گروه: اخبار استان خبر: 160130 / تاریخ انتشار : 1399/4/10 ساعت : 07:46
با سفر مدیر طرح های اشتغال زایی بنیاد برکت به بهمئی صورت گرفت؛

پای بنیاد برکت به بهمئی باز شد/اختصاص 200 طرح اشتغال زایی اجتماع محور گام اول خدمات بنیاد به مردم محروم بهمئی

با سفر مدیر طرح های اشتغال زایی بنیاد برکت به بهمئی خدمات محرومیت زدایی این نهاد انقلابی زیر مجموعه بنیاد مستضعفان کشور در این شهرستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛نشست کمیته اشتغال بهمئی با حضور مدیر طرح های اشتغال زایی بنیاد برکت کشور در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد.

 

فرماندار بهمئی در این نشست ضمن خیر مقدم به مهمان کشوری و سایر اعضای کمیته،گفت: پرونده درخشان بنیاد در حوزه اشتغال زایی بر هیچ کس پوشیده نیست و از این بابت از تلاش ها و خدمات این نهاد برای محرومیت زدایی تقدیر و تشکر ویژه دارم.

 

 

حکمت اله سنایی تصریح کرد:شهرستان بهمئی در اواخر سال ۹۶ به عنوان یکی از 31 شهرستان پایلوت توسعه انتخاب شد .

 

وی با بیان اینکه استعداد و پتانسیل ها زیاد هر چند بالقوه ای در بهمئی وجود دارد، گفت: بهمئی از دو اقلیم متفاومت گرمسیری و معتدل تشکیل شد که همین تنوع آب و هوا امتیازی ویژه برای اجرای طرح های موفق به خصوص در حوزه دامپروری و کشاورزی محسوب می شود.

 

سنایی ادامه داد: وجود بیش از ۷۰ حلقه چاه نفت، فرصت های خوب در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین ظرفیت های معدنی از دیگر مزایای سرمایه گذاری در بهمئی است.

 

فرماندار بهمئی تصریح کرد:ضعف زیرساخت بزرگترین مشکل توسعه شهرستان است، ما در دو حوزه برق و آب ضعف و کمبود داریم، هر چند ممکن است برق تا چند ماه آینده و آبرسانی از سد کوثر به شهرستان تا سال آینده به بهره برداری برسد.

 

سنایی مشکل دیگر در حوزه اشتغال زایی شهرستان را عدم آشنایی مردم با کارآفرینی و فرهنگ کار عنوان کرد و گفت: این مشکل بیشتر به نگاه مردم به کار بر می گردد، فقر و محرومیت و ریسک پایین باعث می شود که مردم به مشاغل آزاد کمتر ورود کنند.

 

وی از مسئولان بنیاد برکت خواست اگر امکان ورود به حوزه زیر ساخت ها هم هست، در حوزه کشاورزی مشکلات زیر ساختی داریم که انتظار همکاری در این زمینه در راستای محرومیت زدایی داریم.

 

مدیر طرح‌های اشتغال زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت در این نشست گفت: هدف گذاری اصلی بنیاد برکت خدمت به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است و بیشتر  کار ما توانمند سازی است.

 

 

مرتضی نیازی تصریح کرد: بنیاد برکت از سال ۹۴ شروع به فعالیت در حوزه اشتغال زایی در مناطق محروم کرد اما  سالهای ۹۷ و ۹۸ با اجرای حدود ۴۰ هزار طرح اشتغال زایی اجتماع محور گام های خوبی در این راستا برداشت .

 

وی افزود:سهم استان کهگیلویه و بویراحمد کمتر بود اما با پیگیری های مسئولان به خصوص امام جمعه بهمئی در تهران  حدود ۲ هزار طرح اجتماع محور به این استان اختصاص یافت که سهم بهمئی در مرحله اول ۲۰۰ طرح است و اگر مشارکت مردم بیشتر شد ظرفیت را بیشتر می کنیم.

 

نیازی خاطرنشان کرد:در نظر داریم در کنار حمایت از طرح های روستایی، زنجیره اشتغال را قبل و بعد از اجرای طرح هم ادامه دهیم و با این کار از طرح های اجرا شده حمایت کنیم تا مشاغل پایدار ایجاد شود.

 

مدیر طرح‌های اشتغال زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت گفت:یکی از کارهایی که بنیاد برای توسعه مناطق محروم  انجام می دهد این است که توسعه زیرساخت ها را در اولویت قرار می دهد به شرطی که با این کار اشتغال زایی ایجاد شود.

 

نیازی ادامه داد:برای اینکه بتوانیم از ظرفیت دستگاه های اجرایی استفاده کنیم، با وزارتخانه ها در سطح کشور هماهنگی های لازم را برای تعامل در مناطق اجرای طرح انجام دادیم.

 

وی گفت:استفاده از تسهیلگران از دیگر رویکردهای بنیاد است، ما ۴۰۰ تسهیلگر داریم که امسال به 2۰۰ تسهیلگر دیگر اضافه می کنیم، تسهیلگران ما تا دو سال بالای سر طرح هستند.

مدیر طرح‌های اشتغال زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت خاطرنشان کرد:تا جایی که امکان دارد دریافت تسهیلات را آسان می کنیم اما انحراف از طرح های اجرا شده مشکل است .

 

نیازی گفت:با هماهنگی با بانکهای عامل  کاری کردیم که مردم کمتر درگیر رفت و آمد به بانکها شوند و حتی اهلیت روستایی را بعنوان ضمانت می پذیریم به گونه ای که اگر شخصی با معرفی دهیار و شورای اسلامی روستا بعنوان ضامن معرفی شد،ما هم می پذیریم برای اینکه سهم تسهیلات تخصیص یافته به مناطق محروم به صورت حداکثری جذب شود.

 

وی افزود:اگر بنیاد به منطقه ای ورود کند سعی می کند همه خدمات خود را  برای مردم آن  منطقه پوشش می دهد و این حرکت امروز بنیاد در بهمئی در واقع یک مقدمه برای پوشش دیگر خدمات به مردم این منطقه است.

 

مدیر طرح‌های اشتغال زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت تصریح کرد: از سال ۸۶ با بنگاه های اقتصادی مشارکت کردیم اما در استان های کمتر برخوردار آمار مشارکت پایین آمد و باعث شد قدرت جذب اعتبارات پایین آمد اما با اجرای طرح های اشتغال زایی اجتماع محور مشارکت در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بالاتر رفت.

 

نیازی گفت:انتظار داریم جوانان به ما طرح های اشتغال زایی پیشنهاد دهند تا بتوانیم خدمت با کیفیت و ماندگاری را به مردم شریف این منطقه ارائه دهیم.

 

وی با بیان اینکه خود من علاقه ویژه ای دارم  که سریع تر شروع کنیم، افزود: پیگیری مسئولان شهرستانی در تصمیمات ستاد اجرایی مثمر ثمر است که انتظار داریم مسئولان پیگیری های لازم را برای حصول نتیجه بهتر داشته باشند.

نیازی تسهیلات اشتغال زایی اجتماع محور را با سقف 40 مییلیون تومان ،قرض الحسنه ۴درصد و با دوره پرداخت ۵ساله عنوان کرد و گفت:صندوق کارآفرینی امید ،بانکهای پارسیان و مهر طرف قرار داد ما هستند که با بانکها هماهنگ کردیم تا مردم حداقل حضور را در بانک داشته باشند.

 

وی تسهیلات مشارکت مدنی را تا سقف ۳ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود:مورد بعد مشارکت با بنیاد است که ما با سرمایه گذار سهیم می شویم، سهم بنیاد حداکثر ۴۹درصد است تا سقف ۳۰ میلیارد تومان، ما تا توسعه این موارد سرمایه گذاری پشتیبان و حامی طرح هستیم و هر گاه شریک ما درخواست کند سهم بنیاد را هم به آنها واگذار می کنیم که هدف اصلی سرپا نگه داشتن این مشاغل در مناطق محروم است.

 

نیازی با بیان اینکه این شرکت ها را به صورت راحت تری وارد بورس می کنیم،گفت: در این زمینه محدودیت سقف اعتبار نداریم که اگر باشد برای مناطق کمتر توسعه یافته مثل استان کهگیلویه و بویراحمد این محدودیت ها لحاظ نمی شود.

 

بخشدار مرکزی بهمئی سه حوزه کشاورزی، گردشگری،دام و طیور را از ظرفیت های خوب برای اشتغال زایی در شهرستان معرفی کرد.

علی کرم صدیقی فر با بیان اینکه توسعه راه روستایی و اراضی کشاورزی می تواند نقش موثری در اشتغال زایی ایجاد کند،گفت: دو منطقه پهنوک در ممبی و ریزک نیاز به  جاده ارتباطی مناسب دارند که انتظار داریم بنیاد برکت در این حوزه به شهرستان محروم بهمئی کمک کند.

 

وی افزود: دهستان کفشکنان بهمئی از نزدیکی روستای بلوط حصار در ۵۰۰ متری آب سد مارون قرار دارد که اگر انتقال داده شود، تحول بزرگی در حوزه اشتغال روستایی در زمینه کشاورزی ایجاد می کند.

 

بخشدار مرکزی بهمئی وجود ذخایر نفت،گاز،سیلیستین، آهک گچ و گیاهان دارویی متنوع در شهرستان را  ظرفیت های ویژه برای سرمایه گذاری عنوان کرد.

 

رئیس جهاد کشاورزی بهمئی در ادامه این نشست گفت:در بهمئی۴ رودخانه دائمی با دبی ۸۰۰ لیتر بر ثانیه داریم که اگر در راستای کنترل این روان آب ها برنامه ریزی شود، تحول بزرگی در توسعه کشاورزی ایجاد می شود.

 

رضا راهدار بهمئی تصریح کرد:زیرساخت های کشاورزی یکسری باغات داریم که سالهای گذشته احداث شدند اما الان شبکه های آنها نیاز به ترمیم دارد، ایجاد بندها ،لایروبی  و احداث ایستگاه های پمپاژ آب هم می تواند تحول بزرگ در کشاورزی شهرستان ایجاد کند.

وی گفت:مکانیزاسیون سازی ادوات کشاورزی به خصوص خرید کمباین و تراکتور در شهرستان لازم است،البته این کمبود را در سطح استان هم داریم.

 

راهدار بهمئی با بیان اینکه زیرساخت های مجتمع دامپروری ما آماده است،افزود: در این مجتمع دامپروری با ظرفیتی حدود ۱۰۰ واحد ۱۰۰ راسی دام  داریم که اگر فعال شود ، اشتغال زایی خوبی ایجاد می شود.

 

وی ادامه داد:قابلیت توسعه مجتمع های شهرستان هم وجود دارد و ظرفیت ایجاد و توسعه گلخانه های مسقف صیفی،سبزی و گل در شهرستان مهیاست.

 

وی با تاکید بر اینکه بیشترین تقاضا را برای اجرای واحد های دامی داریم که در حال حاضر  ۴۰۰ مجوز آماده وجود دارد که با مشکل کمبود تسهیلات مواجه هستیم.

رئیس جهاد کشاورزی بهمئی تصریح کرد:طرح های نیمه فعال و راکد زیادی در حوزه دامپروری و کشاورزی داریم که اگر با مشارکت مدنی بنیاد برکت حمایت، شوند، این طرح های دوباره وارد چرخه می شوند .

 

راهدار بهمئی در پایان سخنان خود گفت:سد ایلی آباد در حوزه ممبی به بهره برداری رسید اما فاز دوم آن یعنی احداث شبکه آبیاری باقی مانده است که می شود کمک کرد تا باغات و مزارع کشاورزی اطراف آن را رونق دهیم، در این راستا نیازمند تغییر الگوی کشت در شهرستان هستیم.

 

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان بهمئی در این نشست گفت:فرمایشات مقام معظم رهبری و شعارهای حمایت از تولید به خصوص جهش تولید به ما گوشزد می کنند که باید جامعه را به سمت عدالت اجتماعی نزدیک کنیم، یعنی منابع و سرمایه را در همه نقاط کشور توزیع کنیم، نه اینکه منابع در یک نقطه خاص متمرکز شده و بقیه از آن محروم باشند.

 

شهباز کریمی با بیان اینکه فرایند دریافت تسهیلات و راه اندازی  کسب کار دست و پاگیر و خسته کننده است که گاهی متقاضیان در نیمه راه قید کار را می زنند.

 

شجاعی،رئیس کمیته امداد ممبی کشت گیاهان دارویی،پرورش بوقلمون و مرغ محلی ،پرورش بز اصلاح نژاد شده، تولید خوراک دامی، بسته بندی و جمع آوری مواد لبنی  و تحقیقات اصلاح نژاد دام و طیور را از ظرفیت های سرمایه گذاری و اشتغال زایی در شهرستان بهمئی عنوان کرد.

مختاری ،رئیس اداره بهزیستی شهرستان در این نشست گفت:جامعه هدف معلولان و افراد کم توان ذهنی هستند، اگر برای جامعه هدف ما طرح هایی برای اجرا داشته باشید، ما هم مشوق هایی مانند  پرداخت ۵ سال بیمه آنها را در برنامه داریم.

 

درخشان، رئیس اداره صمت بهمئی،تولیدی مواد شوینده، رنگ، دستمال کاغذی ،تولید فیلتر و دیگر مواد صنعتی را از زمینه های اشتغال زایی در شهرستان عنوان کرد.

 

علیپور،رئیس اداره دامپزشکی شهرستان با بیان اینکه آموزش برای اشتغال پایدار امری ضروری است،گفت:انتظار داریم در کنار طرح های اشتغال زایی اعتباری برای این حوزه هم لحاظ شود.

 

جهاندیده،رئیس کمیته امداد شهر لیکک در ادامه این نشست گفت: 54 درصد جمعیت شهرستان بهمئی تحت حمایت نهادهایی مانند کمیته و بهزیستی هستند که نشان از عمق محرومیت است.

 

وی با بیان اینکه  1500 نفر متقاضی اشتغال زایی در نوبت دریافت تسهیلات داریم،گفت:در برخی از موارد مشاغل ما اشباع شده است،باید سبد مشاغل جدید مانند فرآوری عسل،بسته بندی مواد غذایی و نظیر آن تعریف کنیم.

 

تصاویر تکمیلی خبر:

---

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.