گروه: اخبار استان خبر: 159192 / تاریخ انتشار : 1399/3/21 ساعت : 11:25

چگونگی روند بررسی اعتبارنامه تاجگردون در کمیسیون تحقیق/کدام نمایندگان به اعتبارنامه جنجالی رسیدگی می کنند؟

اعتبارنامه منتخب شهرستان های گچساران و باشت با رای نمایندگان در صحن علنی مجلس، برای بررسی بیشتر به کمیسیون تحقیق ارجاع داده شد و کمیسیون تحقیق ظرف مدت ۱۵ روز باید به موضوع رسیدگی کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کمیسیون تحقیق ظرف مدت ۱۵ روز باید به موضوع رسیدگی کند. کمیسیون از معترضان برای توضیح شفاهی دعوت کرده و از نماینده مورد اعتراض هم می‌خواهد تا حضوری یا کتبی دفاعیاتش را به کمیسیون ارائه کند.

 

اگر نماینده مورد اعتراض، در جلسه حاضر نشود یا دفاعیه‌ای هم ارسال نکند، در این صورت کمیسیون بدون توجه به این موضوع، گزارش نهایی را تنظیم می‌کند. پس از بررسی کمیسیون تحقیق، نظر این کمیسیون، در مجلس قرائت می‌شود. اگر نظر کمیسیون تحقیق بر تصویب اعتبارنامه باشد، در این صورت، سخنگوی شعبه‌ای که در مرحله اول اعتبارنامه را رد کرده بود، به توضیح اعتراض خود می‌پردازد، نماینده معترض هم حداکثر نیم ساعت در رد اعتبارنامه صحبت می‌کند.

 

اگر معترضان متعدد باشند، سه نفر از معترضان به قید قرعه مجموعا حداکثر به مدت نیم ساعت در رد اعتبارنامه صحبت می ‏کنند. اگر نظر کمیسیون تحقیق بر رد اعتبارنامه نماینده باشد، در این صورت سخنگوی کمیسیون تحقیق به بیان ادله رد اعتبارنامه می‌پردازد. پس از بیان این گزارشات، نماینده‌ای که به اعتبارنامه‌اش اعتراض شده، حداکثر به مدت دو برابر وقت مخالفان به دفاع از خود می‌پردازد. البته نماینده مذکور می‌تواند بخشی از وقت خود را به دو نفر از نمایندگان دیگر واگذار کند تا آنها از وی دفاع کنند.

 

پس از بیان نظرات معترضان و دفاع نماینده مورد اعتراض، مجلس وارد رای‌گیری در خصوص اعتبارنامه مذکور می‌شود. در صورتیکه نماینده مورد اعتراض، در جلسه حاضر نباشد، هیات رئیسه ۱۰ روز به وی فرصت می‌دهد تا آماده دفاع از خود شود، اگر ظرف این مدت برای دفاع از خود حاضر نشود، در این صورت مجلس بدون توجه به دفاعیات وی، وارد رای گیری خواهد شد. رای‌گیری در خصوص اعتبارنامه نماینده‌ای که مورد اعتراض واقع شده است، به صورت مخفی و با ورقه مخصوص صورت می‌گیرد. تا زمانی که اعتبارنامه نماینده‌ای تصویب نشده باشد، وی حق دادن رای در خصوص مصوبات مجلس به جز در مورد اعتبارنامه سایر نمایندگان را نخواهد داشت.

اسامی اعضای کمیسیون تحقیق  به شرح زیر است:
1- مجید ناصری نژاد

2- جواد نیک بین
3- منصورعلی زارعی کیاپی

4- مهدی فرشادان
5- عزت اله اکبری تالارپشتی

6- سید محمدرضا میرتاج الدینی
7- حجت اله فیروزی

8- علی جدی
9- علیرضا پاک فطرت

10- امان اله حسین پور
11- علی اصغر خانی

12- احمد مرادی
13- سید حمیدرضا کاظمی

14-علی آذری

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.