گروه: اخبار استان خبر: 157022 / تاریخ انتشار : 1399/2/4 ساعت : 18:26

یادداشت/کرونا فرصتی مغتنم برای شناسایی و ریشه کنی ویروس فقر

کرونا با همه تلخی که دارد، ثابت کرد فرقی بین غنی و فقیر ،توسعه یافته ودرحال توسعه نیست و باید درس بگیریم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛فعال فرهنگی-سیاسی و مدرس دانشگاه در یادداشتی بر لزوم توجه به فقرا و برقراری عدالت اجتماعی در شرایط کرونایی پیش آمده تاکید کرد.

متن یادداشت طاهره طیبی به شرح ذیل است:

می‌شود در آزمون کرونا درخشید

 بنی آدم اعضای یکدیگرند  که درآفرینش زیک گوهرند؛مفهوم این بیت شعر، مصداق  مهم ترین پیام کروناست.

بیماری و ویروسی که اگر آن را یک آزمون الهی بدانیم، با تمام تلخی ها درس های زیادی داشته ودارد .

 

 کرونا فریاد بی صدای آسمان ،طبیعت وجانداران شد .کرونا یادآوری کرد نیازآسمان و زمین و طبیعت را بهتنفس ،به آزادی و اما بازگشت انسانها به ریشه یابی ،در جستجوی عدالت و برابری.

 

کرونا با همه تلخی که دارد، ثابت کرد فرقی بین غنی و فقیر ،توسعه یافته ودرحال توسعه نیست و باید درس بگیریم.

 

کرونا مفهوم زندان و تلخی زندان را نه به یک فرد،نه به یک کشور بلکه به کل جهان ثابت کرد،  همانطور که داریم ویروس کرونا راریشه یابی می کنیم تا به واکسن و علاج آن برسیم، مسائل اخلاقی و انسانی جوامع را ریشه یابی کنیم که در پایان به زندان ختم نشود. 

 

اگر چه عدالت به عنوان یک مفهوم ارزشی همواره در طول تاریخ مورد توجه متفکران و مصلحان اجتماعی بود اما مکررا از عدالت فقط به تعریف عدالت بسنده شد اما کمتر به عنوان یک موضوع جدی مورد پژوهش های عمیق و همه جانبه قرار گرفت، آیا وقت آن نرسیده که در مقام عمل و اجرا به آن عدالت مورد نظر برسیم؟

 

فقر زدایی، کاهش فاصله‌ی طبقاتی و تلاش برای برابری افراد در استفاده از امکانات و برابری در فرصتها از مقدمات عدالت اجتماعی است.

 

همانطور که در تمام رسانه های سرتاسر جهان از کرونا بحث می شود، در صدد شناسایی افراد مبتلا هستند و کودکانمان با نقاشی و شعر از شکست کرونا حرف می زنند که مطمئنا با توکل به خدای یکتا دیر یا زود این مسئله بر طرف میشود ،همانطور که تاکنون  به دنبال این بودیم و هدفمان این بود که اعداد فوتی های کرونایی و بیماران کرونایی راسراسر جهان رصد کنیم و به حداقل برسانیم و ویروس کرونا را شکست دهیم و به پیروزی برسیم، از این پس فقر زدایی را بطور جد رسانه ای کنیم و به کودکانمان در این خصوص آموزش دهیم و هدفمان این باشد که تعداد افراد قشر محروم را شناسایی و سرلوحه کار خود قرار دهیم و این تعداد را سراسر جهان به صفر یا حداقل برسانیم،ویروس فقر را شکست دهیم و تحقق عدالت و برابری که به یک آرمان برای بشر تبدیل شده است را به واقعیت بدل کنیم.

 

امام علی (ع) می فرمایند :"الاعتبار یقود الی الرشاد:عبرت آموزی آدمی را به راه رشد و صلاح می کشاند."

 

یادداشت از:طاهره طیبی-مدرس دانشگاه

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.