گروه: اخبار استان خبر: 143511 / تاریخ انتشار : 1398/11/21 ساعت : 11:45

پایتخت طبیعت ایران؛ قبل و بعد از انقلاب/ دگرگونی یاسوج در گذر از "شاهنشاهی" به " انقلاب اسلامی"+تصاویر

بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی،این استان از حالت بی توجهی خارج شد و کم‌کم مورد توجه قرار گرفته و به‌فراخور امکانات، توسعه زیرساختهای آنها آغاز شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی علی‌رغم میلیاردها دلار درآمد نفتی که از فروش روزانه تا 5 میلیون بشکه نفت به‌ویژه در 5 سال آخر رژیم پهلوی ایجاد شده بود، استان های جنوبی کشور پیشرفتی را به خود ندیده بودند و در محرومیت و فقر به سر می بردند.

اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی،این استان ها از حالت بی توجهی خارج شد و کم‌کم مورد توجه قرار گرفته و به‌فراخور امکانات، توسعه زیرساختهای  آنها آغاز شد.

یاسوج یکی از شهرهای لرنشین جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است، این شهر همچنین مرکز شهرستان بویراحمد است و در شمال شرقی استان واقع شده‌است. پیش از ایجاد این شهر، در حدود ۶ کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده‌است.

اکنون  به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده‌است. تل خسرو بیش از دو هزار سال قدمت دارد،  اما احداث ابنیهٔ معاصر در پیرامون آن، بعد از سال ۱۳۰۹ خورشیدی شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه یافت و پس از آن متروک شده‌است.

از همین سو تصاویری از یاسوج قبل از انقلاب و بعد از انقلاب جهت مقایسه این پیشرفت در زیر مشاهده می کنید.

تصاویر قدیم شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد

1

 

تصاویر شهر یاسوج در زمان حال

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.