گروه: اخبار استان خبر: 142727 / تاریخ انتشار : 1398/11/1 ساعت : 09:58
کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با صبح زاگرس:

دولت به جای توجه به غرب بر اقتصاد داخل تکیه کند/توجه به تولید در دولت نفتی جایگاهی ندارد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر دولت به جای نگاه به نتیجه مذاکرات برای فروش نفت، به تولید داخل توجه می کرد، اقتصاد کشور دچار مشکل نمی شد.

 کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار صبح زاگرس بر لزوم توجه به تولید داخل و قطع وابستگی به اقتصاد نفتی تاکید کرد.

 

سجاد پادام گفت: مسئول کشوری ما می گوید بلد نیستم به داخل نگاه کنم تا اقتصاد رشد کند،ما یک اقتصاد نفتی داشتیم که وابسته به درآمدهای نفت بود که روزی 2.5 میلیون بشکه فروش نفت داشتیم.

 

وی افزود:درآمد حاصل از این فروش حدود 50میلیارد دلار میانگین سالانه داشت،وقتی دولت به راحتی چنین درآمد کلانی را به دست آورد، محل تامین مخارج خود را از آن اطمینان دارد.

 

پادام خاطرنشان کرد: وقتی این اتفاق رخ دهد، دولت به واحد های تولیدی اهمیت نمی دهد.

 

وی  با بیان اینکه در دولت نفتی توجه به تولید جایگاهی ندارد،گفت:اگر دولت به رانت نفت وابسته نباشد، مجبور است به مالیات وابسته باشد و دولتی که وابسته به مالیات باشد، تولید برایش مهم می شود چرا باید آخر سال مالیات از همین مراکز تولید دریافت کند.

 

پادام ادامه داد:کشوری که به مالیات تولید خود وابسته باشد، اجازه خوابیدن و توقیف مراکز تولیدی را نمی دهد.چنین کشوری اگر برای تولیدش مشکلی رخ دهد، برای رفع مشکل آن دیپلماسی اقتصادی فعال می کند.

 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تولید یک پروسه است،نه پروژه،گفت: برای روشن شدن موضوع به گوشی های موبایل اشاره می کنم که مدل های جدید و مطابق نیاز جامعه هر روز به بازار عرضه و جایگزین مدل های قدیم می شود، تولید هم همین گونه است، با توجه به نیاز جامعه باید پیش رفت.

 

پادام تصریح کرد:باید گام به گام برای تولید کار شود، این آقایانی که می گویند اقتصاد در بن بست است و نمی توانیم نگاه داخل به اقتصاد داشته باشیم تا اقتصاد رشد کند،به مشکل بنیادی ما به درآمد مفت نفت مربوط می شود.

 

وی گفت:غیر از این چند سالی است که امید به غیر منجر به کاهش توجه به تولید شد،اگر دولت به جای این نگاه به نتیجه مذاکرات برای فروش نفت به تولید داخل توجه می کرد، اقتصاد کشور دچار مشکل نمی شد.

 

پادام ادامه داد:این نکته هم باید مد نظر باشد که اقتصاد نفتی با قیمت جهانی نفت هم درارتباط است،در سال 92 قیمت نفت ما 100 دلار بود که وسط سال بعد به 30 دلار رسید و سال بعد هم 40 دلار بود،در واقع اقتصاد نفتی متلاطم، پر نوسان و بی ثبات است.

 

وی خاطرنشان کرد:اگر ما بتوانیم از فرصت تحریم ها استفاده کنیم و  اقتصاد را به سمت رونق تولید و دریافت مالیات سوق دهیم،گشایش حاصل می شود.

 

پادام گفت:برای نمونه در استان ما بگردید ببینید در کل استان حتی دو نمایندگی چاقوی حیدری که به عنوان بهترین چاقوی دنیا قابل رقابت با بهترین جنس آلمان و ایتالیا است،وجود دارد؟ما کالای با کیفیت داریم اما دنبال مزیت سنجی خودی نرفیتم؛ حتی چینی ها ما را مورد مطالعه و ارزیابی قرار می دهند که مهر، تسبیح و ذکر شمار چینی برای ما می سازند.

 

این تحلیل گر مسائل اقتصادی در پایان گفت:کشور ما ظرفیت بالایی برای تولید دارد،دهانه های رودخانه های ما ظرفیت بالایی برای پرورش قارچ دارد، در پرورش دام و طیور و کشاورزی ظرفیت های زیادی هست که باید به اینها توجه شود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.