گروه: اخبار استان خبر: 157600 / تاریخ انتشار : 1399/2/17 ساعت : 14:40

تذکر معاون دادگستری استان به نگه داشتن حرمت روزه داران

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گفت: هم استانی های ما مردم دین‌مداری هستند و حرمت های الهی را به ویژه در خصوص ماه مبارک رمضان با جدیت رعایت می کنند.

حسنی در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، در خصوص رعایت الزامات ماه مبارک رمضان گفت: اگرچه روزه یک امر شخصی و تکلیف الهی بین فرد و خدای تبارک و تعالی می‌باشد و بر اساس نص صریح قرآن کریم اگر فردی دارای عذر موجه باشد و توانایی یا امکان روزه گرفتن را ندارد با توجه به شرایط از گرفتن روزه  معذور است، اما وقتی در سطح جامعه به این موضوع نگاه می‌کنیم این فرد نمی‌تواند در سطح جامعه هنجارهای دینی را شکسته و اقدام به روزه خواری نماید.

 

وی افزود: برخی افراد تصور می کنند اگر در منزل خود می توانند روزه نگرفته و از طعام یا آشامیدنی یا دخانیات استفاده کنند در سطح جامعه و در منظر و مرعای عمومی هم مجازند و  همین کار را می توانند انجام دهند در حالیکه این طور نیست و این اقدام در مراعی و منظر عمومی جرم بوده و به عنوان یک گناه شرعی و تعزیر قانونی محسوب می شود و شخص در صورتی که توسط ضابطین رویت یا دستگیر شود، قابلیت تعقیب قضایی و برخورد را خواهد داشت.

 

وی عنوان کرد:  انتظار می‌رود که مردم عزیز است استان که از نظر دیانت و اعتقاد به دین و مذهب در سطح بالایی قرار دارند این الزامات  ظاهری را رعایت کرده و حرمت ها را نشکنند و اگر احیاناً فردی بر اثر ناآگاهی در سطح جامعه در انظار عمومی مرتکب روزه‌خواری به هر نحوی می شود او  را راهنمایی و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر نمایند.
 
 
معاون پیشگیری از وقوع جرم  دادگستری استان تصریح کرد: بدیهی است در صورتی که این اقدامات از سوی اصناف و کسبه رعایت نشود باز هم مصداق همین موضوع و جرم و تخلف صنفی است.
 
 
وی گفت، قانون برای این افراد تکلیف مشخص کرده. در خصوص اصناف علاوه بر تخلف صنفی برای شخص نیز مجازات داردف همچنین  برای افرادی که در منظر عموم روزه خواری می‌کنند مطابق قانون تعزیرات مجازات شلاق در نظر گرفته است.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
۱
1399/2/18 - 12:14
سلام بفرمایید در صورت مشاهده چنین مواردی به چه شماره ای گزارش داده بشه
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.