گروه: اخبار استان خبر: 160844 / تاریخ انتشار : 1399/4/23 ساعت : 07:55
مدیر امور اراضی جهادکشاورزی استان در گفتگو با صبح زاگرس:

41 پرونده قلع و قمع ساخت و ساز غیرمجاز در سروک یاسوج اجرایی می شود/تا پایان سال تمام واگذاری های سنواتی تعیین تکلیف می شوند

نعمتی گفت: اکنون ما 41 پرونده مبنی بر قلع و قمع در سروک داریم که باید اجرایی شوند، این ساخت و سازهای غیر مجاز دیوار کشی های بالاتر از ۸۰ سانتی متر و خانه های مسکونی را شامل می‌شود.

مدیرامور اراضی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گفت: واگذاری اراضی ملی  به اشخاص و دستگاه های مختلف به گونه ای نیست که به راحتی و بدون  گذشتن از هیچ فلیتری انجام شود، شاید در ابتدا واگذاری اراضی ملی خیلی قانون مند نبود و بیشتر به صورت فیزیکی روند واگذاری انجام می‌شد اما در سال های اخیر واگذاری ها به صورت سامانه های الکترونیکی بررسی و صورت می پذیرد.

 

نعمتی بیان کرد: اگر بخواهیم اراضی واگذار شده در استان را از اول انقلاب تا کنون بررسی کنیم این کار به زمان زیادی نیاز دارد، در چند سال اخیر نظارت و کنترل جدی بر اراضی واگذار شده به صورت سامانه ای در حال انجام است.
 
 
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: یکی از دغدغه های اصلی من از مهر ماه سال 98 که به عنوان مدیر  امور اراضی منصوب شده ام تعیین تکلیف اراضی ملی  واگذار شده است که در نظر داریم در سال جاری تمام واگذاری سنواتی را تعیین تکلیف کنیم که بعد از بررسی های انجام شده در پرونده های واگذاری چنانچه نیاز به فسخ قرارداد باشد فسخ انجام خواهد شد.
 
 
 
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد  بیان کرد: در این دو سال در مجموع 29 پرونده که شامل 92 هکتار زمین بود تعیین تکلیف شدند، در این میان برخی ها بدون مجوز اقدام به تغییر کاربری این اراضی کرده بودند و یا تعهدات داده شد را اجرا نکرده بودند که موجب فسخ قرداد شد.
 
 
 
وی در پاسخ به تخریب برخی از اراضی استان برای ایجاد زیرساحت های مختلف تصریح کرد: ما همچون سایر دستگاه های استان موظف هستیم برای توسعه استان تلاش و همکاری لازم را داشته باشیم و این توسعه بدون شک تخریب هایی را نیز به دنبال دارد، با توجه به اشتیاق سرمایه گزاران غیربومی به منابع ملی جهت اجرای پروژهای خود، دارندوقتی درخواستی داشته باشند پس طرح و بررسی در کمیسیون های مختلف و تایید ضرورت  از سوی کمیسون صورت خواهد پذیرفت.
 
 
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در سال های 98 و سال 99 تا کنون 265 هکتار از اراضی واگذار شده است که نظارت مستمر بر این واگذاری ها در حال انجام است که اگر  شخص طرف قرار داد طبق بند های درج شده در قرار داد عمل نکند منجر به فسخ قرارداد خواهد شد.
 
---
 
نعمتی گفت: یکی از مواردی که در واگذاری اراضی چالش هایی را به دنبال  داشته است بحث اعتراضات مردمی است، اراضی ملی طبق قانون متعلق به  دولت است طبق قانون این اراضی یا باید حفاظت شوند و یا واگذار گردند، سند این اراضی در دست دولت و مختار است که به سرمایه گذار تحویل دهد اما گاهی مردم بدون هیچ بررسی و توجه به منافع منطقه ای مانع واگذاری می شوند.
 
 
وی بیان کرد: ما همیشه به دنبال شفاف سازی و ارائه مطالب صریح و روشن به مردم هستیم،  اما در هر کاری ممکن است اشتباهاتی رخ دهد، اما همیشه سعی برآن است که  طبق قانون و شرع  حرکت کنیم.
 
 
نعمتی  با اشاره به تغییر کاربری رخ داده در برخی از اراضی کشاورزی استان گفت: در این  زمینه تخلفاتی وجود دارد، گاهی برخی از مردم  به دلیل  عدم آگاهی و نداشتن  اطلاعات کافی از قوانین حفظ کاربری اراضی کشاورزی، اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز می کنند که این موضوع  باعث ضرر و زیان به بخش کشاورزی و نهایتا به خود فرد خاطی می شود.
 
 
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص ساخت و سازهای غیر مچاز در سروک بیان کرد: با توجه به اینکه  شهر یاسوج شهری مهاجر پذیر است، بنابر این ممکن است برای توسعه استان نیاز به  تغییر کاربری های باشد، اما بخشی از ساختمان های ساخته شده در سروک به صورت غیر مجاز ساخته شده اند.
 
 
وی گفت: اکنون ما 41 پرونده مبنی بر قلع و قمع در سروک داریم که باید اجرایی  شوند که این  ساخت و سازهای غیر مجاز دیوار کشی های بالاتر از ۸۰ سانتی متر  و خانه های مسکونی را  شامل می‌شود.
 
 
 نعمتی ادامه داد: یکی از مسائل مهمی که نیاز است در استان هر چه سریع تر انجا شود بحث کاداستر یا حد نگاری است، این حد گذاری اراضی کشاورزی در استان در حال انجام است و تا کنون 150 هزار هکتار از اراضی استان نقشه برداری شده اند، که  با انجام کاداستر اراضی کشاورزی شاهد کاهش حداکثری تخلفات در حوزه اراضی کشاورزی باشیم.
 
 
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: یکی از مشکلات جدی که با آن روبه رو هستیم کمبود نیروی انسانی است، خیلی از  نیروهای ما با وجود حقوق کم و امنیت َشغلی پایین به  صورت قردادحجمی هم پای نیرو های رسمی مشغول فعالیت و خدمت رسانی به مردم شریف استانمان  هستند که امیدوار هستیم این مشکل نیز بر طرف شود.
 
 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.