گروه: اخبار استان خبر: 161370 / تاریخ انتشار : 1399/5/4 ساعت : 16:24

حکایت وام‌های منحرف با پوشش اشتغال/تسهیلاتی به نام روستائیان و به کام سودجویان

گزارش خبرنگار صداوسیمای مرکز کهگیلویه و بویر احمد از انحراف برخی از تسهیلات بانکی با پوشش اشتغالزایی حکایت دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سال ۹۶ بود که یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی وعشایری وجلوگیری از مهاجرت‌ها برداشت شد.
امابعد از گذشت سه سال از پرداخت این تسهیلات در استان‌های کشور، آمار مهاجرت همچنان صعودی بوده است.

 

خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در روندپیگیری‌های خود متوجه می‌شود که درصد بالایی از تسهیلات پرداخت شده در حالیکه نه خبری از ایجاد طرح است ونه اشتغال زایی ایجاد شده است.


ویسی پور خبرنگار صدا وسیما در ادامه تحقیقات میدانی متوجه می‌شود که پای سود جویان به تسهیلات اشتغال روستایی باز شده و دکان خرید و فروش در جلوی بانک‌ها باز شده است.

 

وی خود را به عنوان خریدار به این بازار می‌رساند و در آنجا متوجه می‌شود که تسهیلات روستایی به راحتی خرید فروش می‌شوند تسهیلاتی که باید با نظارت کارشناسان بانک و کارگروه اشتغال به صورت پله کانی به متقاضایان پرداخت شود.


خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما دربازار خرید فروش با فردی که به سلطان لابی معروف بود، آشنا می‌شود و همانجا وقتی از تسهیلات با مبلغ بالاتری درخواست می کند او را به استان فارس حواله می دهند.

 

وی در فارس به سراغ فردی که سلطان لابی معرفی کرده می‌رود این فرد ده میلیارد تومان وام روستایی در دست دارد که به بهانه ایجاد باشگاه اسب سواری دریافت کرده است.


در ادامه پیگیری‌ها، خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در استان فارس با فردی آشنا می‌شود که قرار است بیش از ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی را در " ون کوور کانادا" سرمایه گذاری کند.

 

این فرد حتی طرح‌های نیمه تمام تولیدی خود را هم برای سرمایه گذاری در خارج از کشور برای فروش گذاشته بوده است.


خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما وقتی پیش این فرد از نیاز تسهیلات با مبلغ بالا حرف میزند این فرد خبرنگار را به دوستانش در اصفهان معرفی میکند.


ویسی پور می گوید: در ادامه تحقیاقات خود عازم اصفهان می‌شود و با فردی که تسهیلات با مبلغ ۵۰ ملیاد تومان در دست داشت ملاقات می کند.

 

وی با بیان اینکه این فرد هم از نام ۱۴ روستایی سو استفاده و امتیاز تسهیلات روستایی را کسب کرده بود و حالا برای فروش گذاشته است افزود: این فرد حتی تسهیلات خود را برای فروش در فضای مجازی هم گذاشته بود و حین جست و جو در فضای مجازی رد فروش تسهیلات و طرح‌های نیم تمام روستایی در جهان اباد استان یزد را در آن دیدیم.


برای پیگیری گروه خبری به جهان آباد یزد اعزام شد و در آنجا متوجه شدند طرح نیم تمام به فروش رفته وساز‌ه هایی که با ۱۰ میلیاد تومان تسهیلات روستایی ساخته شده بود در حال تخریب است.

 

برای پیگیری‌های این انحرافات خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما با مدیر پروژه سرمایه گذاری اشتغال روستایی در کشور تماس تلفنی برقرار میکند و آقای اسدی این انحرافات را تایید کرده و میگوید حتی در سال گذشته، ۶۱۷ ملیارد تومان در کشور تسهیلات به انحراف رفته است.

 

موضوع با معاون وزیر درمیان گذاشته می‌شود آقای منصوری حاضر به پاسخ گویی نیست و به روابط عمومی پاس میدهد و وقتی هم با روابط عمومی تماس گرفته می‌شود دوباره موضوع به معاون وزیر کار پاس داده شد.


این پاس کاری‌ها به گل به خودی تبدیل شده به طوریکه از ۶۰ هزار روستای کشور بیش از ۳۰ هزا روستا خالی از سکنه شده اند و به دلیل نبود نظارت‌ها ۲ هزار و ۴۰۰ نفر نیز بیش از ۴۵ درصد از منابع تسهیلات روستایی را از آن خود کردند.

 

تسهیلاتی که بنام روستاییان بود این روز‌ها به کام سود جویان است.

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.