گروه: اخبار استان خبر: 158393 / تاریخ انتشار : 1399/3/3 ساعت : 12:47

بهره برداری از یک ورزشگاه عجیب در دهدشت/ بلاد شاپور ورزشگاه شد +تصاویر

برخی از جوانان شهر دهدشت از بی در و پیکری این شهر تاریخی و بزرگ استفاده کرده و قسمتی از آن را به ورزشگاه کوچکی برای تفریح و مسابقه فوتبال تبدیل کرده اند

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس قدمت بافت تاریخی دهدشت یا همان بلاد شاپور به دوره ساسانی بر می‌گردد و در دوران صفویه به اوج توسعه و رونق خود می‌رسد و آثار متعددی نیز از دوران قاجار در بافت قدیم این شهر برجای مانده است.این شهر در گذشته‌های دور جزو بلاد شا‌پور و سابقه‌ای طولانی در تاریخ دارد که دیر زمانی مرکز بلادشاپور و به هفت گنبد مشهور بود.

 

بلاد شاپور به واسطه قرار گرفتن بر سر راه پایتخت صفویان به بنادر جنوبی و نیز نزدیکی به شهر ارجان نقش مؤثری در اقتصاد به خصوص تجارت آن زمان ایفا می‌کرده است.
 
گچ‌بری‌ها و طاق و قوس‌های زیبای این بافت جان تازه‌ای به این مجموعه شگفت‌انگیز داده، به طوری که هر فرد آگاه به مسائل معماری و فرهنگی را مجذوب و متحیر می‌سازد.
 
 
این شهر تاریخی چندین بار با بارش باران های سیل آسا و تغییرات جوی مخصوصا در فصول زمستان دستخوش تخریب های فراوان قرار گرفته و در چند سال گذشته بخش کوچکی از این بنای تاریخی تعمیر شد.
 
 
اما این روزها برخی تحرکات در  شهر تاریخی دهدشت تعجب همگان را برانگیخته است. برخی از جوانان شهر دهدشت از بی در و پیکری این شهر تاریخی و بزرگ استفاده کرده و قسمتی از آن را به ورزشگاه کوچکی برای تفریح و مسابقه فوتبال تبدیل کرده اند و هر روزه در آن  مسابقات فوتبال برگزار می شود.
 
---
 
حال نکته ی قابل توجهی این است که مسئولان میراث فرهنگی چگونه این شهر تاریخی را به حال خود رها کرده که این گونه تحرکات به راحتی در آن صورت گیرد.
 
 
علاوه بر این, مشاهده این تحرکات و همچنین چرای دام های عشایر حاشیه شهر در این شهر هزار ساله موجب می شود تا این موضوع به ذهن ها خطور کند که با وجود این اتفاقات بناهای تاریخی و آثار باستانی این شهر که کم نیستند چگونه از دست سارقان در امان اند.
 
 
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری ومسئولان شهرستانی باید در امور گذشته و حال مربوط به شهر باستانی دهدشت و خطراتی که آن را تهدید می کند پاسخگو باشند.
 
 
در ادامه تصاویر تکمیلی آمده است؛
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.