گروه: اخبار استان خبر: 164293 / تاریخ انتشار : 1399/7/14 ساعت : 20:01
در بازدید مسئولین کشوری از سد آبریز کهگیلویه مطرح شد؛

موحد: سد آبریز یکی از مهمترین راههای پیشرفت کشاورزی کهگیلویه /مرادی: تامین ۲۰ هزار هکتار آب اراضی کشاورزی کهگیلویه از طریق سد آبریز + تصاویر

محمد موحد گفت: یکی از راه‌های برون رفت کهگیلویه بزرگ و پیشرفت کشاورزی این حوزه احداث سد آبریز است که می تواند کمک بزرگی به این منطقه کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امروز هیئتی متشکل از معاون وزیر نیرو, نماینده مردم کهگیلویه بهمئی, چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی, معاون عمرانی استاندار , مدیرعامل آبفای استان, فرماندار شهرستان کهگیلویه و جمعی از مدیران این شهرستان از سد آبریز شهرستان بازدید کردند.

 
در این بازدید حجت الاسلام والمسلمین  محمد موحد اظهار داشت؛ یکی از مهمترین راه‌های برون رفت کهگیلویه بزرگ و پیشرفت کشاورزی این حوزه احداث سد آبریز است که می تواند کمک بزرگی به این منطقه کند.
 
 
 
 
نماینده مردم کهگیلویه بزرگ گفت؛ در پی تقاضایی که جهت سفر به حوزه انتخابیه داشتم همچنین همکاری و مساعدت مجموعه وزارت نیرو این سفر انجام گرفت.
 
حجت الاسلام موحد گفت ؛ امیدوارم این بارقه امیدی که در مردم با این سفر بوجود آمد به منصه ظهور برسد وشاهد اجرایی شدن این سد باشیم.
 
وی اضافه کرد : احداث سد آبریز برای نجات مردم حوزه انتخابیه در کنار جاده دهدشت به پاتاوه و جهت برون رفت این حوزه است که امیدواریم شاهد رخت بستن این مظلومیت با عنایت خدا وتوجهات رهبر معظم انقلاب از شهرستان باشیم.
 
 
نماینده کهگیلویه بزرگ تصریح کرد؛ این سد درمرحله کارشناسی است و کارهای اولیه انجام گرفته است و با همکاری وزارت نیرو و سازمان برنامه بودجه تا پایان سال جاری این پروژه اجرایی خواهد شد.
 
 
حجت الاسلام موحد افزود: همه مجموعه وزارت نیرو از جمله شخص وزیر، استاندار محترم و امور اب با همدلی و هم گرایی تاکنون همراهی داشتند.
 
بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در این بازدید گفت: مطالعات زمین شناسی سد آبریز انجام شده است امیدواریم مطالعات زیست محیطی این سد تا پایان سال جاری به اتمام برسد.
 
 
مرادی گفت:  با معماری اجرایی و طراحی مدلی که برای منابع مالی این سد در دست داریم امیدواریم که  با همکاری بانک ها بتوانیم بحث تامین مالی این سد را حل کنیم.
 
 
وی افزود: پس از اخذ مجوز های زیست محیطی عملیات اجرایی این سد آغاز خواهد شد همچنین با راه اندازی این طرح ۲۰ هزارهکتار اراضی کشاورزی همچنین آب شرب و صنعت تامین خواهد شد.
 
 
 
مرادی اظهار داشت: با توجه به مشارکت بخش عمومی وخصوصی واینکه بتوانیم از منابع مالی بانک ها و بخش عمومی استفاده کنیم پس از آن وقت مشخص خواهد شد هزینه های طرح را چقدر بخش خصوصی چقدر را بخش دولت پوشش خواهد داد.
 
 
محمد کهریزی مجری این طرح گفت: در محل سد در دست مطالعه آبریز هستیم که متجمع است مشتکل از سد، سامانه انتقال، نیروگاه و شبکه های آبیاری و زهکشی می باشد.
 
 
مجری طرح های انتقال آب شرکت ملی آب بیان داشت: این سد یکی از اقتصادی ترین طرح های آب کشور است، که ارتفاع سد ۱۵۰ متر، طول تاج ۳۷۰متر، حجم دریاچه ۱۵۰ میلیون مترمکعب و سد بتنی غلطکی rss می باشد.
 
وی افزود: این سد شامل بیست کیلومتر خط انتقال و یک نیروگاه ۳۰ مگابایتی در میان راه بر روی سامانه انتقال است و انتهای مسیر انتقال دشت های دهدشت و چرام که حدود ۲۲ هزار هتکار را تحت پوشش قرار می دهد.
 
کهریزی بیان داشت: یک شاخص خوب این سد حداقل خسارت است که حدود ۲۰۰ هکتار زمین و اراضی در دریاچه سد قرار می گیرد که باید تعیین تکلیف شوند.
 
 
مجری طرح های انتقال آب شرکت ملی آب تصریح کرد: ۱۵۰ میلیون متر مکعب تخصیص آب کشاورزی می باشد،۱۵میلیون متر مکعب تخصیص آب شرب شهرهای دهدشت و چرام است.
 
 
وی در پایان گفت: یکی از امتیاز مهم این پروژه شرایط گردشگری این مجموعه است که در کنار جاده پاتاوه دهدشت قرار گرفته است و ان شاءالله زودتر بتوانیم مطالعات این پروژه رو به پایان برسانیم تا زودتر به مرحله اجرا برسد.
 
 
 
در ادامه تصاویر تکمیلی آمده است؛
 
 
---
---
---
---
---
---
 
---
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.