گروه: اخبار استان خبر: 158855 / تاریخ انتشار : 1399/3/13 ساعت : 13:37

زنگ خطر برای شهروندان یاسوجی+ تصاویر

بسیاری از بافت های مسکونی در مرکز یاسوج از جمله بافت فرسوده چشمه نباتی مقاومت پایینی دارند که می تواند برای شهروندان خطر آفرین باشد .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس 

بافت‌های فرسوده تنها مختص به کشور ما نبوده و بدون شک این بافت ها تاثیرات عمده ای بر شرایط  اجتماعی و زیست محیطی شهرها دارند.

استان کهگیلویه و بویراحمد به‌ ویژه یاسوج مرکز استان بر حسب برآوردها و بررسی کارشناسان و تحلیل‌های آماری از سوی دبیرخانه کارگروه زلزله نگاری کشور بر روی گسل زلزله واقع شده و به‌رغم هشدارهای جدی اما به نظر می‌رسد هنوز اراده و عزم راسخی برای کاهش میزان ریسک پذیری در برابر وقوع بلایای طبیعی در این استان در عرصه عمل به وجود نیامده است.

 

بر اساس اعلان دبیرخانه کارگروه زلزله نگاری کشور طی ۱۳ سال گذشته بیش از ۲۰ زمین لرزه بالای پنج ریشتری در فاصله کمتر از ۱۰۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است و با این تفاسیر باید دوران آزمون و خطا در خصوص زلزله را به پایان رساند و به فکر راه چاره ای برای این موضوع بود.

 

 شهر یاسوج را می توان یکی از مناطق حساس و  تراکم بالای زلزله در کشوردانست که توجه به موضوع ایمن سازی و رعایت مسائل فنی در ساخت و سازها و شناسایی پهنه های زلزله خیز در آن به شدت احساس می شود و در بین این بافت ها و مناطق حساس در مرکز این شهر می توان به  محله چشمه نباتی اشاره کرد.

 

 

 

 بررسی ها نشان داده که وضعیت ساختمان های مناطق بافت فرسوده  در برابر زمین لرزه ها  مقاوم نیستند و این موضوع می تواند زنگ خطری برای منطقه چشمه نباتی یاسوج دانست که بسیاری از بناهای این منطقه فرسوده و بناها در این منطقه خشت و گِلی است.

 

آنچه مهم است اقدام  و ایجاد فرصت با مشوق های تحریک کننده در نوسازی و یا غیر مسکونی کردن بناهای فرسوده این منطقه از شهر یاسوج است تا در آینده شاهد آسیب پذیری و خطر برای ساکنان این منطقه نباشیم.

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است؛

 
 
 
 
 
 

 

انتهای پیام/ 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.