گروه: اخبار استان خبر: 155125 / تاریخ انتشار : 1399/1/4 ساعت : 13:30
کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با صبح زاگرس:

راه‌اندازی پالایشگاه‌های کوچک می‌توانست رهایی بخش اقتصاد متکی به نفت باشد

یعقوب زراعت کیش گفت: در سال جاری به جای صادرات نفت خام می توانستیم، بر ایجاد ارزش افزوده از نفت و گاز و میعانات نفتی متمرکز شویم در این شرایط ترامپ توان تحریم نفتی کشور ایران را نداشت.

سید یعقوب زراعت کیش اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با پایگاه خبری صبح زاگرس در خصوص توجه دولت به شعار سال و همچنین میزان تحقق این موضوع گفت: دولت رونق تولید را به صورت شعاری مطرح می کرد، اما در عمل در برنامه های دولت این شعار جایگاهی نداشت و تمرکزی بر شکوفایی تولید ملی و شعار ملی مشاهده نشد.

 

وی با بیان این که دولت در مقاطعی از سال بحث حذف  صفر از پول ملی را مطرح کرد، گفت: آیا دغدغه اساسی و اصلی کشور این موضوع بود؟ این در حالی است که این اقدام سبب افزایش تورم در کشور است و در راستای اولویت های اصلی کشور نیست، بنابراین سیاست های دولت، مصوبه ها و دغدغه ها به صورت متمرکز در تحقق شکوفایی تولید ملی مشاهده نشد.

 

زراعت کیش افزود: اتفاق خاصی در حوزه تولید خصوصا بنگاه های کوچک و متوسط و تسهیل کسب و کار، همچنین افزایش تولید بخش خصوصی مشاهده نشده  و در بودجه سالیانه 99 اگر به ارقام ردیف بوجه توجه شود، می توان گفت  مالیات بخش خصوصی افزایش  پیدا کرده است یعنی مالیات بر نیروی کار و کارگری افزایش پیدا کرده است.

 

وی گفت: به طور کلی مجموعه علائمی که در سال 98 مشاهده شد و طبق پیش بینی ها برای سال 99 تمرکز و اولویت دولت در تحقق شعار سال منجر نشد یعنی در سیاست های پولی و بودجه ای این موضوع مشاهده نشد.

 

اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه بیان کرد: در مواقعی موضوع حمایت از تولید ملی توسط دولت  مطرح می شد اما تمرکز و  سیاست های دولت به صورت عملیاتی برای تحقق شعار رونق تولید مشاهده نشد، یکی از ابعاد تولید ملی حمایت از تولید کالای داخلی است، اما عملا اتفاق خاصی در این خصوص مشاهده نشد.

 

زراعت کیش گفت:  یکی از ایرادات وارد بر سیاست های دولت در خصوص تولید ملی در بودجه سال های 98 و 99 این بود که ردیف های ویژه ای در بودجه برای این مساله مهم دیده نشد بنابراین پیش بینی ما در تحقق شعار سال در بودجه سال 99 نیز دیده نشده است.

 

زارعت کیش عنوان کرد: در سال های گذشته  سیاست گذاری ها و نامگذاری سال در راستای حمایت از تولید بوده است و به نوعی به تولید ملی ربط داشته است بنابراین دولت باید یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت، و بلند مدت برای افزایش و رونق تولید ملی تدوین می کرد تا در سال 98 به عنوان پایه و در سال 99 شاهد شکوفایی تولید ملی خصوصا در بخش هایی باشیم که مزیت های نسبی وجود داشت.

 

وی در پایان گفت: در سال جاری به جای صادرات نفت خام می توانستیم، بر ایجاد ارزش افزوده از نفت و گاز و میعانات نفتی  متمرکز شویم در این شرایط ترامپ توان تحریم نفتی کشور ایران را نداشت به عنوان مثال اگر در یک عرصه کوچک پالایشگاه های کوچکی را داشتیم بخش زیادی از این نفت خام را به جای صادرات می توانستیم به بنزین و مشتقات نفتی تبدیل کنیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.