گروه: اخبار استان خبر: 162982 / تاریخ انتشار : 1399/6/21 ساعت : 10:09
فرماندار دنا خبر داد؛

سی سخت مقام اول شهر تعاون گرا در کشور/خبر خوش برای کارخانه آب معدنی سی سخت

فرماندار شهرستان دنا با بیان اینکه بالای 80 درصد مردم شهر سی سخت در تعاونی ها عضویت دارند، گفت: قرار است از طریق استانداری و تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان دنا مشکلات تعاونی ها مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، شهر توریستی سی سخت یکی از زیباترین شهرهای جنوب کشور است که دارای مناطق بکر گردشگری از جمله چشمه میشی و چشمه کوگل، منطقه حفاظت شده دنا، قلل پربرف دنااست و هر ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

 

شغل اکثر مردم این شهر باغداری است، شهر سی سخت را می توان شهر میوه ها مختلف از جمله انگور و سیب نیز نامید، صنایع دستی مردم شهر سی سخت نیز در میان مردم استان زبان زد است.

با توجه به ظرفیت های مهم گردشگری و صنایع دستی که در این شهر وجود دارد اکنون سی سخت شهری است که بزرگترین تعاونی های گردشگری و صنایع دستی را به خود اختصاص داده و اکنون سی سخت مقام اول شهر تعاون گرا در کشور است.

 

مردم هدف از شکل گیری تعاونی های گردشگری در این شهر را توسعه گردشگری و جلوگیری از زمین خواری های مختلف مطرح کردند و اینکه حفاظت از مناطق گردشگری تحت مدیریت خود مردم انجام می شود.

 

می توان گفت که صد در صد مردم سی سخت در دو تعاونی این شهر یعنی تعاونی گردشگری و تعاونی صنایع دستی عضو هستند و با مبالغ مختلف سرمایه گذاری، برای افراد زیادی نیز اشتغالزایی کرده اند، 8 هزار نفر از مردم شهر سی سخت در این دو شرکت تعاونی عضو هستند.

 

 ایلخانی بخشدار مرکزی شهرستان دنا گفت: مردم شهر سی سخت با راه اندازی بزرگترین شرکت تعاونی گردشگری و محیط زیستی کشور در کنار کار سرمایه گذاری که انجام داده اند حفاظت از مناطق گردشگری و محیط زیست را نیز انجام می دهند.وی ادامه داد: ایجاد ۵۰ شغل مستقیم، راه اندازی بازارچه بزرگ محصولات شهرستان دنا، جلوگیری از شکار غیر مجاز، زمینخواری، تخریب محیط زیست و افزایش درآمد خانوارهای سی سختی از دستاوردهای این تعاونی بزرگ است.

 

پروانه نیک مرام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این خصوص گفت: اکنون 3 هزار و 587 تعاونی در استان وجود دارد که تعداد 645 هزار نفر عضو این تعاونی ها هستند  و فعالیت می کنند.

 

وی عنوان کرد: این تعداد تعاونی برای 39 هزار و 483 نفر اشتغالزایی ایجاد کرده اند و 30 درصد تولید و اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

 

وجود تعاونی های شهر سی سخت باعث شده است که مردم این شهر بتوانند به راحتی امرار معاش و مخارج زندگی خود را تامین کنند.

 

فرماندار شهرستان دنا در خصوص تعاونی های شهر سی سخت در گفتگو با صبح زاگرس گفت: شهر سی سخت یک تعاونی با جمعیت  5 هزار و 200 عضو، و همچنین تعاونی برف و آفتاب که در جنوب ایران بزرگترین تعاون گردشگری کشور محسوب شده و در منطقه کوهگل واقع شده است و با اینکه جمعیت شهر سی سخت بالای هفت هزار نفربوده اما بالا 80 درصد مردم شهر سی سخت در این تعاونی ها عضو هستند.

 

پناهی با بیان اینکه تعداد زیادی تعاونی  روستایی در شهرستان دنا وجود دارد، تاکید کرد: وجود تعاونی های روستایی و کشاورزی، و همچنین صنایع تبدیلی و تولیدی متناسب با پتانسیل های نظیر باغات، گردشگردی برای شهر سی سخت راهگشا و سبب توسعه اشتغال و اقتصاد است.

 

پناهی با بیان اینکه تعاونی ها همیشه با مشکلاتی مواجه می شوند، بیان کرد: تعاونی ها به علت عدم نقدینگی و تسیهلات با مشکلاتی مواجه می شوند که مدیران کل باید پیگیری کرده، تا با برگزاری ستادهای رفع موانع تولید مشکلات واحدهای تولیدی و تعاونی ها را مورد بررسی قرار دهند.

 

وی گفت: قرار است از طریق استانداری  و تشکیل ستاد تسهیل و  رفع موانع تولید در شهرستان دنا مشکلات تعاونی ها مورد بررسی قرار گیرد، در همین خصوص پناه معاون وزیر قول تسهیلات بلاعوض به کارخانه آب معدنی شرکت تعاونی سی سخت داده و  تا دو هفته  آینده با جذب سرمایه گذار راه اندازی مجدد صورت گیرد.


 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.