گروه: اخبار استان خبر: 158954 / تاریخ انتشار : 1399/3/16 ساعت : 18:10

گچساران همچنان شهر بدون نماینده/احتمال معرفی حسینی در صورت عدم تایید اعتبارنامه تاجگردون چقدر است؟

تحلیل ها نشان میدهد حسینی اصولگرا با مجلس و دولت اصولگرا همراهی و مشایعت بیشتر و ضریب نفوذ بهتری خواهد داشت، اما تاجگردون که در محدودیت و انزوای کامل به سر میبرد راه توسعه ای جلوی‌ خود ندارد و باید هرچه سریعتر چاره ای بیاندیشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس شهرستان های گچساران و باشت در نیمه دوم سال 98 که در اسفند ماه منتهی به انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی شد روزهای پرفراز و نشیب و البته داغی را سپری کردند انتخابات برگزار شد و غلامرضا تاجگردون با حاشیه های فراوان به عنوان منتخب مردم انتخاب شد.

رویای رسیدن به بهارستان!

مجلس یازدهم از روز هفتم خرداد ماه کار خود را آغاز کرد و یکی از مهمترین خبرهای روزهای اخیر موضوع رد اعتبارنامه منتخب مردم گچساران و باشت بود که با اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس مواجه شد تا تکلیف نماینده این حوزه انتخابیه همچنان نامشخص باشد.

 

‌قانون آیین نامه داخلی مجلس از ماده ۶۵ تا ۷۴ به موضوع اعتبارنامه نمایندگان پرداخته است. براین اساس شعب به موجب جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی که براساس حروف الفبا از طرف اداره کل قوانین مجلس با نظارت‌هیأت رئیسه تنظیم و توزیع می‌شود، رسیدگی به اعتبارنامه‌ها را شروع و نسبت به مدارکی که در شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار نگرفته و یا پس ازرسیدگی شورای نگهبان بدست آمده است اتخاذ تصمیم خواهد کرد و گزارش تصویب یا رد آن را از طریق هیأت رئیسه به مجلس تقدیم می‌کند.


با توجه به قوانین کشور در صورتیکه که نماینده هنوز رای نیاورد و اعتبارنامه اش تایید نشود رسمیت نمایندگی ندارد و حق رأی دادن به جز در مورد اعتبارنامه نمایندگان و همچنین حق حضور در شعبه‌یا کمیسیون تحقیق، هنگام رسیدگی به اعتبارنامه خود را ندارند. در صورتی که از طرف شعبه یا کمیسیون یا با تقاضای خود برای ادای توضیحات دعوت‌شوند، حق رأی نخواهند داشت ولی حق اظهار نظر دارند،
با این اوصاف گچساران هنوز از لحاظ نمایندگی مجلس در بلاتکلیفی به سر میبرد.


نفوذ از دست رفته تاجگردون


موضوع دیگر این است که نفوذ تاجگردون در مجلس نتوانست در این دوره موفقیتی برای وی به همراه داشته باشد و نمی توان به راحتی از این موضوع گذشت چرا که در دوره های قبل با حمایت افرادی چون علی لاریجانی توانسته بود نفوذ زیادی به دست بیاورد اما در این دوره تلاش جریانات فکری اصلاح طلب و اصولگرا همچنان برای محدودیت وی در سطح ملی ادامه دارد.به نظر می رسد تاجگردون دیگر راه تعاملی ندارد، مجلس اصولگرا و احتمالا دولت اصولگرای آینده همان کاری را با وی می‌کند که با عدل هاشمی پور کرد، بنابراین نباید دیگر انتظاری از وی در سطح ملی و جذب اعتبارات استانی داشت خصوصا الان که دیگر این موضوع مورد حساسیت نمایندگان مجلس قرار گرفته است.


در سطح استان عملا از دو سه هفته پیش تیم مدیریتی حاکم بر استان وی را به انزوا کشانده اند و راه را بر محوریت وی در استان بسته اند، در این میان در صورت رد اعتبارنامه وی همه نگاه ها بر روی گزینه جایگزین وی در مجلس خواهد بود.


آیا نفر دوم حوزه انتخابیه گچساران و باشت راه مجلس را در پیش می‌گیرد

تحلیل ها نشان میدهد حسینی اصولگرا با مجلس و دولت اصولگرا همراهی و مشایعت بیشتر  و ضریب نفوذ بهتری خواهد داشت، اما تاجگردون که در محدودیت و انزوای کامل به سر میبرد راه توسعه ای جلوی‌ خود ندارد و باید هرچه سریعتر چاره ای بیاندیشد.

شاید در تفکرات تاجگردون اینگونه باشد که خودش هم دلش بخواهد بجهت توسعه شهرستان های باشت و گچساران کار را به حسینی بسپارد اما گذشت زمان همه چیز را مشخص می‌کند.

ماندن یا نماندن تاجگردون در کرسی نمایندگی مجلس راه روشنی برای آینده این حوزه انتخابیه خواهد بود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.