک بحران عظیم می برد ،برای آن نیز چاره اندیشی شود.

نامه عذرخواهی

وی در ادامه تصریح کرد:جناب رئیس جمهور بعد از هر برداشت از صندوق توسعه ملی معمولا یک نامه تقدیر و تشکر به رهبر انقلاب هم نوشته اند،اما جناب رئیس جمهور کاش بلد بودند که نامه عذرخواهی هم بنویسند ،وقتی که رهبری فرمودند به مذاکره با آمریکا خوش بین نیستم ،وقتی که فرمودند تنها با این شرائط قرارداد إمضاء کنید، وقتی که فرمودند همه توجه خود را صرف تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی کنید و اما بازهم جناب روحانی توجه نکردند.

حسینی پور افزود:جناب رئیس جمهور حدود 8 ماه است که خود را در پستوهای پاستور قایم کرده تا تنها سلامت خود را حفظ کند اما مردم در سختی و عذاب در این شرایط کرونایی برای یک لقمه نان کف خیابان هستند،مردم با این امید روز را به سختی شب می کنند تا هرچه زودتر این چند ماه ریاست جمهوری جناب روحانی هم  تمام شود تا شاید معجزه ای در زندگی شان اتفاق بیافتد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
م
1399/7/20 - 21:14
ایگوم اين آقا کجا فعال رسانه ای است
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.