گروه: اخبار استان خبر: 161261 / تاریخ انتشار : 1399/5/4 ساعت : 10:00

رسالت گم شده و گسترش رسانه های زرد در استان کهگیلویه و بویراحمد

فعال رسانه ای هم استانی نسبت به مقوله رسالت گم شده و گسترش رسانه ها زرد در سطح استان واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس :یکی از فعالان رسانه ای استان کهگیلویه وبویراحمد نسبت به گسترش رسانه های زرد در استان واکنش نشان داد. این فعال رسانه  ای در یادداشتی نوشت؛

بِسْمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحیم
إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ کَذَّاب «سوره غافر آیه ۲۸»
خدا البته مردم مسرف (ستمکار) و دروغگو را هرگز هدایت نخواهد کرد.

در تمام ادوار تاریخ و به اقوالی از تمدن بابل تا کنون، رسانه ها نقش بس ارزشمندی در امر توسعۀ سیاسی، فرهنگی، و تعلیمی جوامع بازی نموده اند که با گسترش آزادی ها و دموکراسی های معاصر، مسئولیت بیشتری به دوش وسایل اطلاعات جمعی قرار گرفت. مطبوعات آزاد از ویژگیهای نخستین دموکراسی هاى معاصر به شمار آمده تا جایی که در جهان ما آزادی سیاسی بدون آزادی مطبوعات مفهومی ندارد.

اساسی ترین محکی که امروز می توان میزان آزادی و استبداد را در جامعه ای اندازه نمود، وجود و یا عدم وجود آزادی مطبوعات است.نشریات آزاد و دموکراسی لازم و ملزم همدیگر بوده و در کنار هم گام بر می دارند.


یک حکومت مردمی بدون رسانه های مردمی و در غیاب وسایل دسترسی به اطلاعات لازم نمیتواند ازسه حالت خارج باشد: یا اینکه مقدمه ای خواهد شد برای یک کار بیهوده، یا تراژدی و یا اینکه هردوی شان،اطلاعات و آگاهی همیشه بر جهل و نادانی چیره بوده و مردمى که میخواهند خودشان بر سرنوشت خویش حاکم باشند باید مسلح به ابزار آگاهى باشند.


در فرهنگ دینی ما مسلمانها هم میراث سنگینی وجود دارد که بر گفتن سخن حق در برابر مسئولان امور تأکید شده است.باید در خاطر داشت که هیتلر رهبر فاشیستهای آلمان از راه انتخابات بر سر کار آمد ولى زمانى که خواست راه استبداد در پیش گیرد، نخستین کاری که کرد مطبوعات را لجام زد.


با مقدمه ای که ذکر شد و با مفاهیم و مولفه های که از نظر گذراندیم می توان به درستی بیان کرد که کار رسانه کمک به بسط عدالت و آزادی های مشروع، قانون مداری، ارائه تصویر مطلوب از جامعه مدنی، مبارزه با فساد و به طور کلی کمک به توسعه همه جانبه کشور است.


همپای با رشد ابزارآلات جمعی جدید و شکل گیری رسانه های دیجیتال و فضای مجازی، روزبه‌روز فراوانی رسانه های خبری بیشتر شد و به فراخور این گستردگی و پیشرفت ابزارآلات ارتباطی همراه، افراد بیشتری هم به سهولت اخبار را دریافت می کنند.


به مثابه سایر پیشرفت های بشری، در کنار این مزیت بزرگِ پیشرفت و گسترش رسانه های جدید در عصر مدرن، رشد این رسانه ها مضراتی هم به همراه داشته است.یکی از بزرگترین مضرات رشد رسانه های دیجیتال و فضای مجازی گسترش بی رویه رسانه های زرد بوده است که به جای کمک کردن به رشد و توسعه کشور، خاری در چشم توسعه همه جانبه بوده و روند توسعه را کند و با دشواری مواجه ساخته اند.


روز نامه نگاری و رسانه های زرد معمولاً از معیار های روزنامه نگاری علمی و قانونمند پیروی نمی کند. انتشار اخبار جنجالی و احساسات برانگیز، موضوعات هیجان آور شبه سینمایی، سریال پردازی های عامه پسند، حوادث خشونت بار و تکاندهنده جنایی و سیاسی، تقویت رویه های نامطلوب و غیرقانونی، از ویژگی های عمده رسانه های زرد به حساب می روند.


تخریب و ترور شخصیت افراد، ورود به حریم ممنوعه مردم، داستان پردازی های کش دار، شگفت انگیز و دراماتیک و تکیه بر احساسات زود گذر و تبدار جامعه، محور دیگری به حساب می رود که رسانه های زرد را از سایر رسانه ها، متمایز می سازد. دقیقاً به همین دلیل است که رسانه های زرد، در جریان حوادث احساسات برانگیز، با تمام توان بر کوره احساسات مردم می دمند، تا تعقل و حقایق در میان شعله های سرکش احساسات بسوزند.


اگر چه نمی شود تلاش و کوشش افراد باایمان صدیق و انقلابی در این مسیر را کتمان کرد، اما متاسفانه از این دست رسانه های زرد در استان ما کم نیستند.رسانه های که بجای انجام رسالت خبری خویش، بیشتر به غوغاسالاری و جو دادن های بی مورد پرداخته و با مطرح کردن مسائل قومی و قبیله ای و مناسبات حزبی، رفاقتی و جناحی که سدی در راه توسعه استان است، راه را برای توسعه استان ناهموار کرده و به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خیانت می کنند.


رسانه هایی که خود مرکز شرارت و اعمال غیرقانونی هستند و با بولد کردن تیترهای دهن پرکن اما خالی از مطالب علمی و آگاهی بخش با سم پاشی های بی جهت، دامن جامعه و افکار عمومی را آلوده و منحرف می کنند.


رسانه انقلابی باید در خدمت برپایی و بسط عدالت، قانون مداری و کمک به تحقق ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی باشند نه اینکه خود نافی ارزشها بوده و با ارایه اخبار نادرست به جامعه، جوانان و آحاد ملت را نسبت به انقلاب، اسلام و ارزشهای رفیع الهی بدبین کرده و آنها را دلسرد کنند.


با وفور رسانه های زرد در استان بیم آن می رود که قطار توسعه استان از ریل خارج شده و حاشیه جای متن را گرفته و دود آتش برپاشده این رسانه ها، به چشم مردم مظلوم و تهیدست استان رفته و روز به روز فقر حاکم بر استان عمیق تر گردد.


در پایان از متولیان امر و علی الخصوص اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خاضعانه و ملتمسانه خواهش داریم تا دیر نشده به این مسأله ورود کرده و رسانه های بی مجوز و غیرقانونی که کاری جز سمپاشی و حاشیه پردازی ندارند را با برخورد قاطع و قانونمند، سلب فعالیت نموده تا با تلطیف نمودن فضای رسانه ای استان، گامی بزرگ در راه توسعه استان برداشته شود.
دست در دست هم دهیم به مهر
میهن خویش را کنیم آباد...

بهنام یاری پور
فعال رسانه ای

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.