گروه: اخبار استان خبر: 142895 / تاریخ انتشار : 1398/11/8 ساعت : 12:19
در جمع خبرنگاران مطرح شد

تخلفات انتخاباتی رسانه ها از زبان قاضی ویژه جرائم رسانه ای/افرادی که در سایت های غیر مجاز فعالیت داشتند احضار شدند

نادریان گفت: لیست تحریف و تغییر صوت و نامزدها، انتشار متهمان تخلفات انتخاباتی، انتشار مطلب خلاف واقع مبنی بر ردصلاحیت یا تایید صلاحیت یک‌نامزد، انتشار‌علت رد صلاحیت ها بدون رضایت شخص، استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص جهت تبلیغات از جمله تخلفات انتخاباتی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس قاضی ویژه رسیدگی به جرائم رسانه ای در جمع خبرنگاران گفت: قوانینی که مرتبط با اصول خبرنگاری است را می توان با یک جستجوی ساده پیدا کرد، یکی از قوانین موثر قانون جرائم رایانه ای ست، زیرا از ارتباطات کلاسیک به صورت صوت و تصویر و لوح مکتوب عبور کردیم  و وارد فضای مجازی شدیم، یکی از موضوعات عنوان نشر اکاذیب است، قید کذب بودن خبر عنوان مجرمانه را می تواند برای شخص درج کننده خبر یا مدیر مسوول یا مدیر پایگاه خبری داشته باشد.


نادریان گفت: رسانه ها باید به سه اصل مهم اصول حرفه ای، اصول اخلاقی و اصول حقوقی حاکم بر فعالیت های رسانه ای پایبند باشند، پایبندی به اخلاق یعنی اصول حرفه ای که باید به همه آنها پایبند بود، در پایگاه های خبری وب محور، یکی از اصول اخلاقی شامل فتوژورنالیسم  است که باید ساخته و تولید خود شما باشد و اگر نباشد باید با ذکر منبع درج شود چرا که با درج آن مسوولیتش شما خواهد شد.وی افزود: قانون گذار به اصل شنیداری تکیه دارد و ایرادی متوجه سابقه آموزشی یعنی در آموزش و پرورش است چرا که قدرت استماع صحیح صورت نگرفته است، یعنی باید اول به صورت کامل شنید و در مرحله بعد به صورت صحیح تر بیان کرد.

 

نادریان ادامه داد: مطالبی که استنتاج یا از کتب دیگر برداشت می شود، قانون حمایت از مولفان و پدیده های اجتماعی ناظر بر این موضوعات است.


وی افزود: در قانون اساسی در بخش مقدمه و رسانه های ارتباط جمعی، مردم میتوانند اطلاعات را از رادیو و تلویزیون برداشت کنند،  در سال ۷۹ نشریات الکترونیکی را در تبصره ۳ این قانون وارد کردند، در ماده ۳ مطبوعات حق دارند انتقادات سازنده و پیشنهادات را با رعایت موازین اسلامی بیان کنند، رعایت موازین اسلامی یعنی همه این موضوعات را در عرصه آموزش و پرورش و در دانشگاه ها دیده شده است، در قانون مطبوعات ناظر بر رسانه هایی بوده که مجوز فعالیت دارند و مطبوعاتی که به صورت نشریه فعالیت دارد و به صورت غیر قانونی است،به جرم آن رسیدگی خواهد شد.


نادریان افزود: در ماده ۱۱ رسیدگی به درخواست صدور پروانه به عهده هیئت نظارت است، در آیین نامه ها جنبه اجرایی بیشتری دارد در ماده ۷ این آیین نامه مطالب باید طبق موضوعات ذکر شده در این ماده باشد و شامل موضوعات سیاسی، فرهنگی و ورزشی است، آیین نامه بیان‌می کند اگر موضوع شما فقط ورزشی است در دیگر‌ موضوعات اظهارنظر نشود، در ماده ۹ این آیین نامه بیان نظرات احزاب درصورتی که تبلیغ نباشد و مخرب نباشد، بدون مشکل است.


وی افزود: در ماده ۲۵ آیین اجرایی قانون مطبوبات کلیه مکاتبات مطبوعات و  موضوعات با اجازه مدیر مسوول که قبلا معرفی شده باشد قابل انجام است.قاضی ویژه جرائم رسانه ای گفت: مصوبه شورای عالی فضای مجازی در راستای فعالیت کسانی هستند که در کانال های واتس اپی یا تلگرامی است هرچند متوجه فعالیت کانال های داخلی است، این مصوبه با موضوع سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی است، عمده تخلفات مانند انتشار صوت و تصاویر نامزدها بدون رضایت و اخذ مجوز از آنهاست؛ ماده ۱۷ جرائم رایانه ای بیان کرده اگر فردی صوت و تصویر شخصی فرد را در فضای مجازی منتشر کند و اگر تحریف شده هم باشد و اگر این انتشار موجب ضرر شود آن شخص حق دارد که پیگر حق خود باشد‌.


نادریان گفت: در استان ۸۴ سایت مجاز و ۱۵ سایت غیر مجاز وجود دارد: افرادی که در سایت های غیر مجاز فعالیت داشته باشند احضار شدند.


وی تصریح کرد: لیست تحریف و تغییر صوت و نامزدها، انتشار متهمان تخلفات انتخاباتی، انتشار مطلب خلاف واقع مبنی بر ردصلاحیت یا تایید صلاحیت یک‌نامزد، انتشار‌علت رد صلاحیت ها بدون رضایت شخص، استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص جهت تبلیغات از جمله تخلفات انتخاباتی است.


نادریان درخصوص کمک های رسانه ها در خصوص خلاء های قانونی گفت: مطالب قانونی و تخلفات انتخاباتی برای ورود به مجلس شورای اسلامی و  همچنین ریاست جمهوری بیان شود.

 

در حال تکمیل ...

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.