گروه: اخبار استان خبر: 160230 / تاریخ انتشار : 1399/4/10 ساعت : 16:09

جنگل ها قربانی خوش گذرانی عده ای خاص می شوند/مدیر کل منابع طبیعی؛افزایش 1.5 برابری آتش سوزی های استان

عمدی بودن 90 درصد آتش سوزی های استان نشان می دهد که افرادی خاص برای خوش گذرانی چند ساعته خود سرمایه های یک نسل را نابود می کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، بارندگی های سال 99 به مسئولان و مردم استان نشان داد که بهار سال 99 بسیار زیبا تر از بهار سال های قبل است، و این بهار زیبا با خشک شدن بوته ها و علف ها در تابستان به یک تهدید جدی برای مراتع و درختان سبز تبدیل می شود، بنابراین مسئولان استان باید از همان ابتدا فکر امروز را می کردند، باید می دانستند که وقتی بهار سال 99 متفاوت است بدون شک تابستانش نیز متفاوت خواهد بود.

سوخته شدن درختان سبز برای همه مردم دردناک است، بنابراین در هر جایی که آتش سوزی رخ داده است مردم استان همیشه یار و همراه مسئولان در خاموش کردن حریق بوده اند، گاهی یک سهل انگاری باعث می شود که چندین هکتار از مراتع و جنگل های استان طعمه حریق شوند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد 7 تیر ماه در دیدار با رئیس کل دادگستری استان گفت: ۹۰ درصد از آتش سوزی های سریالی در این استان عمدی بوده و عامل بسیاری از آنها، گردشگران هستند.

کلانتری ابراز داشت: با پیگیری های انجام شده اعتبارات مقابله با آتش سوزی در این استان چهار برابر افزایش داشته و ۳۰۰ دستگاه دمنده به منظور مهار و خاموش نمودن آتش، برای استان خریداری شده است.

در استان افرادی هستند که برای یک ساعت خوش گذرانی آتش روشن می کند و این اتش را بدون خاموش کرد به حال خود رها می کنند، خشکی علف ها و کمی نسیم باد این آتش  کوچک را به دشتی از آتش تبدیل می کند که دیگر پشیمانی هم سود ندارد.

خاموش کردن جنگل های استان یک قربانی نیز داشته است، بدون شک همه آن هایی که در روشن کردن آتش سوزی کوه خائیز نقش داشتند در مرگ البرز زارعی نیز شریک هستند.

فرماندار شهرستان بویراحمد نیز  9 تیر ماه در گفت و گو با رسانه های استان در گفت: تاکنون ۲۴نفر عاملان و افراد مشکوک در آتش سوزی‌ جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد توسط پلیس شناسایی و به مراجع قضایی تحویل داده شده اند.

مردم کهگیلویه و بویراحمد خواستار برخورد جدی با عاملان آتش سوزی های عمدی در استان هستند، چرا که جنگل ها و مراتع سرمایه ای برای نسل بعد ما خواهد بود و آتش باعث نابودی کامل این سرمایه ملی می شود.

حکمتیان اصل  مدیرکل منابع طبیعی استان 7 تیر ماه گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۵۱۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد طی حدود ۷۳ مورد آتش سوزی طعمه حریق شد.
وی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ مورد از این تعداد آتش سوزی در سطح زیر یک هکتار کنترل و مهار شدند، بیان کرد: در سراسر کشور میزان آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ۲.۵ برابر افزایش داشته اما در این استان ۱.۵ برابر سال گذشته افزایش نشان می دهد.

با وجود این امار و ارقام مردم کهگیلویه و بویراحمد از دستگاه قضائی خواستار پیگیری جدی این موضوع و دستگیری و کیفر خواست این افراد هستند، جنگل های زاگرس ایستاده جان می دهند عده ای برای خاموش کردنشان از جان شان مایه می گذارند برخی نیز برای خوش گذرانی در این شرایط و این هوا اتش روشن می کنند و رهایش می کنند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.