گروه: اخبار استان خبر: 158272 / تاریخ انتشار : 1399/3/1 ساعت : 08:02
در گفتگو با صبح زاگرس مطرح شد

7 هزار کهگیلویه و بویراحمدی کارت اهدای عضو دارند/مردم درک کنند که مرگ مغزی به معنای فوت فرد است

مسئول تیم فرآهم آوری پیوند دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: سامانه انجمن اهدای عضو ایرانیان در کشور راه اندازی و تاکنون قریب به 7 هزار نفر از مردم استان از این سامانه کارت اهدای عضو دریافت کرده اند.

مسئول تیم فرآهم آوری پیوند دانشگاه علوم پزشکی در گفت و گو با  پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گفت: از سال 84 که کار اهدای عضو در استان شروع شده است ما همیشه جزو استان های پیشرو بوده ایم، از آن سال  تاکنون قریب به 200 مورد اهدای عضو در استان انجام شده است که از این تعداد بیش از 500 عضو اهدا شده است.

 

سینا سعیدی به آمار اهدای عضو در استان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سال گذشته  18 اهدای عضو در استان انجام شده است که از این تعداد بیش از 40 عضو برداشت و به بیماران نیازمند اهدا شده است، که کم سن ترین فردی که از آن عضو برداشت شده است کودک 5 ساله و مسن ترین آن نیز فردی 68 ساله بوده است.

 

 وی به سال 99 اشاره کرد و گفت: اکنون با توجه به شرایط کرونا کمترشدن افراد مرگ مغزی شده، تا کنون موردی  از اهدای عضو در استان نداشته ایم.

 

مسئول تیم فرآهم آوری پیوند دانشگاه علوم پزشکی استان  به سامانه انجمن اهدای عضو ایرانیان اشاره کرد و گفت: قریب به 7 هزار نفر از مردم استان در این سامانه کارت اهدای عضو دارند البته برخی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه دانشوری زودتر اقدام به صدور کارت اهدای عضو کردند و نمی توانیم بگوییم چند نفر از مردم استان در سامانه این دانشگاه کارت اهدای عضو دارند.

سعیدی عنوان کرد:  برداشت عضو در بیمارستان های استان انجام می شود اما پیوند عضو در بیمارستان ابوعلی سینای شیراز صورت می گیرد، با توجه به اینکه راه اندازی بخش پیوند عضو در استان به یک سری زیرساخت ها و بخش های جانبی مثل بخش هسته ای  نیاز دارد، به محض اینکه بخش هسته ای در دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شود در کنارش بخش پیوند عضو را نیز ایجاد می کنیم.

 

وی ادامه داد: از فرد مرگ مغزی شده امکان برداشت 8 عضو وجود دارد، ریه،  کلیه ها، پانکراس، روده و کبد از جمله اعضایی هستند که از فرد مرگ مغزی شده برداشت و به بیماران نیازمند اهدا می شود.

 

 مسئول تیم فرآهم آوری پیوند دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص مرگ مغزی بیمار و نحوه اهدای عضو گفت: وقتی بعد از بررسی و تایید تیم 5 نفره  که 4 نفر از آن ها متخصص هستند مشخص می شود که فردی مرگ مغزی شده است، انتظار داریم مردم این موضوع را متوجه شوند که فردی که دچار مرگ مغزی شده است برگشتش به دنیا صفر است و مرگ مغزی به معنای فوت شدن فرد است، و به اهدای عضو که یک کار خداپسندانه است رضایت دهند، قبول داریم شرایط خیلی سخت و فشار زیادی روی خانواده آن فرد است، اما وقتی گفته می شود مرگ مغزی شده است خانواده بیمار مطمئن باشند دیگر هیچ کاری نمی توان انجام داد و به اهدای عضو رضایت دهند.

 

سعیدی تصریح کرد:  اینکه چه تعداد بیمار در استان به پیوند عضو نیاز دارند مشخص نیست چرا که به استان های دیگر مراجعه می کنند، اما آمار بیماران دیالیزی در استان 245 نفر است که اکثر این افراد امکان پیوند برایشان وجود دارد، با رایزنی که با بیمارستان پیوند اعضای شیراز انجام شده است وقتی برداشت عضوی در استان انجام می شود و قرار است در شیراز پیوند انجام شود اولویت با بیماران استان است، در سال گذشته از بیماران دیالیزی استان 27 مورد پیوند کلیه انجام دادند.

 

وی به نحوه دریافت کارت اهدای عضو اشاره کرد و گفت: افرادی که تصمیم دارند کارت اهدای عضو دریافت کنند می توانند کد ملی خود را شماره 3432 ارسال و یا به سایت انجمن اهدای عضو مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.