گروه: اخبار استان خبر: 155401 / تاریخ انتشار : 1399/1/4 ساعت : 12:45

ویروس کرونا در کدام گروه از سلاح های بیولوژیک قرار دارد؟

طی سال های اخیر ترورهای بیولوژیکی که توسط بعضی از سرویس های جاسوسی آمریکا و سایر کشورها صورت گرفته و همچنین حملات شیمایی توسط صدام حسین در جنگ تحمیلی در منطقه حلبچه کشورمان و حملات گروه داعش در عراق و سوریه با استفاده از گاز کلر را می توان نام برد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس تاریخچه جنگ افزارهای بیولوژیک به قرن ۱۴ میلادی برمی گردد در طول محاصره کافا و برای اولین بار با اپیدمی طاعون در میان تاتارهای مهاجم مشاهده شد، آنها جسدهای مردگان را به قصد فراگیر کردن طاعون با استفاده از منجنیق به سمت شهر پرتاپ کردند و در قرن ۱۸ در طول جنگ هندوستان و فرانسه و توسط فرانسویان آبله گسترش یافت و در جنگ جهانی اول آلمانی ها و در جنگ جهانی دوم هم ژاپنی ها از جنگ افزارهای بیولوژیک استفاده کردند.

طی سال های اخیر ترورهای بیولوژیکی که توسط بعضی از سرویس های جاسوسی آمریکا و سایر کشورها صورت گرفته و همچنین حملات شیمایی توسط صدام حسین در جنگ تحمیلی در منطقه حلبچه کشورمان و حملات گروه داعش در عراق و سوریه با استفاده از گاز کلر را می توان نام برد.

بر خلاف سایر سلاح های موجود"عوامل شیمیایی و هسته ای"که در مقادیر خیلی کم قابلیت تشخیص دارند عوامل بیولوژیک بعلت پیچیدگی ژنومی و مولکولی و سرعت بالای انتشاری که دارند مشکلات و معضلاتی زیادی را ایجاد می کنند.


با توسعه روش های زیست شناسی مولکولی شناسایی ژن های بیماری زا،عوامل خطرناک عفونی و ژن های رمز کننده سموم خطرناک  فراهم شده که فاکتور زمانی برای شناسایی بسیار مهم است.


روش های نوین تشخیص و طبقه بندی عوامل بیولوژیک  عبارتند از ؛ واکنش زنجیره ای تولید DNA در لوله های آزمایش یا PCR، کاوشگرهای ژنی، بررسی اسیدهای نوکلئیک و تعیین ردیف آنها، تراش های ژنی، روش های ایمنولوژی، فلو سیتومتری_ مس اسپکترومتری، حس گرهای زیستی.


عوامل میکروبی مورد استفاده در سلاحهای بیولوژیک را بر حسب میزان خطر حاصل از کاربرد آنها، در سه گروه A ، B ، C طبقه بندی میشوند:
 

 گروه A:
حتی در دوز پایین به شدت سمی و از طریق آئروسل (سوسپانسیون کلوییدی ذرات جامد با مایع پخش شده در گاز)به سرعت در بین افراد جامعه قابل انتشار و سرایت هستند و واکسن موثری علیه آنها در اختیار نیست و در صورت بکارگیری توانایی کشتار و آسیب زایی فراوانی دارند، مثل طاعون، آبله، سیاه زخم، بوتولیسم، تب های هموراژیک(خون ریزی کننده) ویروسی و...


 گروه B:
گروه وسیعی از میکروارگانیسم های بیماری زا و سموم بیولوژیک را شامل می شوند که انتشار نسبتا آسانی دارند اما از قدرت کشندگی و آسیب زایی کمتری برخوردارند که تشخیص این نوع نیازمند روش های نوین تشخیصی است، مثل بروسلوز ، تب کیو و تیفوس و..

 

گروه C:
شامل میکروارگانیسم های نوظهور و شدیدا بیماری زا هستند که به خاطر در دسترس بودن و قدرت تکثیر و انتشار آسان میتوانند با فناوری های زیستی هوازی تغییر یابند که به عنوان عوامل مرگبار در حوزه جنگ بیولوژیک قابل استفاده هستند .این عوامل از این نظر مورد توجه هستند که بعلت نبود دانش کافی از راه های انتشار مکانیسم های عفونت زایی و کنترل آنها برای مواجه احتمالی با عوامل این گروه باید پژوهش ها در حوزه های تشخیص درمان و پیشگیری از عفونت های حاصله توسعه یابند، مثل آنفولانزا، ایدز،عفونت های تنفسی شدید و آنسفالیت عفونت حاد تنفسی و...

 

با توضیحاتی که بیان شد در بحث ویروس کرونا و اینکه یک حمله بیولوژیکی بوده یا نه نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد و احتمال اینکه یک حمله بیولوژیکی باشد دور از ذهن نیست اما تاکنون تایید نهایی نشده است و ویروس کرونا در گروه C قرار می گیرد و قطع کردن زنجیره انتقال این ویروس از طریق ناقلان این بیماری آسانترین ترین راهکار ممکن است که متاسفانه این مورد تاکنون جدی گرفته نشده است.


نکته مهم تری که در بحث حملات بیولوژیک باید تدبیر آن  توسط مسئولان مربوطه اندیشیده شود مقوله پدافند غیر عامل است یعنی با اقدامات پیشگیرانه و آمادگی قبل از وقوع اتفاقات اینچنینی بتوان شرایط بحرانی را مدیریت کرد.


دکتر شایان نادری - پژوهشگر حوزه امنیت غذایی و‌تهدیدات زیستی

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.