گروه: اخبار استان خبر: 158390 / تاریخ انتشار : 1399/3/3 ساعت : 11:51

نقش کهگیلویه و بویراحمد در عملیات بیت‌المقدس /یک گردان ۴۲ شهید و ۱۱ آزاده هم استانی در حماسه 3خرداد

معاون فرهنگی بنیاد شهید وامورایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد نقش رزمندگان این استان را در عملیات بیت المقدس در قالب یک گردان و با تقدیم ۴۲ شهید و ۱۱ آزاده، حماسی و تاریخی خواند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس احمد بهرامی در خصوص سالروز عملیات بزرگ بیت المقدس و حماسه غرورآفرین فتح خرمشهر اظهار داشت: فتح خرمشهر در حقیقت فتح  ارزش‌های اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) و نقطه آغازین پیروزی افتخارآفرین سربازان ولایت در برابر ایادی استکبار و رژیم بعث عراق بود.


وی فتح خرمشهر را فتح الفتوح 8 سال دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: عملیات  بیت‌المقدس با استعانت از خداوند متعال و تاسی گرفتن از فاتح خیبر مولی الموحدین علی(ع)  که مقارن با ایام میمون و مبارک میلاد آن حضرت بود با رمز «یا علی ابن ابیطالب (ع)» مزین شد. 


بهرامی  گفت: آن روز دست عنایت خداوند بر سر شیعیانش بود و فرزندان این ملت را چنان پیروزی آشکاری عطا کرد که چشم جهانیان را خیره نمود.


بهرامی  افزود: در هنگام آن فتح بزرگ، کشور عزیزمان همچون امروز از سوی دشمنان قداره بند در تحریم بود، فشارهای منطقه‌ای و بین المللی بر کشور و نظام اسلامی به اوج رسیده بود، به گونه‌ای که تا یک هفته بعد از پیروزی، رسانه‌ها و خبرگزاریها و رادیوهای دنیای کفر حرف های صدام را پخش و اعلام می کردند که «خرمشهر در دست عراق است» .


وی با بیان اینکه پس از آن رزمندگان، خبرنگاران را به خرمشهر بردند خاطرنشان کرد:  با این اقدام پرده نفاق از چهره دیوسیرتان کنار رفت و ضمیر واقعی آنان هویدا گشت و مشخص شد که خرمشهر، شهر خون و قیام آزاد گشته و بار دیگر به میمنت قدوم زاهدان شب و شیران روز ایران زمین دوباره چهره خونینش پاک و خرم گشته است.


معاون فرهنگی واموزشی بنیاد استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: آن روز وظیفه رزمندگان اعم از ارتشی، سپاهی، بسیجی و در یک کلام وظیفه ملت ایران خلق حماسه سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر بود و امروز بعد از چهل سال  سوم خرداد نور در نور گردیده است و  بر ما امام حسینیان و زینبیان همچون آن روز که به ندای رهبر عزیز لبیک گفتیم و حماسه آفریدیم، فرض است که به ندای امام خامنه ای هم لبیک گفته و پشت سر ایشان جهت خلق حماسه های دیگر حرکت کنیم.


نقش رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد در عملیات  بیت‌المقدس


معاون فرهنگی بنیاد شهید وامورایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به نقش رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد در عملیات غرورآفرین بیت المقدس اشاره کرد و گفت: در تاریخ تمامی جنگ‌ها و از منظر فرماندهان و مستشاران نظامی و جغرافیای طبیعی و ژئوپلیتیک همیشه از رودخانه و آب به عنوان مانعی برای انسداد مرز و پشتوانه طبیعی محکمی در برابر تهاجمات دشمن قلمداد می‌شود، از این رو در بحبوحه تصرف خرمشهر به دست رژیم بعثی، فرضیه عبور رزمندگان ایرانی از رودخانه کارون و اروند، در فکر و ذهن نظامیان عراقی، نبوده و خطور نمی کرد، شرایط رزمی و سیاسی به گونه‌ای بود که باید معادلات منطقه‌ای و جنگ به سمت و سوی دیگر رقم می‌خورد و در این شرایط حساس ایران چاره‌ای جز بازپس‌گیری خرمشهر عزیز و غلبه بر دشمن نداشت.


بهرامی  افزود: پس از 2 سال و اندی و بعد از مدتها کار اطلاعاتی و جلسات قرارگاه‌ها و اتاق فکر فرماندهان عالی‌رتبه نظامی، نهایتاً کار عملیات بدین سمت سو پیش رفت که با استفاده از اصل غافلگیری و عبور از کارون عرصه را بر دشمن تنگ و نهایتاً حلقه محاصره را از سه راه اصلی مسدود نمایند که این نقشه به وسیله فرماندهان سپاهی و ارتشی، برادران محسن رضایی و صیادشیرازی و همچنین فرماندهان وقت آن زمان سردار شهید حسین خرازی فرمانده تیپ امام حسین (ع) ، سردار شهید احمد کاظمی و سایر عزیزان عملی شد.


وی گفت: شایان ذکر است توان نظامی دشمن و توان نظامی ایران قابل قیاس نبود اما آنچه که روحیه و شجاعت رزمندگان ایران را دو چندان می‌کرد ایمان اراده و همان نوید پیروزی بخش بود که امام(ره) با بصیرت ایمان قلبی، نوید آن را داده بود و در جلسه‌ای که با حضور فرماندهان و نماینده امام (ره) در شورای عالی جنگ خطاب به فرماندهان سپاه و ارتش عنوان فرمودند : تا ببینم توکل‌تان به خدا چقدر باشد و این گونه می‌شود که فرج پیروزی با ندای الله‌اکبر در خرمشهر عزیز طنین انداز می‌شود و این فرمایش گهربار و تاریخی امام خمینی(ره) که خرمشهر را خدا آزاد کرد محقق می شود.


بهرامی ؛حماسه آفرینی و نقش رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد در عملیات غرور آفرین بیت المقدس را تاثیرگذار و حیاتی عنوان کرد و افزود: هر چند با توجه به عدم منابع نوشتاری اسناد مکتوب مواجهه بوده‌ایم اما حضور فرماندهان و همرزمان که خود در این عملیات حضور چشمگیر داشته‌اند به عنوان بخش قابل توجهی از تاریخ شفاهی ما بوده‌اند.


معاون فرهنگی واموزشی بنیاد شهید  استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: استان ما به دلیل اینکه در ابتدای جنگ و سال‌های نخست فاقد تیپ و سازمان رزم مستقلی بوده اند در قالب دو گردان عملیاتی و یک گردان پشتیبانی در تیپ امام حسین(ع) به فرماندهی سردار شهید حسین خرازی و لشکر 7 ولی‌عصر نقش بسزایی ایفاء کردند.


وی گفت: در این عملیات گردان امام هادی (ع) به فرماندهی سردار شهید مفقود الجسد عبدالله نجفی، گردان امام علی(ع) و گردان پشتیبان در مرحله سوم عملیات بیت المقدس حضور فعال داشتند .


بهرامی در پایان گفت: در حماسه فتح خرمشهر رزمندگان استان با تقدیم 42 شهید گرانقدر و تعداد 11 آزاده سرافراز در شروع و سه مرحله عملیات، نقش چشمگیری داشته و حماسه‌ای تاریخی خلق کردند.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.