گروه: اخبار استان خبر: 160748 / تاریخ انتشار : 1399/4/22 ساعت : 08:11

تنگی نفس آبشار یاسوج در روزهای شیوع کرونا/مشکلاتی که نگین پایتخت طبیعت را زمین گیر می کند+تصاویر

آبشار یاسوج مهمترین جاذبه گردشگری مرکز استان این روز ها حال و روز خوبی ندارد و برخی از مشکلات زیر ساختی چهره بدی از این منطقه گردشگری در ذهن مسافران و مردم ثبت می کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس آبشار یاسوج از جاذبه‌های اصلی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و از زیباترین آبشارهای ایران بوده که در فاصله ۲ کیلومتری مرکز این شهر و در شمال یاسوج واقع شده است.

 

این آبشار با ارتفاع ۱۰ متر از ارتفاعات زاگرس می‌جوشد. نهرهای آب در بستر مارپیچ شبکه‌ای، باغ‌های میوه، مراتع سرسبز و مملو از گل‌های رنگارنگ از جلوه‌های زیبای آبشار یاسوج است‌.

 

آبشار یاسوج تا پیش از شیوع کرونا، در ایام گرم سال بخصوص تابستان مملو از گردشگرانی بود که برای تجریه آب و هوای خنک آن به یاسوج سفر می کردند البته امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا دیگر از آن شلوغی های آبشار خبری نیست و آبشار در سکوت محض به سر می برد.

 وقتی که به محور ورودی آبشار یاسوج وارد می شوید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند کیفیت پایین و البته پر از  دست انداز آن است در حالی که یکی دو سالی از  روکش آسفالت آن نمی گذرد، با این وجود کنده کاری های دستگاه های خدمات رسان و باغ هایی که هر روز هم چون قارچ رشد می کنند باعث شد آسفالت جاده آبشار در بیشتر نقاط به جاده خاکی بدل شود.

برخی رانندگان عنوان می کنند که چاله چوله های این جاده ها به حدی اسفناک است که هر ماه باید جلوبندی خودروهایمان را تعویض کنیم و خسارت های جبران ناپذیری را به ما وارد می کند.
 

یا وجود اینکه جاده ورودی آبشار پیچ های کوری دارد اما از تابلو های هشدار دهنده در پیچ ها خبری نیست و هر لحظه امکان شاخ به شاخ شدن خودروها وجود دارد.

 

 هر چه به بالای آبشار نزدیک تر می شویم مشکلات بیشتر نمایان می شود، یکی از مشکلاتی که زیاد به چشم می آید  تخریب و فرسوده شدن وسایل ورزشی، صندلی ها، سطل های زباله است.

 

جداول بالای آبشار نیز به دلیل عدم ترمیم در چند سال گذشته در بیشتر نقاط تخریب شده اند و همان گونه که در تصاویر مشاده می کنید باعث نشست آب در زمین و تخریب آسفالت شده است.

به نقاط بالاتر آبشار که می رویم با بازسازی نیمه کاره ای رو به رو می شویم نه تنها باعث زیبا تر شدن آبشار نشده بلکه در بیشتر نقاط باعث شده از سنگ فرشهای قدیمی آبشار کوهی از خاکستر باقی بماند و این موضوع باعث رنجش گردشگرانی می شود که برای استفاده از این مکان راه درازی را طی کرده اند.

 

سنگ فرش هایی که سال ها با مهمان نوازی گردشگران آبشار را همراهی می کرد برای همیشه تخریب شدند تا دکراسیون جدید آبشار جای آنها را بگیرد اما صد افسوس که این رویای شیرین نیمه کاره رها شود و چند سالی از با این صحنه دلخراش رو به رو هستیم.

---

بالاترین نقطه ابشار که می رسیم با آلاچیق های رو به رو می شویم که به دلیل ریزش کوه تخریب و همانگونه به حال خود رها شده اند.

 البته نمی توان تمام مشکلات آبشار را در گزارش خلاصه کرد اما اینجا مختصری از مشکلاتی که این روز ها مهمترین جاذبه گردشگری پایتخت طبیعت ایران با آن رو به رو است را مرور کردیم تا شاید مسئولان مرکز استان از فرصت شیوع ویروس کرونا و عدم بازدید گردشگران استفاده کنند و اقدام به بازسازی این نگین درخشان مرکز استان کنند.

 تصاویر تکمیلی در زیر آمده است؛

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

انتهای پیپام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 10 نظر
یاسوجی
1399/4/22 - 16:50
کاش حداقل مسئولان دست به آبشار نمی زدن به خدا قدیم قشنگتر بود
rateup 0
 ratedown 0
اردکان
1399/4/22 - 16:51
حیف این آبشار که این وضعش هست
rateup 0
 ratedown 0
سرمایه
1399/4/22 - 16:51
باید آبشار رو می دادن بخش خصوصی اونوخ نگاه کنید
rateup 0
 ratedown 0
جبار س
1399/4/22 - 17:50
متاسفانه عدم جلوگیری از ساخت ساز ها در چند سال اخیر دیگر اثری از آبشار زیبای یاسوج وجود ندارد و فقط بوی قلیان است که به پیشواز گردشگران می رود
rateup 0
 ratedown 0
زهرا
1399/4/22 - 17:52
در خصوص صدمه زدن به وسایل آبشار باید بگم این موضع نشان دهنه فقر فرهنگی است که متاسفانه در کل کشور حاکم بوده و هیسچ ربطی به استان ما ندارد
rateup 0
 ratedown 0
محسن
1399/4/22 - 17:53
تا کی باید ابشار این وضعش باشه تا کی؟؟؟؟
rateup 0
 ratedown 0
ظهرابی
1399/4/22 - 17:53
آقایان شهردار و استاندار لطف ابشار را دریابید
rateup 0
 ratedown 0
وحید
1399/4/22 - 17:54
من و خانواده ام چند سالی به خاطر رشد قارچ گونه قلیان سراها دیگه به آبشار سر هم نزدید لطفا به این موضع رسیدگی کنید
rateup 0
 ratedown 0
مریم
1399/4/22 - 17:55
به نکته خوبی اشاره کردید همیشه برای خودم سوال بوده چرا جداول آبشار رو ترمیم نمی کنند ؟/ این موضع باعث نشست زمین در قسمت های تخریب شده جدول شده و اسفالت بکلی از بین رفته است
rateup 0
 ratedown 0
اسحاق
1399/4/22 - 17:56
کجاست اون آبشار دوست داشتنی دیگه هیچ اثری از آبشار قدیمی یاسوج وجود ندارد ...
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.