گروه: اخبار استان خبر: 160171 / تاریخ انتشار : 1399/4/10 ساعت : 10:00

اعلام عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی

براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی بچشم می آید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس با انتشار تصاویری از آتش گرفتن در خانه تاریخی مرعشی در شوشتر، میراث فرهنگی در نخستین اقدام تاکید کرد که دو بنای تاریخی به نام مرعشی در شوشتر وجود دارد که در یکی از آنها پایگاه میراث فرهنگی شوشتر قرار دارد که این بنا سالم است. مسئولان میراث فرهنگی اما از ادامه دار بودن پیگیری ها تا به نتیجه رسیدن برای علت آتش سوزی خبر داده بودند.

 

اکنون حکمت الله موسوی با بیان اینکه خانه آتش گرفته مرعشی در کنار معین التجار قرار دارد، می افزاید: سال گذشته از محل اعتبارات مسکن و شهرسازی، مرمت های اولیه روی این در تاریخی انجام شده بود که متاسفانه آتش گرفت.

 

وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای تامین استان خوزستان بیان می کند: براساس بررسی های انجام شده تا کنون، متاسفانه این آتش سوزی عمدی بوده و بررسی ها تا به نتیجه رسیدن دقیق عاملان و علت دقیق این کار ادامه خواهد داشت.

 

در ادامه آتش سوزهای رخ داده در خوزستان؛ یک «مضیف» (محل پذیرایی به زبان عربی) در روستای دحیماوی دشت آزادگان که یکی از مقاصد گردشگری منطقه نیز محسوب می شد، آتش گرفت که مالک آن خسارت وارد شده را بیش از یک میلیارد تومان اعلام کرد.

 

موسوی همچنین درباره این آتش سوزی نیز توضیح می دهد: هر چند فناوری احداث با ساخت مضیف عربی را چند سال قبل در فهرست میراث معنوی کشور ثبت کردیم، اما خود مضیف در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، چون در مناطق مختلف، تعدادی از آنها در کنار تالاب ها و برخی مناطق در شهرهای عربی ساخته می شوند. اما به نظر می رسد به علت اختلافات عشیره ای و طایفه ای درگیری رخ داده که با وجود حضور نیروی انتظامی و مسئولان میراث فرهنگی برای جلوگیری از بالاتر رفتن تنش ها و آسیب به اموال عمومی، اما متاسفانه این مضیف به طور کامل در آتش سوخته است.

 

وی با بیان اینکه ساختار اولیه مضیف از نی است و به همین دلیل درجه آسیب پذیری آن زیاد ادامه می دهد: در صورتیکه اقتصائات و شرایط فراهم باشد و سرمایه گذار هم بتواند و همچنین موضوعات محلی و عشیره ای اجازه این کار را بدهد، میراث فرهنگی نیز برای سرپا کردن این مضیف همکاری می کند.

عمدی بودن آتش سوزی در خانه مرعشی

انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.