گروه: اخبار استان خبر: 157940 / تاریخ انتشار : 1399/2/25 ساعت : 08:52
معاون دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:

دست درازی به گیاهان کوهی جنایت در حق طبیعت است/مردم آتش افروزان طبیعت را معرفی کنند

عیسی حسنی گفت: در این ایام با دو چالش مهم در مراتع و جنگل‌های استان مواجه هستیم، موضوع اول روشن کردن آتش در طبیعت و مساله دوم ریشه کن کردن گیاهان دارویی و کوهی و گونه های وحشی برای فروش سرگل و پیاز آنها در بازار است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، در خصوص آتش افروزی هایی که در طبیعت انجام می شود گفت: مردم اسم افرادی را که در طبیعت آتش افروزی کرده یا  با درآوردن  پیاز گیاهان و سر گُل آنها موجب انقراض گیاهان می شوند را به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان معرفی کنند.

 

عیسی حسنی بیان کرد:  در این ایام با دو چالش مهم در مراتع و جنگل‌های استان مواجه هستیم، موضوع اول روشن کردن آتش در طبیعت و مساله دوم ریشه کن کردن گیاهان دارویی و کوهی و گونه های وحشی برای فروش سرگل و پیاز آنها در بازار است.
 
 
وی افزود:  این دو چالش طی سنوات گذشته آسیب های جبران ناپذیری به جنگل‌ها و مراتع استان وارد کرده که سال‌های سال جبران نخواهند شد، در آوردن پیاز گیاهانی مانند سیر و موسیر و بن سرخ و... و چیدن منفعت طلبانه سَرگل گیاهانی مانند بیلهر و ریواس و انجدان.. عواملی است که شاید بتوان آن را جنایت در حق طبیعت دانست.
 
 
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تصریح کرد: با ریشه کنی و چیدن سرگل ، این گیاهان برای همیشه از بین می روند و نسل آنها به مرور منقرض می شود؛ گیاهانی مانند کلوس(کرفس کوهی) در استان ما تقریبا به مرز انقراض نزدیک شده اند.
 
 
حسنی تصریح کرد: از طرف دیگر  بحث آتش افروزی در جنگل ها و بی مبالاتی نسبت به  خاموش کردن آتش بلای جان جنگل‌ها و مراتع استان شده است از همه مردم استان می خواهم نسبت به اقدام افراد شرور که عمدا جهت خشک کردن درختان آتش افروزی می کنند بی تفاوت و ساکت نباشند و ضمن امر به معروف و نهی از منکر نسبت به این افراد و تذکر لسانی در صورت عدم توجه گزارش اقدامات مجرمین را به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد یا تمامی دادستان‌های محترم حوزه های قضایی اعلام نمایند.
 
وی عنوان کرد:  سامانه سجام معاونت پیشگیری به آدرس www.sajam.adliran.ir  به طور شبانه روزی آماده دریافت  گزارشات مردم است، البته بهتر این که مستند به عکس و فیلم و سایر ادله باشد.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 10 نظر
یاسر
1399/2/25 - 09:50
متاسفانه برخی به خاطر ندای مجبور هستند به خرید و فروش گیاهان کوه دست بزننند
rateup 0
 ratedown 0
مسعودی
1399/2/25 - 09:51
برادر من اینکه دلیل نمیشه پس هر کی پول نداره باید بره دزدی کنه.....نباید با برداشت بی رویه از این گیاهان زمینه انقراض انها را فراهم کنیم
rateup 0
 ratedown 0
علی بهمنی
1399/2/25 - 09:53
باید قوانین سختگیرانه تری نسبت به برداشت بی رویه گیاههان کوهی وضع کرد
rateup 0
 ratedown 0
فاطمه
1399/2/25 - 09:53
با این شرایط چند سال دیگر اثری از این گیاهان نیست
rateup 0
 ratedown 0
قاسم
1399/2/25 - 09:55
واقعا برخی افراد با بی توجهی اـشی در جنگل ها روشن می کنند و بدون از خاموش کردن آتش محل رو ترک می کنند که این موضع باعث آتش سوزی در برخی مناطق استان بخصوص مناطق گرمسیری شده است
rateup 0
 ratedown 0
شهلا
1399/2/25 - 09:56
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تصریح کرد: با ریشه کنی و چیدن سرگل ، این گیاهان برای همیشه از بین می روند و نسل آنها به مرور منقرض می شود؛ گیاهانی مانند کلوس(کرفس کوهی) در استان ما تقریبا به مرز انقراض نزدیک شده اند. برادر من دلیل این موضع کم بودن نیروی کادر محیط زیست است واقعا برای استان ما که دارای منابع زیاد طبیعی است چند نیروی گشت زنی وجود دارد....چرا در این چند سال هیچ نیروی اضافه نشده است
rateup 0
 ratedown 0
بابک
1399/2/25 - 09:57
چرا نباید نسل های آینده بتوانند این نعمت های خداوند بهره ببرند ...چرا ما انسان ها در حق آیندگان ظلم می کنیم
rateup 0
 ratedown 0
ثریا
1399/2/25 - 10:01
واقعا ریشه بی لهر در این چند سال در آوردن مردم چرا هیچ کس جلو خرید و فروش این گیاهان رو در چهارراه سبزی فروشان یاسوج نمی گیرد.
rateup 0
 ratedown 0
غلامی
1399/2/25 - 10:01
ریشه کنی گیاهان کم بود حالا باید جنگل ها رو هم اـش بزنید.......واقعا حیف این طبیعت که دست ماست
rateup 0
 ratedown 0
سهرابی
1399/2/25 - 10:02
بله درست می فرمایید حیف این طبیعت...
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.