گروه: اخبار استان خبر: 156278 / تاریخ انتشار : 1399/1/22 ساعت : 11:14

کهگیلویه وبویراحمد خواستگاه گیاه اعجاب انگیز "خارمریم" + تصاویر

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از 400 گونه گیاه دارویی از مجموع 2 هزار گونه گیاهی موجود یکی از متنوع ترین استان های کشور از این حیث است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گیاهان دارویی یکی از ظرفیت های مطلوب اقتصادی هر منطقه است که در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از 400 گونه گیاه دارویی از مجموع 2 هزار گونه گیاهی موجود یکی از متنوع ترین استان های کشور از این حیث است.

 

یکی از گیاهانی که در این استان در ایام بهار رشد به وفور می کند گیاه "خارمریم" است که خواص دارویی بسیار زیادی نیز دارد.

 

یکی از مهم ترین فواید گیاه "خارمریم" برای سلامتی، توانایی آن برای رفع مسمومیت کبد، سرعت ترمیم اندام، کاهش پیشرفت انواع سرطان ها، درمان عفونت های قارچی است. این گیاه از بدن در برابر اثرات جانبی دارو محافظت می کند، شروع بیماری آلزایمر و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و علایم دیابت را  نیز مدیریت می کند.

خارمریم یا گیاه گلدار سالیانه با گل های قرمز مایل به بنفش در ایام بهار رشد میکند و همچنین ممکن است خارمریم را با نام های دیگر بسته به مکان های مختلف، از جمله مدیترانه وکنگر اسکاتلندی بشناسند.

 

این گیاه به طور گسترده شناخته شده و به خاطر اجزای قوی آلی موجود در دانه ها تعریف می شود. عصاره دانه های گرفته شده شامل غلظت های بالا و ترکیبات فعال در عصاره است. این عصاره همچنین شامل اسیدهای چرب متعدد شامل لینولئیک اسید است اگرچه این گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق خاصی از آسیا بود، اکنون در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد.

 

فواید پزشکی زیادی برای خارمریم وجود دارد که بسیاری از نتایج متناقض و یا مورد بحث هستند. آنچه که در مورد آن توافق شده است، تاثیر مهمی است که عصاره می تواند بر عملکرد کبد و سلامتی داشته باشد، این گیاه برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است.

به خاطر فلاونوئیدی به نام سیلی مارین، خارمریم مشهور به اثرات سم زدایی درکبد شناخته می شود. مطالعه ای در سال 2017 تایید می کند که می تواند به تسریع فرآیند التیام در کبد کمک کند، مقدار زیادی از آسیب ناشی از نوشیدن بیش از حد و یا دیگر رفتارهای آسیب رسان در کبد، از جمله سیروز را خنثی کند. هم چنین ممکن است از بیماری هایی مثل سندرم کبد چرب، یرقان و هپاتیت جلوگیری کند؛ با این حال، تحقیقات بیشتری برای مطالعه پتانسیل درمانی گیاه دارویی لازم است.

 

ترکیب آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و سیلیمارین در عصاره خار مریم می تواند در راستای تنظیم مقادیر انسولین و حفظ سطح قند خون حتی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب باشد.

عصاره خارمریم حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب مفید و امگا 3 است که برای حفظ سلامت قلب ضروری است اسیدهای چرب امگا 3 می توانند سطح کلسترول بدن را متعادل نگه دارند، که می تواند از ابتلا به آترواسکلروز جلوگیری کند، بنابراین خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش می دهد.

 

با وجود همه این آثار مثبت برای این گیاه خارق العاده اما در بسیاری از مناطق کهگیلویه و بویر احمد این گیاه رشد کرده و به دلیل نبود زیرساخت های مناسب ساقه ها و گل این گیاه پس از خشک شدن فرسوده شده و بر زمین می افتد. در صورتی که میتوان از آن هم برای مصارف درمانی و هم برای غهالیت های اقتصادی بهره برد.

 

در ادامه تصاویری از این گیاه آمده است؛

 

 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.