گروه: اخبار استان خبر: 161649 / تاریخ انتشار : 1399/5/11 ساعت : 09:37

نقش استان کهگیلویه و بویراحمد در دفاع از سرحدات جمهوری اسلامی ایران

تاریخ ایران اسلامی سمبلی از ایثار ، شهادت و مقاومت است به گونه ای که که نقش عشایر و فرزندان کهگیلویه و بویراحمدی در دفاع از سرحدات جمهوری اسلامی ایران چشمگیر و ارزنده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  جواد رسایی در بخش اول  دایره المعارف جنگی کهگیلویه و بویراحمدی ها به نقش فرزندان استان در دفاع از سرحدات جمهوری اسلامی ایران پرداخته و آن را به رشته تحریر درآوره است که خواندن آن خالی از لطف نیست .

 

خدمات نیروهای عشایری و مردمی کهگیلویه و بویراحمد در دفاع از سرحدات مرزی به سان دیگر نیروهای کشور قابل وصف است ، زیرا نیروهای مردمی و عشایری استان به دلیل آشنایی دیرباز با سلاح و رزم در کوهستان؛ با شروع جنگ عراق و نا امنی¬ها توسط گروهک¬های فریب¬خورده استان سیستان بلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی با اسلحه¬های شخصی برنو در قالب دسته¬های چریکی به کمک مدافعان و نیروهای عملیاتی شتافتند.

 

اولین گروه اعزامی از عشایر استان، هدایت و پیگیری شهید حجت¬الاسلام عبدالله میثمی در مرداد 1358 از طریق سپاه استان به زاهدان اعزام و در مرزها و قصابات شهر سراوان مبادرت به

تعقیب قاچاقچیان مسلح مواد مخدر پرداختند.


دومین گروه در مهر 1359 به مناطق نا امن شهرهای خاش و سرباز استان سیستان و بلوچستان اعزام شدند، در این مأموریت، تنی چند از نیروهای عشایری استان مجروح شدند.


همزمان نیروهای چریک عشایر استان در قالب دسته¬های رزمی به شهرهای مهاباد، سنندج، سرپُل ذهاب و مریوان (بهار 1358) اعزام شدند.

 

نیروها در تأمین شهر سنندج و روستای « صلوات¬آباد» نقش بسزایی داشته¬اند. پایگاه¬های استقراری در نقاط سرکوب برقرار و شبانه در گروه¬های ضربت سازماندهی و به تقیب افراد مسلح اشرار می¬پرداختند.

 

نیروهای جوان و عشایری استان در اقصی نقاط شهرستان¬های مهاباد و مریوان خوش درخشیده¬اند. ده¬ها شهید و مجروح عشایر استان در تعقیب و گریز اعضای حزب کومله، دمکرات و

رستگاری در مأموریت¬های پاکسازی شهر مهاباد و روستاهای آن تقدیم انقلاب کرده¬اند. ( ادامه دارد).


منبع: کارنامه عملیاتی رزمندگان استان
 تدوین: جواد رسایی

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.