گروه: اخبار استان خبر: 142821 / تاریخ انتشار : 1398/11/6 ساعت : 14:15
همزمان با سراسر کشور صورت گرفت

اجرای طرح ریشه کنی فلج اطفال در کهگیلویه و بویراحمد+تصاویر

طرح ریشه کنی فلج اطفال یکی از مهمترین طرح های حوزه بهداشت و درمان در چندسال گذشته است که ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه در جهان شناخته شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، فلج اطفال (پولیو) عفونتی بسیار مسری است که توسط ویروس پولیو ویروس ایجاد می‌شود. اکثر افرادی که با این ویروس آلوده می‌شوند هیچ علائمی از عفونت ناشی از آن ندارند. بااین‌حال، در یک درصد از افراد آلوده، ویروس فلج اطفال سلول‌های عصبی مغز و نخاع را به‌خصوص سلول‌های عصبی در نخاع که عضلات را درحرکتات ارادی مانند راه رفتن درگیر هستند را موردتهاجم قرار می‌دهد.

 

فلج دائمی در یک مورد از هر ۲۰۰ مورد فلج اطفال رخ می‌دهد. بیماری فلج اطفال همچنین پولیو نامیده می‌شود. این عفونت از طریق تماس مستقیم با ذرات ویروسی که از گلو یا مدفوع دفع می‌شوند، گسترش می‌یابند.

 

از زمان معرفی واکسن غیرفعال شده فلج اطفال (واکسن Salk) در سال ۱۹۵۵ و واکسن خوراکی فلج اطفال (واکسن Sabin) در سال ۱۹۶۱، این بیماری عملاً در نیمکره غربی زمین ریشه‌کن شده است. واکسیناسیون موفق به کاهش تعداد کشورهایی شده که بیماری فلج اطفال در آنجا اندمیک (بومی، جایی که عفونت به‌صورت محلی رخ می‌دهد) است.

 

طرح ریشه کنی فلج اطفال یکی از مهمترین طرح های حوزه بهداشت و درمان در چندسال گذشته است که ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه در جهان شناخته شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: متولدین فروردین ۹۵ تا هفدهم اردیبهشت ۹۷ مشمول اجرای این طرح می‌شوند.


یزدان پناه با اشاره به کمبود جهانی این واکسن افزود: با توجه به اهمیت تزریق این واکسن والدین نسبت این مهم اقدام کنند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه کرد: قریب به ۵۰۰ مرکز بهداشتی، درمانی و مراکز جامع سلامت در استان برای تزریق این واکسن به ۳۳ هزار کودک آماده هستند و تا ۲۸ اسفند ماه ادامه دارد.

 

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.