گروه: اخبار استان خبر: 164416 / تاریخ انتشار : 1399/7/18 ساعت : 21:22
آتشی که تر و خشک را با هم می سوزاند

زخم های کهنه بر تن رنجور بلوط های زاگرس/وقتی زاگرس مظلومانه در آتش می سوزد/از دنا تا خومی و تشان در آتش منفعت طلبان

امروز متأسفانه دوستی بلوط و ایل از بین رفته است و بشر امروزی بلوط های دنا را به جرم داشتن چوب مرغوب به کام مرگ می کشاند و هرکجا که پا می گذاری جای زخم های تازه و کهنه بر تن بی جان و رها شده این بلوط ها خودنمایی می کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس آتش سوزی جنگل های زاگرس، سناریویی که در چند سال اخیر گریبانگیر درختان کهنسال بلوط شده است و هر روز خبری از آتش سوزی در کوی و برزنی از این دیار شنیده می شود از دنا و قاش مستان تا کوههای خامی و تشان، آزی چرا اینگونه مظلومانه.؟

آتشی که خاطره های کهن را با خود برده است

در سایت های خبری اگر نگاهی داشته باشیم خواهیم دید که میزان آتش سوزی ها در کوههای زاگرس در سرزمین زر خیر و اولین نشیمنگاه درختان بلوط برای زیستن «کهگیلویه وبویراحمد» در چند سال اخیر خیز زیادی داشته و هر روز گونه های زیادی در پهنه ای گیاهی این استان در اتش ندانم کاری  برخی خاکستر می شوند.

طبق برخی آمار در سال جاری بیش از صد آتش سوزی در جنگل های زاگرس رخ داده است که اوج  این آتش سوزی ها را می توان در بویراحمد، منطقه حفاظت شده دنا، کوههای خامی گجساران و باشت دانست، آتشی که قریب هشتاد درصد آن به گفته مسولان؛ عمدی بوده است.

چه کسی جنگل را به آتش کشید؟!

اما چرا؟ متأسفانه بهاء ندادن به اکوسیستم و زیست کره در سرزمین دنا و از بین بردن درختان زیبای بلوط و حتی گونه های گیاهی، امروز عادت بسیاری از گردشکران و حتی جوانانی که برای تفریح و گذار به این مناطق بکر می روند شده است ، به گونه ای که طبق آمار هرکجا که رهگذر و مسافری پانهاده است بعد از آن خبر از آتش سوزی های سریالی به گوش رسیده است.

امروز زخم های کهنه بر پیکر زخم خورده و نحیف زاگرس بیش از حد زیاد شده به گونه ای که در هر کوی و برزنی از این منطقه زیبا قدم می نهی، ناگفته زخم هایی را می بینی که هر کدام پس از دیگری خودنمایی می کند و زیبایی های زاگرس را از بین برده است.

آخرین نفس های یادگاران ایل

به گفته بسیاری از طبیعت دوستان شاید امروزه دیار نیایکان زاگرس آخرین  نفس هایش را می کشد و روز به روز  به مرگ تدریجی خود نزدیک می شود.

به گفته طبیعت دوستان؛ رشد قریب الوقوع کارخانه های شن و ماسه و جانمایی زخمت آن در بین بلوط ها از یک طرف و از طرفی دیگر رشد سریالی آتش سوزی ها در جنگل های زاگرس  باعث شده که هر ساله قسمت بیشماری از جنگل های چندین هزار ساله زاگرس به کام نابودی بروند.

بلوط هایی که در دوران نیاکان و قوم همیشه در حرکت عشایر زاگرس، میزبانان ایل و تبارمان بودند و نیاکان ما از سایه آنان برای زیستن و از شاخ و برگ خشک شده آنان برای گرم کردن محفل خانه خود بهره می بردند و از میوه آن؛« بلوط» برای سیر کردن شکم خانواده های خود استفاده می کردند.

پاره شدن زنجیره دوستی بلوط و ایل

امروز متأسفانه دوستی بلوط و ایل از بین رفته است و بشر امروزی بلوط های دنا را به جرم داشتن چوب مرغوب به کام مرگ می کشاند و هرکجا که پا می گذاری  جای زخم های تازه و کهنه بر تن بی جان و رها شده این بلوط ها خودنمایی می کند.

باید امروز غمنانه بلوط های دنا را سر داد، بلوط هایی که مظلومانه در آتش میسوزنند و خاکستر می شوند و با هزاران امید و آروز خاطرات زیبای ایل در سرمای زمستان و گرمای تابستان را به همراه خود می برند ، بلوط هایی که امروز دیگر آن زیبایی های گذشته را بخاطر نابودی همنوعان خود ندارند.

 

گفتنی است بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از وسعت کهگیلویه وبویراحمد را جنگل و مرتع تشکیل داده است که مهم‌ترین آن جنگل‌های بلوط است و بنا بر اعلام مسئولان با توجه به موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص این استان ۴۰درصد گونه‌های گیاهی و دارویی کشور را در خود جای‌داده است.

 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.