گروه: اخبار استان خبر: 158298 / تاریخ انتشار : 1399/3/1 ساعت : 09:17

تعطیلات عید فطر به این استان نروید / کرونا بیداد می کند

تعطیلات عید فطر در پیش است و قطعا با رفت و آمدها و ازدحام شاهد سیر افزایش بیماری کرونا خواهیم بود، که به مردم توصیه می شود به استان سیستان و بلوچستان نروند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به دلیل عدم رعایت مردم و ایجاد تجمع در مراسم ترحیم یکی از اهالی روستا بوده و سهل انگاری و عدم توجه به اصول و هشدارهای بهداشتی، موارد مثبت کرونا در منطقه نجف آباد خاش رو به افزایش است.

به گفته معاون اجرایی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان روز بروز بر جمع موارد مثبت کرونا در منطقه نجف آباد خاش افزوده می شود و تا کنون؛ تعداد مبتلایان نجف آباد خاش حدود ۴۵ نفر است.

مهدی زنگنه افزود: اقدامات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای مراقبت از افراد سالم و درمان بیماران مبتلا در خاش تشدید یافته است و تیمهای بهداشت ودرمان بصورت شبانه روزی در منطقه حضور دارند.

مردم عزیز استان از اتفاقات پیش آمده در نجف آباد خاش درس بگیرند و شرایط بوجود آمده در سطح شهرها و مراکز تجمعی را با رفتارهای پیشگیرانه تغییر دهند.

تعطیلات عید فطر در پیش است و قطعا با رفت و آمدها و ازدحام شاهد سیر افزایش بیماری خواهیم بود، که به مردم توصیه می کنیم اصول بهداشتی را رعایت کنند.

۸۰۰ مورد مثبت آزمایشگاهی استان کرونا در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز می‌گوید: اردیبهشت ماه اوج و پیک بیمارب جرونا در استان سیستان و بلوچستان بود وامیدوارم در خردادماه شاهد فروکش کردن بیماری در استان باشیم، ۴۰ درصد فوت شدگان ناشی از کرونا در اردیبهشت ماه فوت شده اند.

دکتر قاسم میری علی آباد بیان کرد: شواهد نشان می دهد که همچنان موارد بر اثر ازدحام و ترددهای غیرضروری رخ داده است، قطعا آمار مبتلایان به کرونا منطقه نجف آباد خاش در روزهای آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: با این روند و عدم توجه به هشدارهای بهداشتی شاهد اوضاع وخیم تری از بحران کرونا خواهیم بود.

بیش از ٧٠٠ خانوار از جمعیت روستای نجف آباد شهرستان خاش غربالگری شده اند

مسئول ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جلسه ستاد بحران در خاش اظهار کرد: نقاهتگاه مستقر در نجف آباد ظرفیت بستری ۵٠ بیمار را دارد.

عبدالرزاق پاکزاد افزود: به منظور شناسایی به موقع افراد مبتلا به کرونا یک مرکز ١۶ ساعته و آزمایشگاه سیار در محل روستا مستقر شده است.

وی بیان کرد: با هدف انتقال سریع افراد بد حال به بیمارستان، یک تیم اورژانس با آمبولانس در روستا استقرار یافته است.

وی گفت: برای تردد کمتر اهالی روستای نجف آباد به منظور تهیه مایحتاج زندگی، ٢ بسته معیشتی در قالب طرح همدلی مومنانه بین خانوارهای روستا توزیع خواهد شد.

در جلسه ستاد بحران شهرستان خاش که با موضوع طغیان بیماری در منطقه نجف آباد برگزار شد با استقرار فرماندهی مستقل بحران، نظارت بر اقدامات مراقبتی، اجرای دقیق فاصله گذاری اجتماعی، بازنگری در برگزاری نماز عید فطر، کنترل مبادی ورود و خروج روستا توسط نیروهای بسیجی موافقت شد.

1242 مورد مثبت آزمایشگاهی کرونا در سیستان و بلوچستان تا 30 اردیبهشت ماه جاری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این زمینه اظهار کرد: مجموع افراد بستری شده در بیمارستان های استان با بیماری های حادّ تنفسی تا صبح امروز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه به ۲۸۶۳ نفر رسیده است که ۲۳۹۷ نفر از آنان پس از طی دوره درمان، ترخیص شده اند.

سید محمد هاشمی شهری افزود: در این مدت مجموع موارد مثبت آزمایشگاهی کووید-۱۹ در بیماران بستری و سرپایی استان به ۱۲۴۲ مورد رسیده است که ۸۱۸ و ۲٢٢ و ۲۰۲ نفر به ترتیب در محدوده تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر هستند.

وی ادامه داد: از مجموع ۱٢٠٢ مورد مثبت آزمایشگاهی نیز ۵۱۲ نفر بعد از دریافت خدمات درمانی از بیمارستان ترخیص شده اند، ۵۶ نفر همچنان در بیمارستان های استان بستری هستند، ۶۰۵ نفر مراحل درمان سرپائی و نقاهت را در منزل سپری می کنند و ۶۹ نفر نیز متاسفانه جان باخته اند.

در نمونه های مثبت آزمایشگاهی کرونا از همه اقشار و گروههای سنی وجود داشته اند

رییس امور آزمایشگاههای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز می‌گوید: ۴ آزمایشگاه فعال کرونا در سراسر استان و تیم های آزمایشگاهی در مراکز ۱۶ ساعته غربالگری خدمات تشخیصی و بیماریابی را ارائه می دهند.

علیرضا سلیمی افزود: این بیماری به کسی رحم نکرده است و همه گروههای خونی و همه اقشار را درگیر کرده است و حتی ۲۰ نفر از همکاران آزمایشگاه هم مبتلا شده اند و با طی کردن دوران نقاهت بهبود یافته اند

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.