گروه: اخبار استان خبر: 154041 / تاریخ انتشار : 1398/12/7 ساعت : 11:57
در گفتگو با صبح زاگرس مطرح شد

توصیه هایی برای پیشگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا/ تمامی تجمعات عمومی بهمئی لغو شد

رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی گفت: عامل مسبب بیماری از گروه کورونا ویروس و عامل بیماری سرما خوردگی و سارس(SARS) است، علائم بالینی تب،سرفه و مشکل تنفسی است و انتقال آن توسط قطرات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی در گفتگو با خبرنگار ما به تشریح جزئیات بیماری کرونا و تمهیدات مقابله با آن پرداخت.

 

علی آبشنگ تصریح کرد:کروناویروس، ویروس های بزرگی هستند که باعث بیماری های متنوعی در بسیاری از حیوانات می شوند و درگذشته به عنوان عامل سرماخوردگی انسان شناخته می شدند.

 

وی گفت: حدود 16 سال قبل بیماری تنفسی کشنده ای به نام سارس (SARS) شناسایی و گزارش شد. بعد  از آن روی خانواده کوروناویروس ها حساب جدیدی باز شد، در بهار  1391 تعدادی پزشک و پرستار اُردنی به بیماری مرموزی مبتلا شدند و در تابستان 1391 یک پزشک عربستانی، نمونه ترشحات تنفسی بیمارش را که فوت شده بود به هلند ارسال نمود تا علت مرگ آن بیمار را روشن کند.

 

آبشنگ افزود:ماه دسامبر 2019 میلادی (1398) ، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان استان هوبای کشور چین گزارش شد ؛ابتدا بر اساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که برخی از بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند.

 

وی ادامه داد: این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی خاطرنشان کرد:در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای کرونا  وجود ندارد، بنابراین داشتن ظن بالینی بالا و تماس با بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

 

آبشنگ با بیان اینکه عامل مسبب بیماری از گروه کورونا ویروس و عامل بیماری سرما خوردگی و سارس(SARS) است، گفت:علایم بالینی تب،سرفه و مشکل تنفسی است و انتقال آن توسط قطرات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه  صورت می گیرد.

 

وی در مورد موارد مشکوکی که باید نمونه گیری شده و بررسی های بیشتری درمورد آن انجام گیرد،گفت:فرد مبتلا به بیماری شدید تنفسی تبدار ( سندرم SARI   )  که به دلیل تب، سرفه و ... نیازمند بستری در بیمارستان باشد، و عامل بیماری زای دیگری  برای توجیه علائم بیماری وی متصور نیست.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی افزود:بیمار مشکوکی که تماس نزدیک با بیمار قطعی داشته باشد  اما نتایج آزمایش قطعی نداشته باشد، مانند مثبت بودن تنها یک هدف ژنتیکی با روش PCR و یا منفی بودن تست به دلیل ناکافی و نامناسب بودن نمونه ارسالی یا عدم دسترسی به بیمار یا نمونه.

 

آبشنگ در پایان با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی و توجه به هشدارهای پیشگیرانه وزارت بهداشت، تصریح کرد:در راستای جلوگیری از شیوع کرونا در شهرستان،مصوب شد که کلیه تجمعات عمومی مانند چهارشنبه بازار و دیگر جشن ها و مراسمات تا اطاع ثانوی تعطیل شود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.