گروه: اخبار استان خبر: 161768 / تاریخ انتشار : 1399/5/13 ساعت : 15:40
سفیر اتریش در ایران:

نحوه برخورد ایران با دو چالش کرونا و تحریم های ظالمانه ستودنی است/بنگاه های اقتصادی اتریش آماده همکاری با ایران هستند/شباهت کهگیلویه و بویراحمد و اتریش مرا شگفت زده کرد

اشتفان شُلتس در نشست با فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمدبا اشاره به برخورد ستودنی ایران در مقابله با کرونا و تحریم های ظالمانه، از آمادگی بنگاه های اقتصادی کشور اتریش برای سرمایه گذاری در ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سفیر اتریش در ایران به همراه هیئتی اقتصادی صبح امروز در نشست به بررسی همکاری‌های مشترک استان کهگیلویه و بویراحمد با کشور اتریش پرداخت.

 

اشتفان شُلتس در این نشست گفت: کشور ایران با برنامه ریزی و هماهنگی توانسته با دو چالش جهانی کرونا و تحریم های ظالمانه مقابله کرده و رو به جلو حرکت کند.

 

وی درباره سفر به یاسوج گفت: خواست قلبی خودم بوده که پیشتر به این استان سفر کنم اما شرایط بیماری کرونا مانع از این کار شده بود، سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد یک سفر کاری محسوب می شود و در این سفر نماینده اقتصادی اتریش و رایزن بازرگانی سفارت را به همراه خود به یاسوج آوردم .

سفیر اتریش در ایران گفت: هدف از نشست همکاری های مشترک اتریش و کهگیلویه و بویراحمد شناسایی حوزه های مختلف همکاری بر مبنای علایق دو طرف و توسعه همکاری ها در بخش های مختلف بویژه اقتصادی و گردشگری بوده است،  آنچه در بدو ورود به کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر آن قرار گرفتم ، شباهت حوزه های مختلف این استان با ظرفیت های کشور اتریش است.

 

اشتفان شُلتس بیان کرد: مدیریت منابع آبی، جنگل ها و گردشگری در این استان از ظرفیت بالایی برخوردار است و همچنین در حوزه صنایع کوچک و نفت ظرفیت هایی برای همکاری ها وجود دارد.

 

وی افزود: ظرفیت های تبادل همکاری های تحقیقاتی مراکز دانشگاهی اتریش با دانشگاه های استان وجود دارد و اتریش در تهران یک انجمن فعال فرهنگی دارد و  ۱۳۰ مناسبت علمی و فرهنگی در ایران برگزار کرده است، به خاطر اعتماد کشور ایران برای برپایی این رویداد ها نیاز به اخذ مجوز های لازم را نداریم و این مهم نشان دهنده اعتماد متقابل بین کشورهای ایران و اتریش است.

اشتفان شُلتس بیان کرد: اولین ریاست جمهوری کشور های غربی بعد از انقلاب اسلامی که به ایران آمد رئیس جمهور اتریش بود و همچنین رئیس جمهوری وقت آن پس از انعقاد قرارداد برجام به ایران آمد.

 

سفیر اتریش در ایران افزود: ۷۰۰ سال رابطه مستند، ۵۰۰ سال شراکت و بیش از ۱۶۰ سال روابط کامل دیپلماتیک بین ۲ کشور را در مناسبتی گرامی داشتیم، تقریبا هیچ کشور اروپایی از چنین پیشینه ای خوبی در رابطه با ایران برخوردار نیست.

 

وی ادامه داد:  داشتن اقلیم کوهستانی در کهگیلویه و بویراحمد  و وجود قلل مرتفع  در ان موجب شده تشابه فراوان طبیعی با اقلیم کشور اتریش داشته باشد، با بررسی و تحقیق کامل برروی ظرفیت های کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف ، برای همکاری های چندجانبه بستر سازی مناسب صورت خواهد گرفت و پس از ان وارد همکاری های عملیاتی خواهیم شد.

شلتس  ادامه داد: سوالی که پیش آمده اینکه در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟می‌خواهیم از حالا تا پایان ویروس کووید 19 و از الان تا پایان این محاصره ناعادلانه تجاری  از این فرصت که ایجاد شده استفاده کنیم و می‌خواهم با تحلیل دقیق از ظرفیت‌های موجود برای بنگاه‌های اقتصادی بستر را برای ورود به کارهای عملیاتی فراهم کنیم.

 

سفیر اتریش در ایران عنوان کرد: اطمینان می دهم بنگاه های اقتصادی اتریش تمایل زیادی برای همکاری با ایران دارند و از نشانه های بارز آن مشارکت ۲۵۰ شرکت اتریشی در نشست ماه می با موضوع ایران بوده است، نمایندگان بنگاه های اقتصادی اتریش در قالب هیاتی در حوزه کمک های بشر دوستانه در ماه نوامبر به ایران سفر می کنند. 

 

اشتفان شُلتس ابراز داشت: ماموریتی که مسئولان  ارشد هر دو کشور به ما محول کرده اند و قراردادهایی که در سفر ریاست جمهوری ایران به اتریش به امضا رسید ما را  موظف به پیگیری این قرار داد ها کرده است .

رایزن بازرگانی سفارت اتریش نیز در این نشست گفت: تلاش داریم بر اساس اطلاعاتی که از ظرفیت‌های اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در اختیارمان قرار می‌گیرد، شرکای بالقوه اتریشی را پیدا کرده و تعاملات اقتصادی را با این استان تقویت کنیم.

 

 کریستوف گراب‌مایر  با اشاره به ظرفیت این استان در حوزه‌های اقتصادی، اظهار داشت: ما باید مورد به مورد برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی راه‌حل پیدا کنیم.

 

وی افزود: از نمایندگان اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد درخواست داریم فرصت‌هایی که مورد علاقه شرکت‌های این استان است را به ما معرفی کنند تا بتوانیم برای هر حوزه راه‌حلی پیدا کنیم، زیرا به عنوان مثال راه‌حلی که برای گیاهان دارویی کاربرد دارد، نمی‌تواند برای حوزه نفت و گاز کاربرد داشته باشد.

گراب مایر ادامه داد: از مجموعه اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد می‌خواهیم که ارتباط لازم  را با مجموعه اقتصادی اتریش برقرار کنند تا ما بر اساس اطلاعاتی که در اختیارمان قرار می‌گیرد، شرکای بالقوه اتریشی را پیدا کرده و تعاملات اقتصادی را تقویت کنیم.

 

وی افزود: امروزه شاهد همکاری نزدیک و تنگاتنگ موسسات علمی با بنگاه‌های اقتصادی در دنیا هستیم، این همکاری‌ها در آینده از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی‌، چه در اتریش و چه ایران، مناسبت‌های اقتصادی را برقرار کنیم تا موسسات را در رسیدن به اهدافشان حمایت کرده باشیم.

رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران خطاب به فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از طریق اتاق بازرگانی، شما را از برگزاری این مناسبت‌ها مطلع می‌کنیم تا اگر کسی از استان شما تمایل داشته باشد، مشارکت کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.