گروه: اخبار استان خبر: 163189 / تاریخ انتشار : 1399/6/22 ساعت : 11:53
پیگیری سوژه های مردمی:

ضرورت راه اندازی مرکز اورژانس اجتماعی در لنده

باتوجه به روند رو به رشد برخی آسیب های اجتماعی در سطح شهرستان لنده و نداشتن اورژانس اجتماعی در این شهرستان می طلبد که مسئولان استانی در خصوص راه اندازی این مرکز هرچه سریعتر اقدام کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، هر جامعه ای برای پاسخگویی به نیازهای مردم و حل یا کاهش مشکلات آنها تمهیداتی اتخاذ و برنامه هایی تدوین و اجرا می کند که  کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست .

گرچه این برنامه ها می تواند حسب شرایط مختلف موجود در کشور ها متفاوت باشد اما آنچه که مهم می باشد این است که بتوان مسایل و راهکارهای مناسب ، شناخته و اجرا شوند . یکی از این برنامه ها در ایران "برنامه اورژانس اجتماعی" است، که حاصل فعالیت چند ساله سازمان بهزیستی کشور برای دسترسی سریع مددکاران و کارشناسان به برخی موارد اورژانسی در حوزه ناهنجاری های اجتماعی است.

با راه اندازی این مراکز در سطح کشور و باتوجه به تخصصی بودن و در دسترس بودن این مراکز بدون در نظر گرفتن زمان و مکان با رویکرد جامعه محوری می تواند نقش مهی در کاهش برخی ناهنجاری های اجتماعی از قبیل خودکشی،کاهش جرایم و جلوگیری از تشدید بحران و آسیب های اجتماعی و کاهش صدمات بر اقشار در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی داشته باشد.

لذا حضور به موقع مددکاران اجتماعی و کارشناسان روانشناسی این مراکز در زمان وقوع برخی بحران ها می تواند نقش مهمی در کاهش ناهنجاری ها و مدیریت صحیح و منطقی بحران ها داشته باشد.

باتوجه به تخصصی بودن این مراکز خدمات متنوعی از قبیل خدمات مددکاری ، روان شناسی ، تربیتی ، حقوقی ، فرهنگی آموزشی  به متقاضان با رویکرد نیاز سنجی ارائه می شود.

شهرستان لنده تنها شهرستان استان کهگیلویه وبویراحمد است که از داشتن اورژانس اجتماعی علی رغم وجود برخی آسیب های اجتماعی زیاد نظیر خودکشی، اعتیاد، طلاق و سایر موارد محروم است و ایجاد چنین مرکزی در شهرستان لنده یک نیاز ضروری است.

حضور بنیاد مستضفعان به عنوان یکی از مهمترین نهادهای محرومیت زدایی که سه سالی است در این شهرستان در راستای فعالیت های محرومت زدایی فعالیت دارد می تواند بخشی از نیاز این اورژانس را تامین کند تا در ارائه خدمات عام المنفعه به مردم بیشتر خدمت را ارائه کند.

---

 رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنده در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت:در حال حاضر اورژانس اجتماعی جهت حل مناقشات خانوادگی حاد(کودک آزاری،همسرآزاری،خودکشی و فرار از منزل)در سطح شهرستان لنده وجود ندارد و این درحالی است که یکی از ضروریات این شهرستان در جهت ارائه خدمات اجتماعی باتوجه به موارد متعدد و مراجعه به مقامات قضایی و انتظامی راه اندازی این مرکز را ضروری تر کرده است.

وی افزود: وجود بیش از یکصد نفرمعتاد متهاجر در سطح شهرستان لنده و درگیری های خانوادگی متعدد که دراین زمینه وجود دارد و ایحاد طلاق های توافقی که به تبع این موضوع به وجود آمده است تقاضای مردم و مسئولان را از سازمان بهزیستی برای بکارگیری نیروی مشاور و روانشناس در جهت پایین آوردن سطح آسیب های اجتماعی در این شهرستان دو چندان کرده است.

شیرزاد زکی نژاد تصریح کرد: هم اکنون اداره بهزیستی شهرستان لنده به علت نداشتن نیرو از مراکز خصوصی استفاده می کندکه باتوجه به محرمانه بودن مسائل حاد اجتماعی را به اداره بهزیستی شهرستان کهگیلویه ارجاع می دهد.

زکی نژاد اظهارکرد: باتوجه به بعد مسافت و مشغله کاری که در شهرستان کهگیلویه وجود دارد و روند رو به رشد آسیب های اجتماعی در لنده لازم است هرچه سریعتر تلاش برای راه اندازی مرکز اورژانس اجتماعی اقدامی عاجل صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.