گروه: اخبار استان خبر: 161084 / تاریخ انتشار : 1399/4/29 ساعت : 12:14

غریبی هنر هفتم در تنها مرکز استان بدون سینما/آرزوی مردم پایتخت طبیعت چه زمانی برآورده می شود؟

وجود سینما در هر شهر زمینه‌ساز فرهنگ تئاتر و سینما است و استفاده خانواده‌ها در اوقات فراغت از این مکان فرهنگی می‌تواند سبب ارتقای فرهنگ هنری در شهروندان شود در حالی که در یاسوج مردم از نبود سینما رنج می برند و سالن اختصاصی ویژه نمایش فیلم برای عموم مردم وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امروزه مقوله فرهنگ و پرکردن اوقات فراغت افراد جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که یکی از این مقوله‌های فرهنگی، سینما است که متاسفانه در یاسوج به دلیل نبود سینما این نوع تفریح و پر کردن اوقات فراغت به دور از ذهن پنداشته می شود.

 

نبود حتی یک سینما در شهری با قدمت و پیشینه تاریخی و هنری به معضلی بسیار جدی تبدیل شده و شهر مردم فرهنگ پرور سالهاست به انتظار  یک پرده سینما نشسته است در حالی که ظرفیت پایتخت طبیعت ایران از نظر فرهنگ و هنر بر کسی پوشیده نیست.

 

سال هاست که مردم و به ویژه جوانان یاسوجی از داشتن سینما محرومند. آنها نیز مانند بقیه هم وطنان حق دارند سینما داشته باشند. چرا و چگونه این حق از آنها گرفته شده و به آنها داده نمی شود؟

سال هاست که با این سؤال درگیر هستیم که چرا آن «سینما دنا» تخریب شد و چرا این «سینما آزادی» نیمه کاره رها شد؟ نمی دانم از چه کسی باید پرسید؟ چه مقام مسؤلی باید پاسخگو باشد؟ آیا فرهنگ و ارشاد با این همه کبکبه و دبدبه که با خود یدک می کشد مسؤل و متولی امر سینما است یا شهرداری؟ شاید بهتر باشد شورای اسلامی شهر یاسوج به جای جنجال و حاشیه سازی، طرح تحقیق و تفحص از پروژه سینما آزادی را در دستور کار خود قرار دهد.

 

سینما یکی از ابزارهای رشد فرهنگی است و مسئولان باید توجه کنند که توسعه و پیشرفت استان منوط به توجه به زیرساخت های فرهنگی و هنری است، چرا که فرهنگ زیربنای توسعه است.

 

وجود سینما در هر شهر زمینه‌ساز فرهنگ تئاتر و سینما است و استفاده خانواده‌ها در اوقات فراغت از این مکان فرهنگی می‌تواند سبب ارتقای فرهنگ هنری در شهروندان شود در حالی که در یاسوج مردم از نبود سینما رنج می برند و سالن اختصاصی ویژه نمایش فیلم برای عموم مردم وجود ندارد.

 

به گفته کارشناسان مسائل اجتماعی ؛کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله نتایج احداث اماکن فرهنگی همچون سینما است به این معنا که می‌توان با احداث یک سالن سینما سلامت بخش اعظمی از جامعه را تضمین کرد.

این کارشناسان معتقدند: زمانی که جوانان شهر مکان خاصی جهت گذراندن اوقات فراغت خود نداشته باشند خواسته یا ناخواسته به تفریح های نامناسب روی می آورند و همین امر می تواند زمینه ساز افزایش آسیب های اجتماعی باشد.

 

رییس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرنگاران گفت: ساخت نخستین پردیس سینمایی در شهر یاسوج به کمک یکی از متولیان سینماداری کشور انجام خواهد شد و قول مساعد نیز از سوی وی داده شده است.   

محمد شریف اسلامی نژاد گفت: این متولی سینماداری کشور هم اینک ۸۰ سینما را در استان های مختلف اداره می ‌کند و مذاکره ها و هماهنگی هایی نیز با وی انجام شده است، شرط های مهم برای ساخت این پردیس سینمایی شامل همکاری همه جانبه شهرداری و شورای اسلامی شهر یاسوج و فراهم شدن زمین مورد نیاز است.

 

اسلامی عنوان کرد: یکی از دغدغه‌ های مهم مدیران فرهنگی و هنری کهگیلویه و بویراحمد نبود سینما در شهر یاسوج است و رفع این مشکل نیز همت تمامی مسؤولان اجرایی استان را می طلبد.  

 

وی ابراز داشت: یاسوج ۱۵ سال است که سینما ندارد و همین امر نیز مشکلات فرهنگی متعددی را برای مردم آن ایجاد کرده است، به هیچ وجه زیبنده نیست که شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد در عصر ارتباطات و اطلاعات بدون سینما باشد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.