گروه: اخبار استان خبر: 158803 / تاریخ انتشار : 1399/3/12 ساعت : 10:24
دانشجویان دانشگاه آزاد دست به کار شدند

نامه به ریاست دانشگاه و جمع آوری امضا برای درخواست تجدید نظر در رویکرد عدم توجه به حقوق دانشجویان

دانشجویان در این نامه نسبت به موضوعاتی مانند مختل بودن سامانه آموزش مجازی و مشکلات ان همچنین مشکلات پرداخت شهریه اشاره کردند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد یاسوج با ارسال نامه ای به ریاست دانشگاه خواستار تجدید نظر در رویکرد عدم توجه به حقوق دانشجویان این دانشگاه شدند.

دانشجویان در این نامه نسبت به موضوعاتی مانند مختل بودن سامانه آموزش مجازی و مشکلات ان همچنین مشکلات پرداخت شهریه اشاره کردند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

متن کامل نامه در ادامه آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج،
جناب اقای دکتر جانی‌پور؛

سلام علیکم
ما دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج بعد از مدت‌ها پیگیری مسائل دانشجویی و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب تصمیم گرفتیم به طور مستقیم با شما مکاتبه کنیم.


از اولین روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی مراکز آموزشی دغدغه دانشجویان و والدینشان تکلیف ترم جاری و سرنوشت تحصیلیشان بود.


از ابتدای تشکیل کلاس‌ها در سامانه آموزش مجازی مشکلات فراوانی برای دانشجویان ایجاد شد.


در همان هفته‌ی سوم فروردین با شروع رسمی کلاس‌ها در سامانه مجازی سامانه مختل شد که با مطالبه‌‌‌ی دانشجویان از معاون محترم آموزشی و رییس مرکز فناوری دانشگاه، علت را غافلگیری و عدم پیش‌بینی حضور این تعداد از دانشجویان که حتی نیمی از دانشجوها هم نبودند اعلام کردند و وعده‌ی توسعه‌ی پهنای باند طی هفته‌های آینده را دادند که امروز بعد از تقریباً ۵۰ روز هنوز سامانه مختل است.

 

مسئله‌ی مهم دیگر عدم اهتمام برخی اساتید برای برگزاری کلاس‌ها در سامانه‌ی مجازی بود که مسئولین مربوطه به عدم دسترسی به پنل حضور و غیاب اساتید اذعان نموده و وعده‌ی نظارت را بر اساتید به محض ایجاد این پنل دادند که باز هم تا به امروز تغییری ندیده‌ایم.

 

مسئله مهم دیگر عدم دسترسی دانشجویان به صفحه‌ی دانلود کلاس‌ها بود که باز هم مسئولین مربوطه وعده‌ی ایجاد قسمتی در سایت موسوم به سیدای یاسوج برای بارگذاری فایل جزوات اساتید و صوت کلاس‌ها را دادند که امروز در انتهای ترم هیچ خبری نشده است.

 

جالب‌تر آنکه امروز کاربر پشتیبان واحد یاسوج و کاربری که به نام یکی از مسئولین مهم دانشگاه در همه‌ی کلاس‌های مجازی هم عضو هستند هنوز یک بار هم به بسیاری از کلاس‌ها دسترسی نداشته‌اند.


مسائل و مشکلات حول سامانه آموزش مجازی بسیار است ولی به همین مقدار بسنده می‌کنیم.


و اما مسئله‌ی حیاتی و مهم حذف ترم اختیاری و شهریه؛ با وجود اعلام وزارت علوم به دانشگاه‌ها برای اختیاری بودن حذف ترم و عدم احتساب در سنوات تحصیلی، دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان خود را از این حق مسلم محروم کرده است. بعضی مسئولین در پاسخ به اینکه چرا چنین تصمیم ‌یک‌طرفه‌ای از سوی دانشگاه گرفته شده، می‌گویند چون حقوق کارمندان و اساتید را در ایام کرونا باید بپردازیم، نمی‌توانیم شهریه دانشجویان را عودت دهیم.

 

این سوال مطرح می‌شود که بار سنگین مشکلات شیوع کرونا در کشور را فقط دانشجویان به تنهایی باید به دوش بکشند، به خصوص در استان ما که از مناطق کمتر برخوردار کشور است؟ در شرایطی که دانشجویان نه امکان بهره‌مندی از آموزش حتی به صورت صوتی را دارند و نه اختیار برای تصمیم در مورد حذف ترم.

 

نیک آگاهید که هزینه‌ی تحصیل برخی دانشجویان حاصل دسترنج خود دانشجویان و والدین آنان از مشاغلی است که در ایام کرونا تعطیل بوده‌اند و حتی در تأمین امکانات اولیه زندگی مثل مسکن و خوراک دچار مشکل شده‌اند ولی جایگاهی برای این دانشجویان در تصمیم‌گیری شما مسئولین دانشگاه نمی‌بینیم.

 

هنوز منابع درسی و امتحانی خیلی از دروس مشخص نشده و برخی اساتید با ابداع شیوه‌های عجیب اقدام به نمره‌دهی و اعلام تکالیف سنگین می‌کنند. همچنین خیل عظیمی از دانشجویان از وضعیت دروس عمومی بی‌خبرند و مطلعین هم از شیوه‌ی برگزاری و هزینه‌ی شرکت در آزمون‌های آنلاین ناراضی‌اند.

 

برخی دانشجویان در روستا زندگی می‌کنند و امکان دسترسی به اینترنت را ندارند و هستند دانشجویانی که اصلاً توانایی خرید گوشی هوشمند را ندارند‌. در چنین شرایطی که دانشگاه با وجود صرفه‌جویی‌ها از محل عدم استفاده از امکانات محیطی حتی حق تخفیف شهریه و هزینه سرویس را هم نادیده گرفت و طی اقدامی عجیب تاریخ یکم تا هفدهم خردادماه که شامل تنها هفت روز کاری است را در روز سوم خرداد به عنوان برگزاری کلاس رفع اشکال (آن‌ هم نه به صورت جامع در سایت و کانال‌های دانشگاه) اعلام کرده که تا به امروز حتی نیمی از دانشجویان هم از آن مطلع نشده‌اند و بعضاً اساتید در دانشگاه حاضر نشده‌اند و دانشگاه حتی زحمت اضافه کردن چند هفته به تقویم دانشگاه برای افزایش تعداد جلسات کلاس‌های حضوری را به خود نداد و قصد برگزاری کلاس‌ها و و امتحانات کاملاً مطابق تقویم آموزشی ابتدای ترم را دارد که واقعا این همه بی‌توجهی به حقوق دانشجویان غیرقابل توجیه است.


ما دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به نادیده‌ گرفتن حقوقمان معترضیم و مجموعه‌ی این اقدامات را پایمال شدن حقوق مسلم خود می‌دانیم و تقاضا داریم هرچه سریعتر جلسه‌ای با حضور نمایندگان دانشجویی جهت تصمیم برای این موارد برگزار گردد.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.